Vážení, bylo by dobré pokud citujete nejrůznější doporučení a zároveň používáte "výbušný" nadpis, jít trochu do hloubky.
UBS, Nomura, Erste a další se shodují v jednom. Problém s výhledem hospodaření (resp. udržitelností výsledků) mají společnosti ČEZ, Fortum, Verbund a možná i Iberdrola.
Otázka je proč? Odpověď je jedoduchá. Nejvyšší marže dělají díky neemisním zdrojům - jádro, voda.
To je jejich zásadní problém a riziko.
Trh emisních povolenek je na rozcestí. Jsou fakticky jen dvě možnosti. Buď se ho podaří během první poloviny příštího roku reformovat (návrh EK na backloading), cena povolenky vzroste a výše jmenované společnosti budou mít znovu naději na zisky udržitelné s posledními roky nebo tento trh definitivně zkrachuje, cena povolenky klesne k nule a pak se zrealizuje scénář , který bude negativní především pro výše jmenované společnosti (kolik už je z tohoto scénáře započteno v aktuální ceně je otázka). Rozhodne finální postoj německé vlády. Zatím osamocený polský odpor k backloadingu na odmítnutí plánu EK nestačí.
Dnes stojí povolenka 7 EUR, výhled na půl roku je 10- 15 EUR|/t nebo 0 -3 EUR/t
To je celé kouzlo! Goldman nebo Merrill to vidí úplně jinak než UBS, Nomura atd. Toto je fair říci!
Mike

Jáj, Mike. V situácii, kedy Nemci nahradzujú jadro masívnou výstavbou uholných elektrární, idú signály, že ani oni neni sú pre podporu návrhu stiahnúť takmer 1 miliardu povoleniek z trhu, čo by vyvolalo dočasný rast cien silovej elektriny. Hovoríš, že Poliaci sú tvrdo proti, ale kto zo štátov je pro? Zdá sa, že nik nechce prostredníctvom rastu cien povoleniek prispieť k rastu cien elektriny, pre politikov je to riskantné. Záujmy nemeckého priemyslu, ako ťahúňa európskej ekonomiky, sú prvoradé.
Šaňo

sleduji to velmi pozorně. Souhlas s bachloadingem zatím oficiálně vyjádřila Británie (ta dokonce chce mnohem razantnější opatření než navrhla EK), Itálie (ti dokonce navrhují mimo souhlas s backloadingem zavedení emisní fixní daně místo nestabilních povolenek), Nizozemí, Belgie, Francie, Holansko. Podporu nepřímo v Kataru vyjádřilo také Španělsko. Jediná země, která říká jednoznančné NE je zatím jen Polsko. Polsko se snaží ukecat své východní bratry, ale zatím bez úspěchu. Ono totiž přijít o předpokládané příjmy z aukcí emisních povolenek není tak jednoduché (česká vláda tyto peníze už dokonce rozdává a ještě nic nemá)
V Německu je rozpor mezi ministrem živ.prostředí a zástupcem FDP ve vládě ministrem průmyslu. Němci dle mého názoru jen spekulují a později (až budou mít vyaukcionováno dost povolenek na rok 2013 za nízké ceny) tak to schválí také. Pitomci jako vláda ČR, kteří doposud nebyli schopni přijmout pravidla k aukcím to zase odnesou .... a začnou prodávat povolenky až budou "drahé" ....
Mike

No som na to zvedavý. Ulíková daň by zrejme fungovala lepšie, ale to je dohadovanie na roky. Jasné je, že návrh nemá väčšinovú podporu, lebo prečo potom to odložené hlasovanie na budúci rok? Na mňa to robí dojem, že aj nemeckí Zelení majú nahnané a sú potichu, lebo proti drahej elektrine už sa ozýva nemecká verejnosť a to ešte neplatia účty budúceho roka, ktoré budú za elektrinu o 11% vyššie. To Zeleným vo volebnom roku neprinesie veľa voličov, skôr naopak.
Šaňo
