Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cena vepřových půlek v USA na dvouletém maximu. Růst táhnou i Číňané

Cena vepřových půlek v USA na dvouletém maximu. Růst táhnou i Číňané

13.06.2013 15:45
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Jedna z mála komodit, které se v poslední době na trzích daří, je vepřové maso. Zdražující hovězí, krátkodobý nedostatek vepřů na porážku a měnící se jídelníček Číňanů vyhnaly ceny vepřových půlek v USA na dvouletá maxima.

Červnový kontrakt na dodávku vepřového na chicagské komoditní burze se začátkem týdne vyšplhal na 99,2 centu za libru (0,45 kg). To je nejvyšší úroveň nejkratšího kontraktu od srpna 2011.

Cena stoupá vytrvale už dva měsíce, hlavně kvůli nečekaně velké poptávce amerických domácností. Obzvlášť silnou vepřovou rally chicagský parket zaznamenal v pondělí, kdy zobchodované objemy dosáhly ročního maxima. Růst cen navázal na zprávu z minulého týdne, podle níž čím dál víc spotřebitelů dává kvůli ceně přednost vepřovému před hovězím. Od začátku letošního roku vzrostla velkoobchodní cena hovězího o 5,3 %, a je teď téměř dvakrát vyšší než cena vepřového. Srpnové vepřové půlky v pátek navázaly na předchozí šňůru a uzavřely o 65 centů výš na ceně 95,175 centu za váhovou libru.

Rostou také ceny uvnitř zpracovatelského řetězce, zejména u výkupu za hotovost, což podtrhuje převis poptávky nad nabídkou. Za menším počtem chovných prasat, která jsou k dispozici jatkám, stojí loňské katastrofální sucho na americkém Středozápadě, jež omezilo reprodukční poměry, vysvětluje Rich Nelson z brokerského domu Allendale.

Zdražování napomáhají sezónní faktory. Prasnice přes léto vrhají nižší počet mláďat a do toho přichází růst poptávky v grilovací sezóně. Rekordně vysoké ceny hovězího v supermarketech jsou dalším aspektem tlačícím velkoobchodní cenu nejbližšího substitutu výš. Maloobchodní ceny vepřového zůstaly zatím nedotčeny. Podle ministerstva zemědělství klesly v dubnu o 1,4 %, jelikož rostoucí domácí poptávku kompenzuje pokles exportu.

Další událostí, která pomohla růstu cen vepřového, je velká akvizice čínské potravinářské společnosti Shuanghui International Holdings , která se dohodla na koupi americké firmy Smithfield Foods, největšího producenta vepřového masa na světě, za zhruba 4,7 miliardy dolarů (94 miliard Kč).

Transakce pravděpodobně přispěje ke zvýšení vývozu amerického vepřového do Číny, která je největším světovým spotřebitelem tohoto masa. Akvizici jednomyslně schválily správní rady obou podniků, ještě ji ale musí odsouhlasit regulátoři a akcionáři firmy Smithfield. Společnost Shuanghui slíbila, že zachová nynější aktivity, pracovní sílu i vedení firmy Smithfield.

Čína je nyní třetím největším trhem pro vepřové z USA. Dovoz amerického vepřového do Číny se za necelé desetiletí téměř zdesetinásobil. Poptávku po kvalitních zahraničních potravinách na čínském trhu podporují skandály kolem kvality domácí produkce. Čínské úřady během prvního čtvrtletí zadržely přes 900 lidí za to, že prodávali zkažené, falešně označené či nepovoleným způsobem upravené maso. Podle státní tiskové agentury Nová Čína podezřelí například prodávali maso, do kterého injekčně vpravili vodu, aby bylo těžší, anebo vydávali maso krys, lišek či norků za jehněčí.

Afér, které podkopaly důvěru zákazníků v produkty domácí provenience, zažila Čína nepočítaně. Patřilo mezi ně vepřové s růstovým hormonem, olej "recyklovaný" z domovních odpadů či sušené mléko pro děti kontaminované melaminem, organickou sloučeninou využívanou při výrobě průmyslových hnojiv.

(Zdroje: WSJ, Xinhua, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data