Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Italská aukce potvrdila růst napětí na trhu, Španělsku výnosy klesly

    Italská aukce potvrdila růst napětí na trhu, Španělsku výnosy klesly

    12.03.2013 11:38, aktualizováno: 12.3. 12:07
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Výnosy v aukci italských poukázek zamířily výše při trvajícím volebním patu a snížení ratingu Itálie ze strany Fitch. Španělé naopak v aukci vládních poukázek dosáhli nižšího průměrného výnosu proti únoru.

    Itálie prodala roční poukázky v objemu 7,75 mld. eur při průměrném výnosu 1,28 %, nejvyšším od prosince a ve srovnání s 1,094 % v únorové ukci. Krytí nabídky poptávkou se zlepšilo na 1,5násobek z 1,38násobku v únoru. Výsledek aukce byl s velkou pravděpodobností podpořen faktem, že v tomto týdnu dochází do splatnosti 8,69 mld. eur poukázek. V Itálii pokračuje volební pat a Fitch Ratings v minulém týdnu v jeho důsledku Itálii zhoršila rating na „BBB+“.

    Španělsko prodalo 6měsíční a 12měsíční poukázky v celkovém objemu 5,83 mld. eur, což je nad horním cílem prodaného objemu 5,5 mld. eur. V aukci 6měsíčního dluhu průměrný výnos klesl na 0,794 % z únorových 0,859 %, v aukci ročních poukázek výnos klesl na 1,363 % z 1,548 % dosažených v únorové aukci. To je nejnižší úroveň od začátku krize v Řecku v roce 2010. U kratší splatnosti výrazně narostlo krytí nabídky poptávkou na 3,22 z únorových 2,88, u delší splatnosti naopak poměr klesl na 1,85 z 1,97.


    Itálii se do vypršení lhůty na konci dubna možná kvůli volebnímu patu nepodaří předložit Evropské komisi program reforem. „Kvůli politické slepé uličce může Itálie letos odložit prezentaci svého národního stabilizačního programu Evropské komisi, ke které by mělo dojít do konce dubna," řekl italský diplomat pro Reuters. Italské úřady se k debatě o programu se zástupci Evropské komise sejdou pravděpodobně 10. dubna.

    Státy zemí platících eurem každý rok v dubnu posílají Evropské komisi tříletý program s plány vládních rozpočtů, které by měly být vyrovnané nebo v přebytku. Program obsahuje také plány na snížení dluhu. Termíny voleb však mohou předkládání těchto programů pozměnit.

    Itálie za vlády končícího předsedy úřednické vlády Maria Montiho zahájila množství reforem, veřejný dluh však zůstává vysoko. Loni se zvýšil na 127 procent hrubého domácího produktu ze 120,5 procenta o rok dříve, odhady pro letošní rok počítají s dalším zvýšením o nejméně jeden procentní bod ve srovnání s loňskem.

    Analytici Citi dnes uvedli, že země míří buď k další krátkodobé vládě s přesně definovanými reformními úkoly a předčasným volbám, které se mohou konat buď v červnu nebo na podzim v případě, že strany budou chtít prosadit reformy volebních zákonů.

    O dění v Itálii po volbách na Patria.cz:

    Itálie_vlajka

     

     

     

    (Zdroj: Bloomberg, čtk)


    Čtěte více:

    Státní dluh Španělska loni přes drastické úspory rekordně vzrostl. Konec rally na dluhopisech?
    18.02.2013 11:24
    Státní dluh Španělska v loňském roce navzdory drastickým úsporným opat...
    Španělská ekonomika se ve 4Q propadla nejvíce od roku 2009. Růst nepřijde ani letos
    28.02.2013 11:35
    Španělská ekonomika klesla v posledním čtvrtletí loňského roku nejvýra...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.08.2026
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data