Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza otevírá poklesem při rostoucích obavách ze situace v Sýrii. Erste tíží Maďarsko

Pražská burza otevírá poklesem při rostoucích obavách ze situace v Sýrii. Erste tíží Maďarsko

27.08.2013 10:18
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Pražská burza otevírá poklesem o 0,8 procenta, když Wall Street včera v závěru neudržela zisky a západoevropské trhy rovněž procházejí výběrem zisků. Investoři s obavami sledují eskalaci napětí v Sýrii poté, co americká vláda vyostřila svou rétoriku vůči tamnímu vojenskému režimu. Mírnou vzpruhou jsou právě vyšlá data o vývoji indexu Ifo v Německu. Středoevropské burzy se rovněž nevyhýbají nervozitě, když maďarský BUX klesá o 0,5 procenta, polský WIG 20 ztrácí 0,45 procenta a rakouský ATX odevzdává 1,1 procenta.

Pod prodejním tlakem jsou především finanční tituly v čele s rakouskými tituly Erste Bank (637 CZK, -1,64%) a VIG (1014 CZK, -1,55%), které ztrácejí až 2 procenta. Index evropský bank Stoxx 600 Banks klesá o 1,6 procenta, avšak akcie Komerční banky (4266 CZK, -0,14%) zatím odolávají prodejnímu tlaku a stagnují kolem 4265 .

Na Erste Bank dopadají mimo jiné i obavy z vývoje v Maďarsku. Tamní vláda totiž zvažuje podobu nového programu pro podporu cizoměnových dlužníků zasažených oslabením forintu. Tamní centrální banka, která dnes odpoledne bude rozhodovat o sazbách, náklady nového programu odhadla až na 40 miliard forintů a je jasné, že banky ponesou nemalou část.

 
Pod mírným prodejním tlakem jsou i akcie Telefóniky (290,8 CZK, -0,34%) CR a NWR (23,65 CZK, -1,25%), zatímco ve stagnaci kolem úrovně 450 pokračují akcie ČEZ (451,4 CZK, 0,31%). Prudký výběr zisků vidíme u akcií CETV (89 CZK, -3,89%), které za posledních 6 dní vzrostly o 22 procent. Titul včera na Wall Street zakončil se ziskem 1,5 procenta na 4,70 USD (asi 90,6 proti závěru v Praze na 92,6 Kč).


Čtěte více:

Maďarsko chce opět pomoci dlužníkům. Špatná zpráva pro banky včetně Erste?
26.08.2013 14:26
Maďaři, kteří „doplatili“ na kdysi vyhledávané hypoteční úvěry v cizí...
Erste Bank – Další maďarský program pro devizové dluhy může vyjít draho (komentář)
27.08.2013 9:30
Nový maďarský program na pomoc plátcům hypoték v zahraničních měnách ...
Obama: Zvažujeme potrestání Sýrie krátkým a omezeným útokem
27.08.2013 10:23
Americký prezident Barack Obama zvažuje vojenský úder proti Sýrii, kte...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y