Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zeman podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Volby mohou přát malým stranám

Zeman podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Volby mohou přát malým stranám

28.08.2013 10:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Prezident Miloš Zeman podepsal rozpuštění Poslanecké sněmovny. Dolní komora Parlamentu tak končí ve složení, které měla po minulých volbách. ČTK to dnes řekl Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Prezidentovo rozhodnutí vstoupí v platnost, až vyjde ve Sbírce zákonů. Podle Mynáře to zřejmě bude dopoledne. Rozpuštění Sněmovny otevře cestu k předčasným volbám.

"Mohu potvrdit, že prezident rozpuštění Sněmovny podepsal," řekl ČTK Mynář. Rozhodnutí hlavy státu vyjde ve Sbírce zákonů kolem 11:00 hodin, uvedl kancléř. Poté se Poslanecká sněmovna oficiálně rozpustí.

Také podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky vyjde prezidentův verdikt v platnost ještě dnes. Od vydání rozhodnutí ve sbírce se odvíjejí lhůty pro vyhlášení předčasných voleb do Sněmovny. Prezident je musí vyhlásit tak, aby se konaly do 60 dnů po konci současné Sněmovny, avšak nejpozději 50 dní před jejich konáním. Zeman už dříve uvedl, že termín voleb stanoví na 25. a 26. října.

Prezident předpokládá, že sestavení vlády po předčasných volbách bude otázkou několika týdnů. Zeman se také nechal slyšet, že bude "zcela respektovat" výsledky voleb. Nedávno uvedl, že jmenuje premiérem toho, koho mu doporučí strana, která vyhraje chystané předčasné volby do Sněmovny. Nadále má ale za to, že by vítěz voleb měl při nominaci přihlédnout k vůli voličů a preferenčním hlasům. Zároveň ale řekl, že v případě uzavření koalice mezi ČSSD a TOP 09, nejmenuje premiérem ani jednoho z lídrů protichůdně zaměřených stran, neboť by jejich koalici považoval za zradu na voličích. 

Volby malých stran?

Politické strany už houfně zbrojí na předčasné volby, jejichž favoritem je podle průzkumů veřejného mínění ČSSD. Strany vybírají lídry a připravují předvolení kampaně, na které bude tentokrát minimum času. 

Malé protestní strany mohou v předčasných volbách získat dohromady až třetinu všech hlasů. Mladé frontě Dnes (MfD) to řekl sociolog Jan Herzmann, který přes dvacet let sleduje volební preference. Případná nová strana zaštítěná bývalým prezidentem Václavem Klausem by měla podle něj šanci dostat se do Sněmovny.

"Malé protestní strany mohou dosáhnout na 15 až 20 procent hlasů. K tomu je potřeba přidat deset procent voličů, kteří v roce 2010 volili, ale teď se k volbám nechystají jít. To je obrovská síla, 800.000 lidí, a i o jejich hlasy budou soutěžit protestní strany," řekl Herzmann MfD. Mezi takové strany sociolog počítá například hnutí ANO Andreje Babiše, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury nebo tvořící se hnutí zaštítěné Václavem Klausem, jenž přemýšlí o návratu na politickou scénu.

Podle sociologa má případná Klausova strana nezanedbatelnou šanci, protože existuje značná skupina lidí, kteří jsou skeptičtí vůči Evropské unii a považují Klause za svého "gurua". Musí ale být schopni společného postupu. "Určitě tam vidím řádově tři až čtyři procenta voličů Suverenity. Připočítal bych hlasy voličů Svobodných a pravděpodobně by tam přešla část někdejších podporovatelů ODS," řekl deníku Herzmann.

Předčasné volby mají vyřešit politickou krizi, která vznikla po korupčním skandálu ve vládě premiéra Petra Nečase (ODS). Pravicový kabinet po něm skončil a Zeman jmenoval předsedou dočasné vlády úředníků ekonoma Jiřího Rusnoka. Přechodná vláda však nezískala důvěru Poslanecké sněmovny, Rusnokův tým tak zemi řídí v demisi.

(Zdroj: ČTK, MfD)


Váš názor
 •  
  28.08.2013 10:45

  Nejlepší by bylo,kdyby nám pan prezident zcela přesně řekl koho vlastně do vlády dosadí,abychom si před vlastnímí svobodnými volbami mohli spokojeně vydechnout. Poděkování patří panu prezidentovi především za to,že se konečně nemusíme složitě rozhodovat,koho bychom si asi mohli zvolit. Děkujeme
  svědomí
  •  
   28.08.2013 16:25

   Hm, když se hujersky prosazovala přímá volba bez ohledu na to, že Zeman říkal, že jde pouze do přímé volby, tak se žádné "svědomí" neozývalo. Asi zmoudřelo teprve teď...
   Kalka.
   • Kalka
    28.08.2013 16:42

    To meleš jako kolovrátek a nijak to nesouvisí s faktem, že právě Zeman toho zneužívá a všude dosazuje své kámoša a Zemanovce. Tka můžeme tu parlamentí demokracii rovnou zrušit a vrátit se k vládě jedné strany jednoho křupanského populisty.
    Velkamedvědice
    • Re: Kalka
     28.08.2013 17:34

     Každý si dosazuje své kámoše. Neznám žádného politika, který by si nedosadil své lidi v jakékoliv funkci. Ty snad ano? Vůbec se tím Zemáka nezastávám, ale byl by v republice první osel v řadě, který by dosazoval lidi podle přání svých oponentů. To snad nemyslíš vážně?
     Jesse
     • Džesie
      28.08.2013 17:41

      V rámci ústavních zvyklostí. Logila toho, tvrdit, že Zeman pře přímou volbou varoval a sám ji zneužívá je asi tokováta. Poberta volá, /slušného to nenapadne, nesjednotí moc prezidneta, neudělá z vlády mluvčího k vyřozováné osobních pútek a neignoruje ,parlament/., tedy poberta volá, tenhle zámek tam nedávejte, ještě se vám tam nějaký hajzlík vloupe, ančež je k nadšení tlačenkářů sám ten hajzlí. Nepla´tme tedy vládu, parlament a pla´tmě jen jednoho panovníka. Bude to průhlednější a levnější.
      Velkamedvědice
      • Re: Džesie
       28.08.2013 17:53

       Jako bys nevěděl, jaký u nás panuje bordel a že se koryt drží prakticky společenská spodina - nalevo i napravo. Že se tím vůbec vzrušuješ....
       Jesse
   • moudrá slova, královno kalko,
    28.08.2013 16:36

    kdyby byl zvolen náš šlechtic - knížemáklidublíže - parlamentarizmus by vzkvétal až by se hory zelenaly
    mša
    • Re: moudrá slova, královno kalko,
     28.08.2013 16:43

     Ty musíš mít nějaké mindráky ze šlechticů.
     Velkamedvědice
     •  
      28.08.2013 17:10

      jako že jsem královně kalce přitakala?
      mša
      •  
       28.08.2013 17:19

       Ne, ale, že všechnu negaci v této republice ztotožńuješ z jedním staříkem.
       Velkamedvědice
       •  
        28.08.2013 18:54

        a na to jsi přišel jak? Vidím samá pozitiva :))
        mša
Aktuální komentáře
25.06.2024
18:16Martin Kycelt: Dvouciferný pokles na Nvidii, Airbusu a Mercku a dividenda ČEZ
17:13Technologie odpoledne velí k růstu, zatímco euro odevzdává zisky  
17:10Reuters: Rusku za červen vzrostou příjmy z prodeje ropy a plynu o 50 procent
17:01J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
16:59Zisky rostou, výdaje na investice jsou nižší a nižší
14:55Podle Bank of America by zlato mohlo v příštích 12-18 měsících vzrůst na 3000 dolarů
14:18The Information: Boj mezi EU a technologickými giganty z USA je v nové fázi
13:50Novo Nordisk získal v Číně povolení pro svůj populární přípravek na hubnutí
13:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky jednání řádné valné hromady
13:40Než otevře Wall Street: SolarEdge, Spirit Aero, Gap  
13:39Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: ESG Report za rok 2023
13:13Summers: Nejhorší ekonomický nápad v historii Spojených států
12:24DAX klesá pod vahou Airbusu a Mercku, zatímco Amerika řeší rotaci z polovodičů  
12:11ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 24. 6. 2024
11:1613% propad akcií Nvidie nutí obchodníky hledat oporu v grafech
10:37Airbus (-11 %) reviduje svůj výhled kvůli chybějícím dílům. Problémy s dodávkami 'tu nějakou chvíli zůstanou'
9:55Akcie Mercku klesají o 10 pct po již druhém selhání slibného léku za poslední půlrok
9:32ČEZ, a.s.: Vnitřní informace
9:11Rozbřesk: Pravice mírní populistickou rétoriku a francouzská aktiva se stabilizují
8:49ČEZ vyplatí dividendu 52 Kč/akcie, Nvidia v korekci a dnešní futures v červených číslech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data