Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke trhy nepřemluvil; index S&P 500 po jeho projevu ztratil 1,4 %

Bernanke trhy nepřemluvil; index S&P 500 po jeho projevu ztratil 1,4 %

19.06.2013 22:03

Šéf amerického Fedu ihned po závěru dvoudenního jednání spustil svou obvyklou rétoriku. Uvedl, že trh práce prokazuje další zlepšování situace, od loňského srpna se prý také snížila rizika poklesu ekonomiky. Fed nově cíluje míru nezaměstnanosti na 6,5 % - 6,8 % do konce roku 2014. Na tato slova ještě hlavní indexy nereagovaly a větší pokles přišel až při následné tiskové konferenci. Tam se totiž ukázalo, že nejméně dva členové Fedu s výsledkem jednání nesouhlasili. Současný objem nakupovaných aktiv zůstane beze změny na 85 mld. USD měsíčně, centrální bankéři si ale nechávají otevřená vrátka pro jeho snížení do konce tohoto roku. K úplnému konci třetího kola kvantitativního uvolňování by pak mohlo dojít v polovině roku 2014.

Po těchto komentářích začal strmě posilovat americký dolar, měnový pár eurodolar rychle prolomil 1,33 EUR/USD. Méně peněz v oběhu znamená negativní zprávu pro cenu zlata, které působí, jako nástroj k zajištění proti inflaci. Jeho cena klesla ve středu o 1,3 % na 1350 USD za trojskou unci. Problémy to dělalo také největším těžebním společnostem žlutého kovu. Ve ztrátě skončily akcie Newmont Mining (24,15 EUR, -3,59%) i Barrick (18,12 USD, -4,11%) Gold.

Nakonec uzavřelo se ztrátou všech deset sektorových skupin. Nejhůře na tom byli zástupci stavebního a telekomunikačního sektoru. Mezi stavebními firmami se propadly nejvíce akcie Ventas, Prologis a Simon Property. Telekomunikační tituly oslabil report analytiků SoftBank. Ti si všimli, že motorem růstu operátorů jsou v posledním roce především akvizice. Poptávka po jejich službách ale strmě klesá. Na chvostu sektoru uzavřely akcie Sprint Nextel (7,06 USD, -3,62%) , Verizon (50,36 USD, -2,31%) Communication a Century Link. Index DJIA byl právě společnostmi z telekomunikačního sektoru stlačen do 1,3% ztráty. Jediným titulem, který ve středu v indexu stagnoval, byl Hewlett Packard (25,54 USD, 0,39%). Technologický index NASDAQ odepsal 0,9 %. Apple (424,69 USD, -1,64%) se propadnul na nejnižší hodnoty od 16. května.


Čtěte více:

Fed politiku zatím nemění, ale omezit nákupy dluhopisů může již letos. Trhy reagují výprodeji
20.06.2013 8:19
Pokud se bude ekonomika vyvíjet podle předpokladů, začne Fed zřejmě už...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.