Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
RBS prohloubila ztrátu, vyčlenila přes miliardu liber na kompenzaci klientů

RBS prohloubila ztrátu, vyčlenila přes miliardu liber na kompenzaci klientů

28.02.2013 10:53, aktualizováno: 28.2. 13:11

Aktualizováno

Největší britská banka ve vlastnictví státu Royal Bank of Scotland ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vyčlenila dalších 1,1 miliardy liber na odškodnění klientů a navýšila tak celoroční ztrátu na více než dvojnásobek. Akcie RBS za posledních 12 měsíců posílily téměř o 20 procent, dnes po výsledcích ztrácejí více než 4 procenta.

Čistá ztráta za loňský rok se prohloubila na 5,97 miliardy liber z 2 mld. GBP v předchozím roce. Analytici (dle mediánu odhadů v průzkumu Bloomberg) počítali se ztrátou ve výši 5,1 mld. GBP. Celoroční provozní zisk vzrostl na 3,46 miliardy liber z 1,8 mld. GBP v roce 2011, z toho provozní zisk v divizi investičního bankovnictví vzrostl na 1,5 mld. GBP z 900 milionů GBP. Banka plánuje snížit objem aktiv v divizi zhruba o 20 miliard liber a také prodat svůj podíl v americké divizi s cílem navýšit kapitál. RBS v loňském roce zaúčtovala také ztrátu 4,65 miliardy liber z přecenění vlastních dluhopisů.

Největší britské banky, včetně RBS a Lloyds, již zaúčtovaly celkem ztrátu převyšující 12 miliard liber plynoucí z kompenzace klientů, jimž prodaly nevhodné úvěrové pojištění, nařízené regulátory. Celkový náklad RBS na kompenzace klientů se vyšplhal na více než 2 miliardy liber.

RBS přijala v roce 2008 pomoc od britské vlády ve výši 45,5 miliardy liber. Vláda je od té doby akcionářem banky s podílem zhruba 81 procent a tlačí ji k prodeji aktiv a posílení kapitálové pozice. Guvernér Bank of England Mervyn King v listopadu řekl, že se britské banky musí obrnit proti případným ztrátám a požádal finančního regulátora FSA o přezkoumání kapitálových pozic jednotlivých finančních ústavů.

Ukazatel jádrového kapitálu Tier 1 banky RBS vzrostl ke konci roku na 10,3 procenta. V souladu s přísnějšími požadavky Basel III ale kapitálový poměr činil 7,7 procenta, což je méně než požadované minimum 8,5 procenta.

„Spolu se zbytkem bankovního sektoru čelíme problémům týkající se naší reputace, spolupracovali jsme s regulátory ve snaze napravit své minulé chyby,“ uvedl výkonný ředitel banky Stephen Hester. RBS byla zapletena do kauzy ohledně manipulace s globálně používanými úrokovými sazbami Libor, v níž jí úřady v únoru přisoudily druhou nejvyšší pokutu v rámci kauzy ve výši 612 milionů dolarů. Švýcarská UBS se zavázala k zaplacení 1,5 miliardy dolarů, Barclays v červnu zaplatila zhruba 450 milionů dolarů.

325 mil. USD z celkové částky, kterou RBS zaplatí, je určeno americké Komisi pro termínové obchodování s komoditami (CFTC), dalších 150 milionů USD ministerstvu spravedlnosti a zbylých 137 mil. USD (asi 87,5 mil. GBP) udělil bance zaplatit britský regulátor FSA. Podle prohlášení CFTC nejméně od roku 2006 několik traderů RBS manipulovalo se sazbami ve prospěch svých obchodních pozic.

(Zdroj: Bloomberg, RBS)


Čtěte více:

RBS propadla do červených kvůli nákladům na odškodnění klientů a ztrátě z vlastního dluhu
02.11.2012 11:45
Největší britská banka ve vlastnictví státu Royal Bank of Scotland ve ...
Regulátoři vystavili v kauze Libor další účet: pokuta 612 mil. USD pro RBS
06.02.2013 14:57
Největší britská banka ve vlastnictví státu Royal Bank of Scotland (RB...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data