Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aktivita v čínském sektoru služeb byla v srpnu nejvyšší od března

Aktivita v čínském sektoru služeb byla v srpnu nejvyšší od března

04.09.2013 7:56
Autor: ČTK

Růst v čínském sektoru služeb v srpnu dosáhl nejvyšší úrovně za pět měsíců. Vyplývá to z průzkumu mezi manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost HSBC (6,88 GBP, 0,07%). Údaje posilují názory, že druhá největší světová ekonomika se vyhnula prudkému zpomalení. Služby se v loňském roce na hrubém domácím produktu Číny podílely 46 procenty. 

Index aktivity v sektoru služeb podle Markit/HSBC v srpnu stoupl na 52,8 bodu z červencových 51,3 bodu. Dosáhl nejvyšší úrovně od března a dál se vzdálil klíčové padesátibodové hranicí, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity v odvětví. 

Výsledky zhruba odpovídají čínskému oficiálnímu indexu aktivity ve službách. Ten podle statistiků v srpnu mírně klesl na 53,9 bodu, dál je ale vysoko nad hranicí 50 bodů. Oficiální index se zaměřuje na větší a státní podniky. 


 Podle ekonoma Čchü Chung-pina z HSBC k růstu aktivity ve službách pomohly především nové podnikatelské aktivity. Růst v sektoru bude podle něj v dalších měsících zřejmě pokračovat. 

Meziroční tempo růstu čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 7,5 procenta ze 7,7 procenta v předchozích třech měsících. Investoři se před měsícem obávali, že čínská ekonomika bude zpomalovat rychleji, než se čekalo. Slabý růst v Číně by mohl mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa. Čínští politici ale přišli se sérií nových opatření na podporu hospodářství. Zahrnují zrychlení investic do železniční sítě, ale také kroky na podporu financování menších podniků.


Čtěte více:

Růst čínského průmyslu nabírá tempo díky silnější poptávce. Loňský růst HDP revidován níže
02.09.2013 8:26
Čínský zpracovatelský průmysl v srpnu rostl nejrychlejším tempem za v...
Čínský sektor služeb pokračuje v růstu díky domácí poptávce
03.09.2013 9:37
Čínský sektor služeb v srpnu pokračoval v růstu díky stoupající domácí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2026
14:40Další Muskova sázka na nemožné: Chce ovládnout trh výroby čipů, a to „rychlostí světla“
13:17Akcie Alstomu se propadly o 36 %, firma stáhla výhled a oznámila zpoždění projektů
13:02Perly týdne: Tohle je větší věc, než byl Den osvobození
12:29Uber koupí za 270 milionů eur podíl v německé rozvážkové službě Delivery Hero
11:36Netflix překonal očekávání, ale trh zklamal slabším výhledem a odchodem spoluzakladatele  
11:24Akciové trhy vykazují skromné zisky. Pokračuje rotace do polovodičů, ropa zůstává drahá  
8:50Rozbřesk: Nuda na koruně trvá
8:45Příměří v Libanonu, nervozita kolem modelu Mythos a pád Netflixu  
6:07Eisman k tenzím na private equity a credit a defenzivních pohybech na akciovém trhu
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data