Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bývalá albánská divize ČEZ obnovila dodávky spotřebitelům a splatila dluh

Bývalá albánská divize ČEZ obnovila dodávky spotřebitelům a splatila dluh

14.08.2013 17:10
Autor: ČTK

Bývalá albánská divize české elektrárenské společnosti ČEZ (451 CZK, 1,58%), kterou nyní kontroluje albánský stát, obnovila dodávky elektřiny spotřebitelům. Zaplatila rovněž zhruba 215 milionů dolarů (asi čtyři miliardy Kč), které dlužila státnímu výrobci elektřiny KESH, provozovateli albánské rozvodné sítě OST a švýcarskému obchodníkovi s elektřinou EFT. Informovala o tom dnes agentura Reuters. 

Albánský regulační úřad v lednu odebral tamní divizi ČEZ licenci pro distribuci elektřiny a dosadil do jejího vedení státního administrátora. ČEZ tak ztratil nad touto divizí kontrolu. Zahájil proto mezinárodní arbitráž proti Albánii, po které žádá odškodné za to, že neochránila jeho investici. 

ČEZ vstoupil do Albánie v roce 2009, kdy za 102 milionů eur koupil 76 procent tamní státní distribuční společnosti, která se následně přejmenovala na CEZ Shpërndarje. Potýkal se však v zemi se špatnou platební morálkou odběratelů. Do dalších problémů se dostal na počátku loňského roku, kdy albánský regulační úřad zhruba dvojnásobně zvýšil tarify, které distributor platil státním elektrárenským společnostem, zakázal ale CEZ Shpërndarje promítnout toto zdražení do koncových cen. 

Albánské úřady naopak obviňují ČEZ, že v zemi nedostál svým závazkům. V prosinci albánská vláda českou skupinu nařkla, že jí dluží miliardu dolarů (zhruba 19 miliard korun) na škodách, které v Albánii údajně firma způsobila. ČEZ ale vyjádřil pochybnosti o výši dluhu. 

Společnost ČEZ tento týden oznámila, že v prvním pololetí hospodařila s čistým ziskem 28,6 miliardy korun, což představuje meziroční zvýšení o pět procent. Hlavní vliv na zvýšení zisku mělo ukončení působení v Albánii a obchodování s emisními povolenkami.


Čtěte více:

Beneš (ČEZ): V Albánii přijdeme o licenci a nejspíš se nevyhneme arbitráži. Ztráta kontroly znamená konec účtování možných ztrát
03.01.2013 8:50
Skupina ČEZ je s Albánii v „období nedohody“ a hrozí jí, že ještě tent...
ČEZ spustil arbitráž proti Albánii. Vymáhá škody na svých investicích
16.05.2013 9:10
Energetická společnost ČEZ dnes oznámila, že uvědomila albánskou stran...
Albánské divizi ČEZ hrozí arbitráž za 2,8 miliardy korun. Skupinu prý neovlivní (+ komentář)
24.06.2013 12:10
Albánská distribuční společnost skupiny ČEZ (CEZ Shpërndarje) čelí arb...
ČEZ už má vlnu špatných zpráv za sebou, říká ING a doporučuje akcie koupit
02.07.2013 15:50
Nenechte se odradit dlouhým stínem, který na ČEZ vrhnul pokračující př...
ČEZ výsledky za 2Q nezklamal. Navýšení cílů zhatilo riziko odpisů. Rozhodnutí o Temelínu nemusí být ani napřesrok
13.08.2013 8:26
Energetický gigant ČEZ za druhý kvartál snížil ziskovost meziročně o 1...
T. Sýkora: Dnes zveřejněné výsledky ČEZ nemění spíše negativní výhled pro cenu akcie v příštích týdnech (video)
13.08.2013 13:44
Dnes před otevřením trhu oznámila společnost ČEZ své hospodářské výsle...

Váš názor
  • Roman do Albánie
    15.08.2013 9:24

    p. Roman, aby prokázal svůj vztah k Českému státu a své schopnosti, prý požádal o přeložení do Albánie, a bez 102 mio eur se prý do Česka už nevrátí..
    Karl von Bahnhof
Aktuální komentáře
11.03.2026
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  
12:18Von der Leyenová: EU musí modernizovat ETS a snížit ceny energií. Návrat k ruským zdrojům by ale byl chybou
12:14Očekávání před výsledky ČEZ: Nižší ceny elektřiny stlačí zisk, klíčový bude výhled  
11:52Nadšení vyprchalo a akcie klesají, přestože ropa zůstává pod stovkou  
11:01Zisk majitele obchodů s oděvy Zara byl loni rekordní, vzrostl o šest procent
10:37Oracle překvapil silnými výsledky, zvýšil výhled a akcie v pre-marketu rostou o 10 %  
10:22Rheinmetall hlásí rekordní tržby i zisk a letos čeká zdvojnásobení zakázek. Trh přesto výsledky zklamaly
10:04Nintendo má nový hit. Herní simulace života Pokémonů je horkým zbožím, akcie prudce rostou
8:52ČEZ zítra oznámí výsledky, IEA navrhuje rekordní uvolnění rezerv a Oracle pohání tržby z AI  
8:47Rozbřesk: Koruna se zasekla v okolí 24,40 EUR/CZK, americká únorová inflace ve stínu ropy
8:43Footshop a.s.: Vnitřní informace - Neauditované předbežné finanční výsledky za rok 2025 a guidance na rok 2026
7:49GEVORKYAN zrychluje růst díky novým projektům i akvizicím. Tržby a EBITDA přidávají dvouciferným tempem
6:07Kashkari: Inflace a trh práce jsou nyní ve svém vlivu na monetární politiku v rovnováze. Uvidí se, co udělá konflikt a ceny ropy
10.03.2026
21:05Wall Street při pokračující nejistotě kolem Íránu nenavázala na včerejší euforii  
17:53Komisař pro energetiku doporučil zemím EU snížit daně z energií
16:45Před sociálním inženýrstvím by měl dobře fungovat samotný základ
14:49Španělská dcera CSG je pro podezření ze zapojení v korupční kauze na černé listině agentury NATO
12:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3006202306
12:25Euforie na trzích - TACO opět funguje. Co na to Írán?  
12:11Konflikt s Íránem může podle Trumpa brzy skončit. Hormuz ale zůstává uzavřený  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - CPI, y/y