Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
AAA Auto se zítra rozloučí s pražskou burzou. Poslední možnost využít odkupu…

AAA Auto se zítra rozloučí s pražskou burzou. Poslední možnost využít odkupu…

02.07.2013 14:25

Akcionáři skupiny autobazarů AAA Auto budou mít zítra poslední možnost prodat svůj podíl na pražské burze. Celkem 67.757.875 kusů kmenových akcií na jméno o jmenovité hodnotě 0,10 EUR na akcii, kótovaných na BSE a BCPP, bude dne 3. července vyřazeno z obchodování na BCPP. Poslední obchodní den (s vypořádáním T+3) je zároveň totožný s posledním dnem odkupu z pražské a budapešťské burzy. V případě BSE byl poslední obchodní den pátek 28. června.

Tuzemští individuální investoři tak mohou do zítřka využít nabídku k odkupu akcií kótovaných na BCPP za garantovanou cenu 23,30 CZK/akcii (v případě BSE činila nabídková cena za akcii 275,17 HUF), prodat ve stejném termínu akcie za tržní cenu (která se již aktuálně usadila poblíž ceny garantované), nebo nabídku k odkupu akcií nereflektovat. V takovém případě si akcionář zachovává veškerá akcionářská práva, nicméně nebude schopen akcie na burze prodat.

O stažení akcií rozhodla 29. března mimořádná valná hromada. Návrh podal zakladatel firmy Anthony James Denny, který aktuálně drží zhruba 77 procent akcií. Úmysl vykoupit vlastní akcie obchodované na kapitálových trzích ohlásil v polovině února. Krok souvisí s jeho záměrem prodat majoritní podíl firmy, strategičtí investoři totiž podle předběžných jednání preferují investici do AAA jako do soukromé společnosti. Akcie budou vyřazeny z obchodování ve čtvrtek 4. července 2013.

V minulém týdnu skupina uvedla, že zatím vykoupila na trzích v Praze a Budapešti kolem 2,76 procenta vlastních akcií z více než 22 procent umístěných na trhu. Dosavadní nízký zájem o odkup souvisí s nesouhlasem domácích minoritních akcionářů s nabízenou cenou, firma se ale bránila tím, že se neřídí českým, nýbrž maďarským právem. AAA Auto uvedla své akcie na pražský trh v rámci primární emise v roce 2007, kdy se upisovací cena 28,1 procenta akcií vyšplhala na 55,1 za kus. 

 
Ačkoli po spuštění odkupu akcií v dubnu hlásila generální ředitelka skupiny Karolína Topolová výjimečně vysoký zájem akcionářů odkupu akcií využít, podle posledních informací zůstává na volném trhu necelá pětina vlastnických práv, což může poměrně oddálit případné vytěsnění menšinových vlastníků.

Zakladatel a majoritní vlastník firmy A. J. Denny v květnovém rozhovoru na Patria.cz uvedl, že rozhodnutí o stažení akcií z burzy stojí na názoru, že výhody veřejné obchodovatelnosti přestaly převažovat nad nevýhodami a pro společnost tak bude lepší, když bude opět v soukromých rukou. Dodal také, že současnou situaci v automobilovém sektoru vnímá jako nepříznivou a do několika dalších let v obrat nevěří. Dosažení zisku bude v letošním roce proto pro AAA Auto „velkou výzvou“. Žádné vlastní akcie Denny dle svých slov nenabídl.

Denny proces prodeje svého kontrolního podílu kvůli situaci na trzích v prosinci formálně pozastavil a v rozhovoru řekl, že s dokončením nespěchá. Proces může trvat ještě dalších 3 až 5 let, v závislosti na načasování návratu firmy k vyššímu růstu zisku. Společnosti v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o 42 procent na 1,7 milionu eur. Prodeje skupiny meziročně zhruba stagnovaly, celkové tržby ve čtvrtletí vzrostly o 2,6 procenta na 78,9 mil. EUR. AAA Auto zároveň uvedla, že ztížené podmínky na trhu a vyšší náklady budou dle jejího očekávání pokračovat až do prvního kvartálu příštího roku.


Čtěte více:

AAA Auto dnes zahajuje odkup akcií, z obchodování budou vyřazeny 4. července
08.04.2013 11:39
Skupina autobazarů AAA Auto dnešním dnem zahájila plánovaný odkup svýc...
AAA Auto: Zájem o spuštěný odkup akcií byl v prvních třech dnech výjimečně vysoký
11.04.2013 13:59
Skupina autobazarů AAA Auto zaznamenala během prvních tří dnů procesu ...
Skupině AAA Auto propadl zisk o 42 % kvůli slabšímu trhu a kurzovým ztrátám
29.04.2013 17:36
Tuzemská skupina autobazarů dnes po závěru trhu zveřejnila konsolidova...
Denny (AAA Auto) na Patria.cz: Prodej mého podílu nespěchá. Dosažení zisku bude letos výzvou
23.05.2013 14:40
Rozhodnutí tuzemské sítě autobazarů AAA Auto stáhnout své veřejně obch...
AAA Auto zatím vykoupila necelá tři procenta vlastních akcií
25.06.2013 17:48
Skupina autobazarů AAA Auto (23,35 CZK, -1,48%) zatím vykoupila na trz...

Váš názor
 • a není to loupež za bílého dne?
  02.07.2013 15:02

  Zdravím, ačkoliv nejsem a nikdy jsem nebyl akcionář AAA, skoro mi poslední vývoj připomíná loupež za bílého dne. Pan Denny to měl již od počátku (před vstupem na burzu) moc dobře nalinkované - draze prodat v rámci IPO a levně koupit po nějaké době (pokud možno co nejkratší) zpět. Výmluva na "krizi v automobilovém průmyslu" mu tak nějak přišla megavhod. Hodně úspěchů, MK
  MirakoR
  • Re: a není to loupež za bílého dne?
   02.07.2013 15:24

   Loupež určitě ne, nikdo nebyl nucen si ty akcie koupit pod pohrůžkou násilí. Krádež asi taky ne, akcie majitelům i se všemi právy zůstanou. Podvod to skoro určitě byl, ale úmysl v tomto případě nepůjde prokázat.
   ..
   • lumpárna
    02.07.2013 15:43

    jj..... Ať se s tím svinským přístupem k minoritě a hamižností zadávý.... šmejd
    kominík
  • Re: a není to loupež za bílého dne?
   02.07.2013 15:22

   účelovost některých jeho vyjádření je do oka bijící, ale u nás je možné vše..... budhažel
   a.zerro
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/20 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/20 Q2)
Just Eat Takeaway.com NV (03/20 Q1)
Lyft Inc (06/20 Q2, Aft-mkt)
7:00Orsted A/S (06/20 Q2)
8:00UK - HDP, y/y
8:00UK - Obchodní bilance, mil. GBP
8:00UK - Průmyslová výroba, m/m
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD