Aktualizováno Energetická společnost dnes oznámila, že uvědomila albánskou stranu, že se rozhodla vymáhat náhradu škody vzniklou neochráněnou investicí do distribuční společnosti CEZ Shpërndarje u mezinárodního rozhodčího tribunálu dle Smlouvy o energetické chartě sjednané v roce 1995 a ratifikované Českou republikou i Albánií, která upravuje ochranu mezinárodních investic v oblasti energetiky. Jedná se o potvrzení formálního kroku, který ČEZ oznámil již v únoru letošního roku.
"Odesláním tzv. notice of arbitration bylo arbitrážní řízení formálně zahájeno. To však není překážkou v eventuálním mimosoudním vyrovnání obou stran," uvedla Barbora Půlpánová, tisková mluvčí ČEZ.
Dne 21. ledna 2013 albánský regulační úřad rozhodl o odebrání licence společnosti CEZ Shpërndarje a určil administrátora, který pod jeho dohledem převzal správu společnosti, včetně všech rozhodovacích pravomocí a odpovědnosti za její chod, a na kterého se tudíž přenesla práva statutárních orgánů společnosti.
"Společnost ČEZ s tímto postupem, kdy o fungování společnosti svévolně rozhoduje pouze regulační orgán, zásadně nesouhlasí a považuje ho za neslučitelný nejen s jakýmikoliv evropskými normami, ale i s albánskými zákony. Bezprostředně proto podá žalobu a uvědomí albánskou vládu o svém záměru zahájit arbitrážní řízení," uvedla v lednu na dotazu Patria.cz mluvčí skupiny ČEZ Barbora Půlpánová.
Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, když za zhruba 102 milionů eur koupila 76 procent v tamním distributorovi. ČEZ má ale s investicí v Albánii potíže již delší dobu. Tamní firmy často za odběr elektřiny neplatily, a albánský regulátor navíc loni téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele. Následovala série složitých jednání s albánskou vládou, při nichž se zatím nepodařilo najít konsensuální řešení. V listopadu CEZ Shpërndarje odpojila od sítě státní vodárny, aby je přinutila zaplatit dluhy za dodávky elektřiny, které činily 38 milionů eur. Soud v Tiraně ale firmě nakázal, aby vodárny opět připojila.
ČEZ již na konci listopadu oznámil, že je jeho ztrátová albánská divize na prodej a vyzval případné kupce k projevení zájmu. Nadále se ale snažil s tamní vládou vyřešit spor o dovoz elektřiny a ceny. V listopadu ČEZ kvůli ztrátám zhoršil výhled hospodaření albánské divize a uvedl, že nejpravděpodobnějším výsledkem sporu bude zřejmě jeho odchod z Albánie.
V prosinci albánská vláda ČEZ obvinila, že jí dluží miliardu dolarů na škodách, které v Albánii firma způsobila. Ministerstvo hospodářství, obchodu a energetiky tehdy slíbilo, že podnikne všechny nutné legální kroky, aby zablokovalo proces prodeje CEZ Shpërndarje. ČEZ tehdy albánskou vládou zmiňovaný dluh zpochybnil s tím, že zatím nemá informace od albánské strany, z jakých položek by se domnělé nároky měly skládat. “Toto pouze svědčí o tom, že se celý problém v Albánii výrazně politizuje,“ uvedla v prosinci na dotaz Patria.cz Barbora Půlpánová, mluvčí skupiny ČEZ.
Albánská společnost již byla vyřazena z konsolidačního celku Skupiny a na její hospodářské výsledky tudíž nemá žádný vliv. „Působení ČEZ v Albánii již bylo definitivně ukončeno, takže hospodaření tamní distribuční společnosti na výsledky Skupiny ČEZ nemá žádný vliv. Nyní se již jen kladně projeví to, co získáme v arbitráži a to o kolik převyšují zaúčtované ztráty skutečně realizované ztráty v hotovosti (prvotní investice, dodaná elektřina, manažerské služby, atd…). Možnost uplatnění záruky Světové banky se pověřením administrátora, který převzal veškerou zodpovědnost za fungování společnosti, velmi zkomplikovalo. ČEZ ale nemohl jednat jinak, záruka musela být navázána na investici nikoliv investora, to byla podmínka Světové banky. Takový postup je zcela běžný, má bránit investorovi ve snadném odchodu ze země, ale zároveň alespoň částečně ochránit investici v dané zemi jako takovou,“ vysvětlil finanční ředitel skupiny ČEZ Martin Novák v březnové online rozhovoru na Patria.cz.
(Zdroj: ČEZ, ČTK)