Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Philip Morris ČR vyplatí dividendu 900 Kč na akcii. Ukázal na regulaci i černý trh

Philip Morris ČR vyplatí dividendu 900 Kč na akcii. Ukázal na regulaci i černý trh

26.04.2013 12:06, aktualizováno: 26.4. 16:56
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Tuzemská tabáková společnost Philip Morris ČR vyplatí ze zisku roku 2012 a nerozděleného zisku předchozích let hrubou dividendu 900 korun na akcii. Její výši dnes schválila valná hromada akcionářů. Dividenda je nižší o 20 korun oproti roku předchozímu, ale odezva trhu na oznámení její výše spolu s celoročními výsledky roku 2012 byla kladná, když se spíše očekával její větší meziroční pokles. Akcie Philip Morris ČR dnes na celkově červené pražské burze při poklesu indexu PX o 0,6 % uzavřely o 0,9 % výše u 11.200 Kč.

„Schválená dividenda představuje rozdělení celého zisku za rok 2012 i vyplacení části nerozděleného zisku z minulých let, a zajišťuje tak našim akcionářům výnos ve výši 8,4 % na akcii (dle ceny z 28. prosince 2012 ve výši 10 700 Kč za akcii)“, řekla Stanislava Juríková, členka představenstva a finanční ředitelka společnosti Philip Morris ČR. Akcionáři mezi ostatními body na programu schválili zprávu představenstva, konsolidovanou účetní závěrku a řádnou účetní závěrku společnosti za rok 2012.

Philip Morris ČR loni klesl čistý konsolidovaný zisk o 3,9 procenta na 2,44 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH naopak meziročně vzrostly o 6,6 procenta na 12,96 miliardy korun a to zejména díky složce exportu ve skupině. Ztráta tržního podílu na tuzemském trhu zpomaluje.

Skupina na dnešní valné hromadě uvedla, že zvýšila obrat zejména díky příznivému vývoji cen v ČR a na Slovensku, vývoji měnového kurzu a vyššímu objemu vývozu. „V roce 2012 celkový trh cigaret poklesl o 2,8 procenta v porovnání s předchozím rokem," upozornil na dnešním jednání akcionářů předseda představenstva András Tövisi. Z dlouhodobého hlediska se podle něj vývoj na českém trhu podobá situaci v ostatních zemích, kde činí pokles o dvě až tři procenta ročně.

„I když byl v roce 2012 náš tržní podíl v České republice nepříznivě ovlivněn poklesem podílu lokálních značek, byl tento trend částečně kompenzován růstem značky Marlboro a také značek Philip Morris a Chesterfield, které byly znovu úspěšně uvedeny na trh v největším a vysoce konkurenčním levném cenovém segmentu. Náš tržní podíl na Slovensku stabilně rostl, a to především v důsledku rostoucího podílu značky L&M. Jsme přesvědčeni, že naše pokračující zaměření na inovaci portfolia značek nám umožní efektivně konkurovat ve všech klíčových segmentech českého i slovenského trhu s tabákovými výrobky“, řekl dále András Tövisi.

K budoucímu trendu uvedl, že závisí zejména na vývoji ekonomického prostředí a také na změnách fiskálního a regulatorního rámce. "Proto je nezbytná vyvážená a vědeckými poznatky podložená regulace trhu s tabákovými výrobky v Evropské unii, která nebude zahrnovat nepřiměřená opatření. To by napomohlo podpoře příjmů státního rozpočtu i cílů v oblasti ochrany veřejného zdraví a pomohlo předejít nezamýšleným dopadům, jako je nárůst trhu s nelegálními tabákovými výrobky," uvedl směrem k regulaci prodeje tabákových výrobků.

Valná hromada dnes také zvolila na následující roční období nové orgány společnosti. Členy představenstva se stali Tövisi, Andreas Gronemann, Martin Hlaváček, Stanislava Juríková, Igor Potočár a Richard Nič. Do dozorčí rady byli zvoleni Daniel Fahrny, Paul Maas, Vasileios Nomikos a Alena Zemplinerová. Po mnoha letech ji opustil Jiří Davídek. Za zaměstnance jsou členy Petr Bubeníček a Robert Plechatý.

Akcionáři také souhlasili s uzavřením smlouvy o úvěru mezi Philip Morris ČR a mateřskou firmou Philip Morris International, která se má stát dlužníkem. Celková výše úvěru, jenž bude využit k obecným korporátním účelům, bude limitována vlastním kapitálem vyplývajícím z poslední řádné konsolidované účetní závěrky věřitele, doplnila další informaci z valné hromady ČTK.

Tövisi dále také znovu upozornil na rostoucí černý trh. "Podle nově zveřejněné studie, která je každoročně zpracovávána společností KPMG pro Philip Morris International, Evropskou komisi a všech 27 členských států EU, dosáhl v roce 2012 nelegální trh s cigaretami v EU rekordní výše 11,1 %, ve srovnání s 10,4 % v roce 2011. Členským státům vznikla odhadovaná ztráta z daňových výnosů ve výši 12,5 mld. EUR,“ citoval Tövisi.

 


Čtěte více:

Philip Morris ČR navrhuje dividendu 900 Kč. Ztráta tržního podílu zpomaluje (+komentář)
26.03.2013 8:57
Tuzemská tabáková společnost Philip Morris ČR vytvořila za rok 2012 ce...
Philip Morris ČR - Stabilní a udržitelná dividenda (komentář k FY12)
26.03.2013 12:04
Tabákový koncern Philip Morris ČR dnes ráno zveřejnil výsledky za loňs...
Tabákový gigant Philip Morris zaostal ziskem, ale potvrdil výhled. V Evropě klesly dodávky o desetinu
18.04.2013 13:36
Tabáková jednička Philip Morris International (PMI) v prvním čtvrtletí...
Americký tabákový lídr Altria dvouciferně zvedl zisk a věří si do celého roku. Akcie rostou
25.04.2013 13:28
Tabáková skupina Altria zahájila rok 2013 meziročním růstem zisku na a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru