Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lucembursko chce omezit bankovní tajemství v zemi, Rakousko ne

Lucembursko chce omezit bankovní tajemství v zemi, Rakousko ne

08.04.2013 8:25
Autor: ČTK

Lucembursko je připraveno částečně prolomit bankovní tajemství v zemi s cílem omezit daňové úniky, uvedl lucemburský ministr financí Luc Frieden. Naopak rakouské ministerstvo financí uvedlo, že Vídeň to stále odmítá. Lucembursko a Rakousko jsou podle agentur AFP a Reuters jediné země EU, které dosud s odvoláním na bankovní tajemství automaticky nepředávají na žádost justice informace o účtech, které u jejich bank mají obyvatelé jiných zemí EU. 

"Chceme posílit spolupráci se zahraničními daňovými úřady. Mezinárodní vývoj směřuje k automatické výměně bankovních informací. Již se tomu úplně nebráníme," řekl Frieden v německém deníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Jako příklad informací, které by Lucembursko mohlo poskytovat unijním zemím, odkud majitelé účtů pocházejí, uvedl výplatu úroků klientům bank. 

Rakousko však navzdory sílícímu tlaku zahraničních partnerů svůj přístup k bankovnímu tajemství nezmění, protože to situace nevyžaduje, reagoval na nový postoj Lucemburska mluvčí rakouského ministerstva financí Gregor Schütze. 

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble, jeho francouzský protějšek Pierre Moscovici a Evropská komise podle AFP nedávno vyzvali k prolomení bankovního tajemství v Lucembursku a Rakousku. 

Rakouská ministryně financí Maria Fekterová v pátek vzkázala, že upřednostňuje bilaterální dohody, jaké Rakousko například podepsalo v dubnu 2012 se Švýcarskem a letos v lednu s Lichtenštejnskem. "Umožňuje to zdaňovat účty, aniž bychom museli prolamovat bankovní tajemství," tvrdí konzervativní politička. 

"Lidé mají právo, aby jejich spořivý účet byl chráněn nejen v rovině peněžní, ale také před přehnaným zpřístupněním, ke kterému by došlo při automatické výměně bankovních informací," dodala rakouská ministryně. 

Evropský parlament v roce 2010 varoval, že bez prolomí bankovního tajemství v unii a bez zavedení automatické výměny informací o dani z příjmu a DPH mezi jednotlivými zeměmi přicházejí státní pokladny každý rok kvůli daňovým únikům o zhruba 200 miliard eur (asi 5,1 bilionu korun).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.01.2026
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí
14:45Tržby zaostaly, investiční bankovnictví ale citelně roste. Citigroup měla loni rekordní příjmy z fúzí a akvizic
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní
8:49Rozbřesk: Jediná jistota roku 2026? Rozkolísaná geopolitika
8:47Amsterdamské IPO CSG za 750 milionů eur, stříbro na dalším rekordu a SpaceX nabízí Íránu bezplatný internet  
6:06Strnad: Riskoval jsem a rozjeli jsme se. Chci, aby CSG byla globální
13.01.2026
22:00Americké akciové indexy v červených číslech po CPI datech.  
17:08Nejdůležitější ekonomický příběh letošního roku
15:36JPMorgan překvapil poklesem investičního bankovnictví. Obchodování a čistý úrokový výnos ale drží výsledky nad očekáváním  
15:26Americká inflace drží tempo, prosinec přinesl dražší potraviny i levnější auta  
13:42Výsledky JPMorgan: Silný rok, ale na nový rekord nestačil
13:21Akcie Delta Air Lines klesají po výsledcích a celoročním výhledu o pět procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m