Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská Huawei zájemcem o převzetí Nokie? Akcie rostou navzdory zdrženlivým vyjádřením

Čínská Huawei zájemcem o převzetí Nokie? Akcie rostou navzdory zdrženlivým vyjádřením

19.06.2013 9:34, aktualizováno: 19.6. 9:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čínská telekomunikační společnost Huawei by mohla uvažovat o převzetí finského výrobce mobilních telefonů Nokia (2,85 EUR, 4,01%), aby mu pomohla s expanzí na trhu s chytrými telefony. S odvoláním na činitele Huawei to na svém webu uvedl deník Financial Times. Akcie Nokie (3,86 USD, 4,61%) na trzích v USA na zprávu reagovaly výrazným růstem a rostou i dnes na svém primárním trhu v Helsinkách. 

"Zvažujeme tyto druhy akvizic; tato kombinace má možná nějaké synergie, ale záleží to na ochotě Nokie. Jsme otevření," řekl podle deníku šéf jedné z obchodních sekcí Huawei Richard Yu. Čínská ani finská společnost se ke zprávě podle agentury Reuters bezprostředně nevyjádřily. Následně ale mluvčí firmy Huawei pro Bloomberg uvedl, že firma nemá převzetí Nokie v plánu a v historii provedla pouze velmi málo velmi malých akvizic. 

Akcie Nokie na burzách v USA včera po zveřejnění zprávy FT nejprve vystřelily až o 12 procent, aby následně své zisky korigovaly nad 4 procenta na 3,9 USD za akcii poté, co Huawei odmítl konkrétní plán na převzetí. Dnešní úvod obchodování v Helsinkách potom Nokii přinesl také 4% růst až na 2,90 EUR.

Nokia byla 14 let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale před nedávnem sesadil jihokorejský konkurent Samsung (453,8 EUR, -1,03%). Firma zaostává zejména na trhu s chytrými telefony, které v letošním prvním čtvrtletí v celosvětových dodávkách poprvé předstihly tradiční mobilní telefony. Huawei, který se chce stát konkurentem největších světových prodejců smartphonů Apple (431,77 USD, -0,05%) a Samsung, včera předvedl svůj nový vlajkový telefon, který bude nejtenčí na světě.

Čínská společnost Huawei v poslední době na poli chytrých telefonů expanduje. Zatímco loni měla v prvním kvartále podle agentury Bloomberg tržní podíl 3,4 procenta, ke konci března letošního roku již držela ve svých rukou 4,3% podíl na trhu smartphony. Nokia oproti tomu za stejné období propadla ze 7,8% podílu na 2,8 procenta. Lídrem na tomto trhu byl v prvním kvartále letošního roku Samsung s 32 procenta následovaný firmou Apple se 17 procenty trhu.

(Zdroj: FT, ČTK, Bloomberg, Reuters)



Čtěte více:

Nokia po sedmi čtvrtletích opět v černých, poprvé nevyplatí dividendu. Akcie předvedly rychlý obrat z +5 % až na -12 %
24.01.2013 12:37
Finský výrobce mobilních telefonů Nokia dnešními výsledky za čtvrtý kv...
Indie požaduje po Nokii doplatit na daních 7,7 mld. Kč
28.03.2013 16:12
Indické úřady požadují po finském výrobci mobilních telefonů Nokia (2,...
Nokia zpět ve ztrátě. Akcie po výraznějším snížení tržeb až -11 %
18.04.2013 12:31
Finský výrobce mobilních telefonů Nokia propadl za první čtvrtletí rok...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2026
12:04Arista Networks: AI může firmě zajistit příznivý vítr do zad  
11:41Zklamání z Trumpovy cesty? Dluhopisy i akcie v pátek padají  
11:09Zbrojař Strnad diverzifikuje. Mimo zbrojní sektor plánuje nasadit až 10 miliard eur
10:18Jak (ne)potěšit akcionáře
9:39ČNB připouští možné zvýšení sazeb kvůli dopadům dražší ropy
9:27Rozbřesk: Dluhopisy Republiky jsou zpět. Stabilní investice, nebo drahý luxus pro stát?
8:55RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
8:52Direct Financing s.r.o.: Potvrzení o plnění ukazatele LTV
8:49Akcie obracejí do červeného, investoři vybírají zisky  
8:13Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop oznamuje výsledky za první kvartál 2026 a zvažovanou fúzi se 100% dceřinou společností Queens Store s.r.o.
8:10Ocenění dvou nových firem má potenciál pro růst i přilákat nové investory do dluhopisů, říká Martin Novák z ČEZ
6:05Malé datové centrum v každé domácnosti?
14.05.2026
22:01Na rekord se už vyšplhal i DJIA; Cerebras při svém debutu +68 %  
15:45Vrací se protiinflační dluhopisy, stát si plánuje půjčit 20 miliard
14:00Strnad: Investoři CSG podhodnocují, pochybnosti o výrobních kapacitách jsou nesmysl
13:40První malý modulární reaktor v Česku může být v Moravskoslezském kraji, prohlásil Havlíček
12:24Karman: Příliš mnoho elektromobilů, příliš málo zákazníků. Evropské automobilky to může stát miliardy
12:20Unikátní korunové ETFko na světové akcie už zítra poprvé zamíří do Pravidelných investic. Co nabízí další dvě desítky nováčků?
11:54Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
11:31Trhům pomáhá vzhůru IPO Cerebrasu, výhled Cisca i naděje na dobré zprávy z Číny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m