Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dánsko nenechá své klíčové banky padnout a poškodit ekonomiku, slibuje guvernér. Danske Bank (-8 %) ale prý podceňuje riziko

Dánsko nenechá své klíčové banky padnout a poškodit ekonomiku, slibuje guvernér. Danske Bank (-8 %) ale prý podceňuje riziko

18.06.2013 11:45, aktualizováno: 18.6. 12:06

Aktualizováno

Šestice největších bank v Dánsku dnes dostala slib od guvernéra tamní centrální banky, že jim v případě krize bude podána pomocná ruka. Jedné z nich, Danske Bank, ale zároveň finanční regulátor nakázal, aby si udělala pořádek ve věci rizikovosti svých aktiv, protože možné ztráty z úvěrů nyní podceňuje. Akcie Danske Bank dnes v Kodani v reakci tato oznámení padají až o 8 procent.

„Pokud jde o systémově významné instituce, uděláme vše, co bude možné, abychom tyto systémově významné součásti v souladu s veřejným zájmem ochránili,“ nechal se dnes slyšet dánský guvernér Lars Rohde.

Dánsko již v březnu po zkoumání zvláštním výborem vlády označilo za systémově významné pro ekonomiku o výkonu 325 miliard dolarů celkem šest bankovních domů v zemi, mezi kterými figuruje Danske Bank nebo hypoteční ústav Nykredit Realkredit. Vláda ale odmítla vypsat bankám bianko šek a detailní podmínky případné záchrany bank zatím vypracovány nejsou.

Také dnešní vyjádření šéfa centrální banky postrádá jasnou indikaci míry možných podpůrných zásahů. Guvernér slíbil, že jeho úřad využije na pomoc největším bankám v zemi všech nástrojů, ale pouze do té míry, pokud by to pomohlo ekonomice.

Hlavní otázka věřitelů a střadatelů ohledně možnosti ztrátovosti jejich expozic, kterou si kladou od záchrany bankrotujících bank na Kypru tak zůstala nezodpovězena. „Zda bude pomoc bankám znamenat státní záchranu, nebo záchranu se zapojením věřitelů bude muset být vždy pečlivě zváženo,“ uvedl dnes v Kodani Lars Rohde.

Riskující Danske Bank

V květnu Henrik Ramlau-Hansen, finanční ředitel Danske Bank, vzkázal dánským politikům a centrálním bankéřům, že by si měli vzít příklad ze Švédska, kde nálepka „systémově významná“ pro každou banku znamená, že příslib vlády, že ji uchrání před bankrotem. Dánsko ale touto cestou zřejmě nechce jít za každou cenu, a tak raději dbá na finanční zdraví svých bank, což se prodraží právě Danske Bank.

Včera večer dánský finanční regulátor FSA tuto největší banku v Dánsku upozornil, že podceňuje své riziko. Danske Bank podle regulátora musí navýšit objem svých aktiv považovaných za riziková o dalších 100 miliard dánských korun, tedy asi 18 miliard dolarů. To by přitom pro banku znamenalo další náklady spojené s povinnou tvorbou rezerv do roku 2020 ve výši 15 miliard dánských korun.

 
Dle zprávy regulátora Danske Bank podceňuje potenciální ztrátovost u svých korporátních úvěrů. Banka se brání, že schopnost splácet u svých klientů individuálně prověřuje a nic nezanedbává, hodlá se proto proti nálezu FSA odvolat. Pokud by její odvolání nevyšlo, dotklo by se nařízení a zvýšení nákladů i dánské ekonomiky, protože by banka s největší pravděpodobností zdražila své úvěry.

Akcie Danske Bank se dnes zkraje obchodování v Kodani propadly až o 8 procent. Následně ale titul část ztrát umazal, když finanční ředitel Danske Bank Henrik Ramlau-Hansen ujistil investory, že rozhodnutí FSA pravděpodobně neovlivní rating banky ani dividendovou politiku. Banka podle něho také hodlá splatit v příštím roce dluh v vládě dosahující 24 miliard dánských korun.

danske.jpg

(Zdroj: Bloomerg, Danske Bank, Reuters)


Čtěte více:

Centrální banky a fondy nakupují severské měny
06.06.2013 7:58
Centrální bankéři a manažeři fondů státního bohatství si ve snaze sníž...
Nová tvář centrálního bankovnictví
07.06.2013 18:06
V mnoha velkých centrálních bankách světa probíhá výměna stráží. Haruh...
EK chce po bankách víc údajů o klientech pro boj s daňovými úniky
12.06.2013 13:17
Evropská komise dnes navrhla zvýšit rozsah informací, které musejí ban...

Váš názor
  • Bu BU BU
    18.06.2013 11:57

    že by začátek nové krize je načase.už bude dobíhat 5 letý cyklus tak všichni vydělali honem potichu vyprodat a letadlo bude přistávat a tankovat.Jen bude potřeba zase začít věštit konec světa aby bylo co tankovat :DD
    Deny:-)
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.