Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PX roste čtvrtým dnem v řadě, hlavním tahounem Komerční banka po výsledcích

PX roste čtvrtým dnem v řadě, hlavním tahounem Komerční banka po výsledcích

13.02.2013 9:58
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Pražská burza otevírá růstem o 0,6 %, roste již čtvrtým dnem v řadě. Západoevropské burzy oscilují kolem včerejších zavíracích hodnot, když investoři vyčkávají na nové impulsy pro obchodování. Středoevropské burzy rostou v čele s maďarským BUX , který přidává 0,9 %, rakouský ATX posiluje o 0,4 %, zatímco polský WIG ztrácí mírných 0,15 %.

Hlavním tahounem dnešního růstu jsou akcie Komerční banky, která potěšila investory lepšími výsledky hospodaření ve 4Q na úrovni čistého zisku, úrokového výnosu i rizik. Pro mnohé může být lákavá i pomalu se blížící dividenda, kterou představenstvo ze zisku roku 2012 navrhne na úrovni 230 . Část trhu zde nicméně čekala více a dividenda je spíše u dolního okraje výplatního poměru 60 až 70 procent, který indikovala sama banka. Akcie Komerční banky přidávají 2,5 %, když se jejich zisk blížil až 3 % a dostávají se na více než třítýdenní maximum.



Své výsledky hospodaření dnes zveřejnila i mateřská banka KB, francouzská Société Générale. Ta se ve 4Q12 propadla do ztráty 476 mil. EUR, jejíž výše nepříjemně překvapila analytiky, v průměru očekávající výsledek -203 mil. EUR. Za ztrátou stojí převážně jednorázové odpisy aktiv, v celoroční bilanci zisk banky propadl o 68 procent. Banka dokončila program „očisty“ bilance a hodlá nadále pokračovat v nákladové restrukturalizaci. Její akcie v pařížském obchodování slábnou o více než 3 procenta.

Akcie Erste Bank si po včerejší rally vybírají oddechový čas, když stagnují kolem 606 .

Z včerejšího strmého pádu se částečně zotavují akcie Telefoniky CR, které rostou přibližně o 0,5 %. Napříč tituly v telekomunikačním sektoru v CEE včera otřásla špatná 4Q12 čísla a zejména výhled poklesu tržeb pro letošek a chybějící naděje ve střednědobé strategii klíčového polského telekomu TPSA.

Včerejší posílení na Wall Street dohánějí 2% tempem růstu akcie CETV, které se posouvají až ke 109 .


Čtěte více:

Polský telekom TPSA (-40 %) čeká těžký rok a strhává Telefóniku (-9 %). Zisk propadl, snižuje investice i dividendu
12.02.2013 9:13
Klíčová polská telekomunikační společnost TPSA vykázala v posledním čt...
Komerční banka (+3 %) ve 4Q silná na všech úrovních. Část trhu čekala vyšší dividendu
13.02.2013 8:31
Výsledky lepší proti očekáváním představila za poslední čtvrtletí roku...
Société Générale (-3 %) překvapila rozsahem ztráty, přeskupuje divize a vyplatí dividendu
13.02.2013 8:59
Druhá největší francouzská banka Société Générale se ve čtvrtém čtvrtl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2026
17:06Írán ukončuje jednání s USA a slibuje úplně zablokovat Hormuz. Ropa prudce zdražuje
16:41PODCAST Týdenní výhled: Nvidia cítí příležitost v PC odvětví, obrat na softwaru  
16:25ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě dividendy
15:56ČEZ vyplatí dividendu 42 Kč na akcii. Protinávrh vyšší dividendy neprošel
15:32Pár úvah o dalším komoditním cyklu probíhajícím během AI boomu
15:11Rozpočet v květnu: hluboký deficit a ještě horší výhled
14:20Vládní dotace pro průmysl dosáhly nejvyšší úrovně od finanční krize
14:01Eisman: Jediná věc, která by ospravedlnila valuaci SpaceX
11:42Prezident znovu podpořil euro. Česko má být „u stolu, ne za dveřmi“
11:29Nvidia vyzývá AMD a Intel a s novým superčipem vstupuje na PC trh
11:01Růst průmyslu pokračuje, narušené dodávky už ale zvyšují náklady
10:54V Evropě lehká nervozita, v Americe pokračování optimismu o AI  
9:58Castlelake zvažuje převzetí easyJetu, akcie prudce rostou
9:12První velká akvizice pod Abelovým vedením. Berkshire kupuje developera Taylor Morrison za 6,8 miliardy USD
9:08Rozbřesk: Koruna vyčkává na inflaci a mzdy, nižší ceny ropy a averze k riziku pomáhá euru
8:56Explosia může změnit majitele, ČEZ pořádá Valnou hromadu a Nvidia útočí na trh s PC  
6:09Krugman: Po celním a íránském šoku se znatelně změnila očekávání a sentiment
31.05.2026
10:06Víkendář: Jak může umělá inteligence měnit chování investorů a ovlivňovat finanční stabilitu
30.05.2026
9:57Víkendář: Fakta jsou druhořadá, u lidí rozhodují emoce
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu