Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní zástupce požádal Sněmovnu o vydání Petra Nečase, ta bude chtít vědět víc

Státní zástupce požádal Sněmovnu o vydání Petra Nečase, ta bude chtít vědět víc

8.7.2013 12:23, aktualizováno: 8.7. 15:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan požádal Sněmovnu o vydání premiéra v demisi Petra Nečase ke stíhání. Souvisí to zřejmě s kauzou Nečasovy blízké spolupracovnice Jany Nagyové a údajné politické korupce. O této žádosti rozhodne Sněmovna na své první následující schůzi.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová potvrdila, že obdržela před polednem žádost vrchního státního zástupce JUDr. Ivo Ištvana o vydání premiéra v demisi Petra Nečase. Němcová postoupila žádost mandátovému a imunitnímu výboru. Výbor celou věc projedná a rozhodne, zda doporučí Sněmovně Nečasovo vydání. Žádost s největší pravděpodobností souvisí s kauzou bývalé ředitelky Nečasova sekretariátu Jany Nagyové. Místopředseda výboru František Dědič (ODS), který v poledne dokumenty od Němcové převzal, soudí, že si výbor od policie vyžádá ještě další podklady.

Němcová České televizi řekla, že ji žádost o vydání Nečase překvapila: "Ze všech informací, které mám pouze z médií, mám velké pochybnosti o tom, že skutečně došlo ke spáchání trestného činu. Všechny skutky, které jsou popisovány, tak se nesou spíše v etické a morální rovině." ODS už před časem avizovala, že bude proti případnému vydání Nečase. 

Podle Dědiče je žádost strohá a obsahuje jen 23 stran. "Neobsahuje spis, tak jak jsme v podobných věcech zvyklí. Takže očekávám, že mandátový a imunitní výbor bude na svém zasedání chtít nějaké doplnění a teprve na základě něj bude možné se rozhodovat," řekl Dědič ČTK. Na termínu jednání se ale ještě musí domluvit s předsedou výboru Bohuslavem Sobotkou, který je nyní nepřítomen. Výbor by se podle něj mohl sejít asi 17. července. Sněmovna by pak mohla o vydání hlasovat až na řádné schůzi v září, odhadl Dědič.

Předseda klubu TOP 09 a Starostů Gazdík řekl ČTK, že chce vyčkat na stanovisko výboru a doufá, že v žádosti o vydání budou uvedeny závažnější skutečnosti, než jaké policie poskytla veřejnosti. Seznámit se stanoviskem výboru se chce i vicepremiérka a předsedkyně LIDEM Karolina Peake. "Pak se rozhodnu, jak budu hlasovat," sdělila ČTK a dodala, že dosud vždy hlasovala pro vydání. Stejně chce postupovat i klub ČSSD, řekl jeho předseda Jeroným Tejc. "Zatím nemá smysl říkat, jak se zachováme bez znalosti té materie," řekl. Očekává, že by Nečas sám měl předstoupit a požádat o své vydání.

Nový předseda vlády Jiří Rusnok odmítá souvislosti mezi žádostí a jmenováním nové vlády. Čili žádnou souvislost tady se jmenováním naší vlády v tom nehledejme, já ji tam rozhodně nehledám a pro mě to je zcela neutrální informace o nějakém probíhajícím řízení, kterých jistě probíhá celá řada v této zemi," řekl novinářům. 

Sám odcházející premiér Petr Nečas (ODS) tvrdí, že žádná dohoda o rezignaci rebelujících poslanců ODS na jejich poslanecké mandáty výměnou za jiné funkce uzavřena nebyla. Proto mu není jasné, proč a z čeho by měl být obviněný. Všechny doposud známé informace stále více ukazují, že se v celé kauze jedná o kriminalizaci politických rozhodnutí a politických kroků, uvedl v tiskovém prohlášení.

Podle svých slov je připraven se obhájit před orgány činnými v trestním řízení i před Sněmovnou. "Musím trvat na tom, že politické dohody nelze považovat za trestnou činnost, protože by se musely týkat mnoha jiných analogických případů v minulosti i současnosti. Navíc žádná dohoda o výměně rezignace na poslanecký mandát za funkce uzavřena nebyla. Proto mi není jasné, proč a z čeho bych měl být obviněný," uvedl Nečas. 
 
Parlament už změnil pravidla imunity tak, že pokud by Sněmovna Nečase nevydala, mohl by být stíhán, až mu skončí mandát. Nečas již dříve oznámil, že už znovu kandidovat nebude.

Nečas kvůli kauzám kolem Nagyové odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Podle policie sám figuruje v kauze údajné politické korupce. Do druhého případu - nelegálního sledování s využitím vojenských zpravodajců - podle dostupných informací zapojen není. Ve vazbě je v této dvojici případů nyní sedm z osmi obviněných. (Zdroj: ČT, ČT24, čtk, Reuters) 


Čtěte více:

Obří razie ÚOOZ: Úřad vlády, Praha, obrana, lobbisté...Nečas nemá důvod k rezignaci
13.6.2013 9:58
Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) přiš...
ÚOOZ: Nagyová se zpravodajci obviněna nejen za nezákonné sledování. Slib trafik brán jako úplatek. Premiér Nečas neodstoupí
14.6.2013 11:48
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu se od počátku roku 2012 na...
Nečas končí v čele vlády i v politice, ale věří v pokračování koalice. Zeman předčasné volby nepreferuje
17.6.2013 8:24
Čtyři dny po zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu oznám...
Nečasova vláda skončila a premiéra zřejmě čeká obvinění. Čas na vyjednání nové vlády do pátku, pak se vloží Zeman
18.6.2013 8:58
Premiér Petr Nečas (ODS) předal včera večer demisi do rukou prezidenta...
Cena za politickou nestabilitu... Patria vydala nový Třicetník
2.7.2013 12:04
Finanční trhy zahrnují do cen aktiv kromě fundamentálních faktorů také...

Váš názor
 • Toljo, nezavírej dveře, Kalousek půjde hned po tobě
  8.7.2013 15:28

  Kalousku, připrav si cisternu!!!
  mamon
 • Toljo, došla na tebe řada
  8.7.2013 13:11

  Do síťovky si dej pastu, kartáček na zuby a trenýrky. Theplaky ti půjčí, hlavně nic neschovávej do tělních dutin, rožnovský cipe.
  mamon
  • Re: Toljo, došla na tebe řada
   8.7.2013 13:15

   Měli bychom začít stavět pracovní tábory. Do lochu se všichni gauneři z poslanecké galerky nevlezou :-))
   Jesse
   •  
    8.7.2013 13:25

    Ta slavná 101 madam Němcové se zanedlouho vejde i do Tvého uďáku.
    mamon
    •  
     8.7.2013 14:18

     Ano, pece, dobře to píšeš :-))
     Jesse
     •  
      8.7.2013 14:35

      čé če, co to dneska meleš? přebral jsi v tom horku? že si pleteš pec s uďákem, nebo v brně máte dva v jednom?
      mamon
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university