Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ investuje miliardu korun do výroby tepla v elektrárně Tisová

ČEZ investuje miliardu korun do výroby tepla v elektrárně Tisová

03.04.2013 15:43
Autor: ČTK

Skupina ČEZ připravuje investice, které by umožnily výrobu tepla v elektrárně Tisová na Sokolovsku i po roce 2020, kdy by teoreticky měly skončit dodávky uhlí. Do té doby chce do technologií investovat zhruba jednu miliardu korun, informoval dnes ČTK generální ředitel společnosti ČEZ Teplárenská Vladimír Gult. 

Firma se tak ohradila proti spekulacím o dřívějším ukončení provozu elektrárny, která kromě výroby elektřiny zásobuje teplem také velkou část obcí v okolí, včetně Sokolova. 

"Vzhledem k dobrému stavu zdroje schválilo již loni vedení Skupiny ČEZ dlouhodobou koncepci, která počítá s provozováním Tisové do konce plánované životnosti její technologie. Naplňováním koncepce je například úspěšná konverze parovodu zásobujícího Citice, Bukovany a Habartov na horkovod," uvedl Gult. 

Posílení bezpečnosti dodávek tepla má pomoci také připojení dalšího bloku elektrárny tak, aby byla jeho výroba maximálně zálohovaná. "Na rok 2014 plánujeme další nákladné akce, opravy turbosoustrojí TG3 a fluidního kotle K12. Investice se plánují ještě na rok 2019, díky nim bude blok B6 schopen provozu podle ekologicky přísnějších standardů i po roce 2020," uvedl Gult. 

ČEZ Teplárenská plánuje pokračovat v přeměně sítě na horkovodní pro Královské Poříčí, Březovou a Svatavu. Největší město v okolí, Sokolov, zatím elektrárna Tisová zásobuje parovodem. "Každou investici v konečném důsledku zaplatí spotřebitel, přičemž naprostá změna systému centrálního zdroje tepla se do cen tepla promítne více a bezprostředně, než tomu bude při postupném vylepšování stávající sítě," uvedl Gult. 

Narážel tím na nedávno zveřejněný záměr Sokolovské uhelné, která nabídla Sokolovu i Ostrovu na Karlovarsku napojení na zdroj tepla ve Vřesové přes nové horkovody. Příslib Sokolovské uhelné udržet ceny tepla tak Gult považuje za nevěrohodný.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů