Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v červnu: Povodně a doznívání recese

Průmysl v červnu: Povodně a doznívání recese

6.8.2013 9:08, aktualizováno: 6.8. 9:48
Autor: David Marek

Aktualizováno

Očekávání a realita se zatím stále rozchází, ukazuje porovnání předstihových ukazatelů a průmyslové produkce. Ovšem nebýt povodní, mohl být rozdíl menší a detailní data nabízejí naději, že by se pozitivní očekávání mohla pozvolna začít naplňovat.

V červnu průmyslová výroba klesla o 0,9 procenta ve srovnání s předchozím měsícem, resp. 5,3 procenta meziročně. Pokud zohledníme skutečnost, že letošní červen měl o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loňského roku, činí meziroční pokles 3,0 procenta.

Výsledky ovlivnily povodně. Český statistický úřad odhaduje, že záplavy ubraly průmyslové produkci 0,2 procenta. Každá povodeň je jiná, nicméně pohled na dopady povodní v předchozích letech v relaci ke škodám, které způsobily, naznačuje, že by negativní dopad do průmyslové výroby mohl být vyšší. Nebýt povodní, mohla podle mého odhadu průmyslová výroba meziměsíčně stagnovat a meziroční pokles po očištění o kalendářní variace mohl činit jen zhruba 2 procenta.

Zásadní roli samozřejmě hrají ekonomické faktory. Některá odvětví zůstávají výrazně zasažena krizí a poklesem domácí poptávky i exportních zakázek. Těžba uhlí meziročně klesla o 22,4 procenta. Produkce hutí se snížila o 8,7 procenta. Rafinérie a koksárny snížily výrobu o 14,8 procenta. Výroba elektroniky a výpočetní techniky klesla o 15,3 procenta.

Pokračující tlak na snižování výdajů se projevil meziročním poklesem zaměstnanosti v průmyslu o 1,5 procenta. Průměrná mzda stoupla jen o 0,5 procenta, což reálně představuje pokles o 1,1 procenta.

Naději pro další měsíce přináší výrazné zmírnění poklesu zakázek. V červnu se celkový objem zakázek meziročně snížil jen o 0,8 procenta, přičemž domácí zakázky se dokonce zvýšily. Příznivou indikaci nabízí také zlepšení indexu nákupních manažerů a indikátoru důvěry v průmyslu, sestavovaného ČSÚ.

Za celý letošní rok průmyslová produkce nejspíše klesne, nicméně v příštím roce by se již mohla opět zvýšit.


Váš názor
  • Pane Marku
    6.8.2013 10:58

    muzete vysvetlit za co berete 300 000 mesicne ne li vic kdyz se katdy den kazdy tyden kazdy mesic rozchazeji vase predikce a myslenky s realitou a nejen u Vas. Firma Patria je nejspis charita a rozdava penize zadarmo jinak si to nedovedu vysvetlit- lekar, ucitel, instalater, ridic, hornik by za nekvalitni praci vyletel. Vy uz roky mluvite hlouposti, nesmysli apod. jste tluchuba a nedouk a porad nechapete co s tim zajdete nekam do hospodymezi lidi pak pochopite ze pocitat cisilka predikce a hovadiny co Vas naucili ve skole jsou k nicemu. Dojedte k nam na Greenland ja Vas vemu na golf a do hospody a Vy pak zacnete mkuvit k veci a psat realne predikce a ne hovadiny...... Cely letosni rok bude HDP v minusu .... Tak pravil legendarni ekonom a investor z Greenlandu slavny Martik
    martík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data