Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Australská centrální banka snížila úrok na nové dno kvůli cenám komodit i ekonomice

Australská centrální banka snížila úrok na nové dno kvůli cenám komodit i ekonomice

06.08.2013 14:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Australská centrální banka dnes snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové historické minimum 2,5 procenta. Důvodem jsou klesající ceny komodit a pomalejší růst domácí ekonomiky, kterou chce banka podpořit. Australská rezervní banka (RBA) sazbu snížila naposledy v květnu. Loni tak učinila čtyřikrát. Dnešní rozhodnutí přišlo v prvním týdnu kampaně před parlamentními volbami, které premiér Kevin Rudd vypsal na září. 

Deset let trvající rozvoj těžebního průmyslu a související činnosti Austrálii pomohl vyhnout se během globální finanční krize recesi. Růst domácí ekonomiky však nyní zpomaluje. Přispívá k tomu rovněž ochlazování čínské ekonomiky, což tlačí dolů ceny komodit jako je železná ruda a uhlí. 

Australská vláda minulý týden zhoršila odhad vývoje tamní ekonomiky na současný fiskální rok, který končí v červnu 2014. Dosud čekala růst 2,75 procenta, nově počítá s růstem pouze 2,5 procenta. 

Vláda varovala i před rostoucí nezaměstnaností, jejíž míra se podle nové vládní prognózy zvýší na 6,25 procenta. Dosud vláda čekala nezaměstnanost 5,75 procenta. 

Zároveň Canberra zhoršila odhad rozpočtového deficitu pro letošní fiskální rok na 30,1 miliardy australských dolarů, což je skoro dvojnásobek proti původnímu výhledu. Zpomalující ekonomika totiž ovlivňuje i příjmy z daní. 

Guvernér RBA Glenn Stevens uvedl, že australský dolar je stále poměrně silný, přestože od dubna oslabil zhruba o 15 procent. Banka ale nenaznačila, že by mohla měnovou politiku dál uvolňovat. Australský dolar tak na devizových trzích vůči dolaru americkému přidával zhruba o 0,6 procenta na 1,1158 AUD.

(Zdroj: čtk, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  
17:08Když ekonomiku řídí stát…
16:39ČNB nechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:34PrizePicks mění profil Allwynu, digitál už tvoří téměř polovinu herních výnosů. Titul zařazujeme na watchlist  
14:40Reakce investorů je přehnaná, tvrdí analytici Morningstar k poklesu evropských zbrojařů. Věří zejména Rheinmetallu
14:02Novo Nordisk bude v Česku vyrábět látky pro léky na cukrovku a obezitu
13:06RWE: Korekce může odeznít, na silné pozici se nic nemění
12:04Mzdy na začátku roku překonaly 8 %, co na to ČNB?  
11:02Včerejší pokles zpečetil Broadcom, Evropa ale dopoledne zvedá hlavu  
10:31Inflace v květnu zpomalila na 2,1 procenta
10:30ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:10Slabší výhled poslal akcie Broadcomu dolů až o 14 procent
10:00Průměrná mzda v prvním čtvrtletí přesáhla 50 tisíc, reálně stoupla o 6,4 procenta
9:28ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Skupina ČEZ podepsala úvěrovou smlouvu
8:51Rozbřesk: Všechny negativní šoky pro ekonomiku USA válcuje pozitivní příběh umělé inteligence.
8:39Naděje na příměří mezi Izraelem a Libanonem, Broadcom po výsledcích padá. Evropa zahájí negativně  
8:27Bloomberg: Vstupem SpaceX na burzu se mohou obohatit Trumpovi úředníci
6:08Další korekce, pak rally a výjimečný rok 2027?
03.06.2026
22:03Americké technologie korigují níže  
16:50Traders Talk: Rozdělení ČEZ a diverzifikovanější Nvidia

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.