Aktualizováno Největší britská banka ve vlastnictví státu (RBS) zaplatí pokutu v celkové výši 612 milionů dolarů za manipulaci s globálně používanými úrokovými sazbami Libor. Jedná se o druhou nejvyšší pokutu udělenou v rámci této kauzy, poté co se švýcarská přiznáním k podvodnému chování zavázala k zaplacení 1,5 miliardy dolarů.
325 mil. USD z celkové částky, kterou zaplatí, je určeno americké Komisi pro termínové obchodování s komoditami (CFTC), dalších 150 milionů USD ministerstvu spravedlnosti a zbylých 137 mil. USD (asi 87,5 mil. GBP) udělil bance zaplatit britský regulátor FSA. Podle prohlášení CFTC nejméně od roku 2006 několik traderů manipulovalo se sazbami ve prospěch svých obchodních pozic.
Samotná pokuta přesahuje 460 milionů dolarů. RBS ale zároveň přistoupila na to, že se americkému ministerstvu spravedlnosti přizná k odpovědnosti za nedovolené jednání a přijme finanční trest ve výši asi 150 milionů dolarů. Vedle toho slíbila spolupráci na objasnění skandálu. Banka také připustila podvodné jednání v Japonsku.
v roce 2008 přijala od britské vlády částku 45,5 miliardy liber, představující největší finanční pomoc v historii země. Následkem toho je zhruba 81 procent vlastnických práv k bance v rukách britských daňových poplatníků, kteří prostřednictvím ministerstva financí zaplatili cca 502 pencí za každou akcii. Akcie , které za posledních dvanáct měsíců posílily o více než 17 procent, dnes v Londýně obchodují s mírným ziskem.
Dnes udělená pokuta je třetí v pořadí v kauze globálního rozsahu. Na manipulativní chování již doplatila další britská banka , která v červnu zaplatila 290 mil. GBP (tj. zhruba 450 milionů dolarů), a švýcarská , která v prosinci souhlasila s pokutou ve výši 1,5 mld. USD. Zatím rekordní pokutu v historii bank dostala britská a to ve výši 1,92 miliardy dolarů za napomáhání praní špinavých peněz.
své výsledky za čtvrté čtvrtletí a celý rok 2012 zveřejní 28. února. Ve 3Q banka zaznamenala čistou ztrátu 1,38 mld. GBP, za níž stály náklady na odškodnění klientů za prodej špatného úvěrového pojištění a ztráta z přecenění vlastního dluhu.
Londýnská mezibankovní nabízená sazba (Libor) je klíčovým globálním indikátorem vývoje většiny úrokových sazeb a ovlivňuje trh v objemu až 800 bilionů dolarů. Výši sazeb Libor určuje britská bankovní asociace, a to na základě dat, která jí poskytují členské banky. Systém má tedy samoregulační charakter, který spoléhá právě na věrohodnost dat od členských bank.
(Zdroj: Bloomberg, RBS, čtk)