Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stát prodal na jaře spořící dluhopisy za 17,5 mld. Kč. Ministerstvo hovoří o úspěchu

Stát prodal na jaře spořící dluhopisy za 17,5 mld. Kč. Ministerstvo hovoří o úspěchu

30.5.2013 14:34, aktualizováno: 30.5. 14:41
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Objem jarní emise spořicích státních dluhopisů nakonec dosáhl 17,5 miliardy korun, což je mírně pod horní hranicí cíleného rozmezí emise 10-20 miliard korun. Celkové objednávky činily 19,9 miliardy korun, lidé tedy nakonec neuhradili dluhopisy za více než dvě miliardy korun. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob označil v pořadí již třetí emisi spořících dluhopisů za úspěšnou.

"Cíl jsme v rámci jarní emise splnili a emisi považujeme za úspěšnou," uvedl Ondřej Jakob pro ČTK. Podle Strategie financování státního dluhu počítá MF s další emisí za deset až 20 miliard  korun na podzim.

Ministerstvo financí začalo dluhopisy nabízet 13. května a původní termín pro objednávky byl do konce května. Dobu na objednávky poté kvůli velkému zájmu zkrátilo na jeden týden (do 17. května). Objednávky bylo nutné zaplatit do pátku 24. května. Cenné papíry úřad vydá 12. června.

První dluhopisy pro občany ministerstvo financí vydalo na podzim 2011, investoři si jich tehdy objednali za více než 20 miliard korun. Loňská jarní emise státu vynesla zhruba 15 miliard a podzimní dalších 30 miliard korun. Dluhopisy jsou k dispozici pro občany ČR i cizince. Zakoupit si je mohla také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy.

V předchozích emisích si dluhopisů s nominální hodnotou jedna koruna museli zájemci koupit minimálně 1000 kusů. Stejně tak tomu bude i nyní. Nově ovšem budou muset lidé z těchto dluhopisů při prodeji zaplatit 15 procentní daň. Novela zákona totiž od letošního roku zrušila zaokrouhlování. Dříve se se daňový základ zaokrouhloval na celé koruny dolů, což znamenalo, že daň z dluhopisů o nominální hodnotě jedna koruna se fakticky neplatila. Opatření se netýká již dříve vydaných dluhopisů.

V současnosti jsou v oběhu dluhopisy za 56,2 miliardy korun. Jejich držitelů je téměř 68.000, z nichž je 67.500 domácích fyzických osob, 270 právnických osob a 190 zahraničních fyzických osob. Celkem byly dosud vydány spořicí státní dluhopisy za 65,7 miliardy korun.


(Zdroj: MFČR, ČTK)


Čtěte více:

Kalousek: Česká ekonomika může začít růst již v druhém pololetí. Máme prostor pro její podporu
3.5.2013 13:02
Česká ekonomika by mohla obnovit růst již ve druhé polovině letošního ...
Česká vláda v červnu vydá nový dluh až za 23 mld. Kč
13.5.2013 15:59
Ministerstvo financí České republiky plánuje v červnu 2013 uskutečnit ...
MF kvůli zájmu zkrátilo termín pro objednávky spořicích dluhopisů. Poslední možnost bude zítra
16.5.2013 14:19
Pátek bude poslední den pro objednání spořicích státních dluhopisů v r...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Drahý dluh
    30.5.2013 14:47

    Když se člověk podívá, za kolik by si MF mohlo půjčit na trhu a za kolik si půjčilo formou SSP, tak se ruce zatínají v pěst. Notabene, když Kalousek fakticky přehodil splácení úroků až na své budoucí následovníky. Už ho vidím, jak hřímá, že za něho obsluha sluhu stála pakatel, ale teď (rozuměj v budoucnu) je to balík jako kráva.
    Tao
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board