Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Czech Coal musí dodávat uhlí do Opatovic, potvrdil vrchní soud

Czech Coal musí dodávat uhlí do Opatovic, potvrdil vrchní soud

25.03.2013 12:58
Autor: ČTK

Vrchní soud v Praze potvrdil předběžné opatření soudu v Ústí nad Labem, že firma Czech Coal musí letos dodávat uhlí Elektrárnám Opatovice. ČTK to řekl mluvčí Vrchního soudu Jan Fořt. Předběžné opatření ústecký soud vydal loni v listopadu. EOP podala na Czech Coal také žalobu a věří, že podle dosavadních soudních rozhodnutí by měla uspět. 

"Proti rozhodnutí je přípustné dovolání v termínu do 20. dubna," uvedl Fořt. 

Obě firmy spolu vedou obchodní spor už tři čtvrtě roku. Czech Coal vypověděl EOP smlouvu loni 7. června kvůli údajné půlmiliardové pohledávce a zastavil jí na dodávky uhlí. Elektrárna ale tvrdila, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen. Soud později nařídil Czech Coal předběžným opatřením, aby dodával alespoň do konce roku 2012. Loni v listopadu svoje rozhodnutí prodloužil na celý letošní rok. 

Elektrárna minulý rok v červenci podala žalobu na Czech Coal pro nedodržení smlouvy, požaduje také náhradu vzniklé škody. Soud o žalobě dosud nerozhodl, ale EOP věří, že dosavadní rozhodování soudů naznačuje oprávněnost požadavku elektrárny. "Utvrzuje nás to v názoru, že postavení EOP v samotném soudním procesu bude velmi dobré a že v něm budeme úspěšní," sdělil ČTK mluvčí elektrárny Petr Zadák. 

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z EOP odebírá prostřednictvím 305 kilometrů tepelných sítí více než 60.000 domácností v aglomeraci Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi. Společnost také v regionu zásobuje teplem stovky institucí a a firemních objektů. 

EOP patří pod EPH, který vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF. Czech Coal už v minulosti vedl obchodní spory i s další firmou z EPH, s teplárnou v Komořanech u Mostu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.06.2026
10:42Víkendář: Jak zamezit opakování inflace sedmdesátých let
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data