Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst čínského průmyslu nabírá tempo díky silnější poptávce. Loňský růst HDP revidován níže

Růst čínského průmyslu nabírá tempo díky silnější poptávce. Loňský růst HDP revidován níže

02.09.2013 8:26, aktualizováno: 2.9. 10:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čínský zpracovatelský průmysl v srpnu rostl nejrychlejším tempem za více než rok díky přílivu nových zakázek. Vyplývá to z nedělních údajů čínského statistické úřadu. Údaje posilují naděje, že prudké zpomalování růstu čínské ekonomiky skončilo.

Statistický úřad uvedl, že index nákupních manažerů pro zpracovatelský sektor stoupl na rovných 51 bodů z červencových 50,3 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského dubna a překonal analytický odhad 50,6 b. Nad 50bodovou hranici se vyhoupl i index aktivity průmyslu sestavovaný společností Markit pro banku HSBC, který v srpnu vzrostl na 50,1 bodu z 47,7 bodu. Analytici očekávali růst na 50,2 b. Údaj přesahující padesátibodovou hranici signalizuje růst aktivity v odvětví. Dle něj vzrostla průmyslová aktivita v Číně poprvé za čtyři měsíce.

"Oživování pohání primárně domácí poptávka, ale zvedá se i poptávka ze zahraničí, což lze pozorovat na rychlém růstu nových vývozních objednávek," uvedl ekonom Bank of America Lu Ting. "Tento fakt jistě posílí důvěru trhu v čínské oživování, navzdory potížím některých emerging markets," dodal.

Čínská vláda se v poslední době snaží odvrátit prudké zpomalování hospodářského růstu urychlováním investic do rozvoje železnic a bytové výstavby a řadou opatření na podporu menších podniků. "Vidíme jasnější známky zlepšujících se ekonomických podmínek," uvedl jeden z analytiků společnosti JPMorgan

Růst čínské ekonomiky zpomaloval ve 12 z posledních 14 kvartálů. Podle ekonomů údaje o průmyslové aktivitě naznačují, že zpomalování čínské ekonomiky se konečně zastavuje. "Bude to ale dost slabé až stagnující oživení," uvedl podle Reuters ekonom Stephen Green ze společnosti Standard Chartered. Oficiální čínský index více zohledňuje větší, státní podniky, pro které je snazší získat úvěr a které se lépe vyrovnávají s možnými propady než menší soukromé firmy, jež jsou páteří průzkumu Markit/HSBC.

 
Meziroční tempo růstu čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 7,5 procenta ze 7,7 procenta v předchozích třech měsících. Slabý růst v Číně může mít negativní dopady na další ekonomiky, a to jak v Asii, tak ve zbytku světa. Čína je v posledních letech hlavním motorem růstu světové ekonomiky a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží. 

Čínský statistický úřad dnes zveřejnil revizi růstu HDP země za loňský rok, podle níž rostla ekonomika tempem 7,7 %, nikoli dříve uváděným 7,8 %. Hrubý domácí produkt Číny v minulém roce činil 51,89 bilionu jüanů (164,9 bilionu Kč), o 38 miliard jüanů méně než původní odhady.

Oficiálním cílem čínské vlády pro letošní rok je dosáhnout růstu HDP o 7,5 procenta. To je sice na světové poměry působivá expanze, pro Čínu by to ale znamenalo nejpomalejší tempo za posledních 23 let. Loni hrubý domácí produkt Číny vzrostl o 7,8 procenta, což bylo nejméně od roku 1999. Čína je druhou největší ekonomikou na světě po Spojených státech.

(Zdroj: čtk, Bloomerg)


Čtěte více:

Aktivita v čínském průmyslu v srpnu rostla nejvíc za čtyři měsíce
22.08.2013 9:29
Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu díky nárůstu nových zakáze...
Příliv zahraničních investic do Číny zrychlil na dvouleté maximum
23.08.2013 8:28
Příliv zahraničních investic do čínské ekonomiky se v červenci zvýšil ...
Peking: Čínská ekonomika ukazuje znaky stabilizace. Splníme cíle
26.08.2013 8:49
Čínská ekonomika po dlouhém období zpomalování ukazuje zřetelné znaky ...
Zpráva: Čína se do 4 let stane největším dovozcem ropy, předstihne USA
26.08.2013 16:19
Čína by se do roku 2017 měla stát největším světovým dovozcem ropy, a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2025
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  
11:04Jakub Blaha: Amazon očekává nižší provozní zisk kvůli obavám z cel. Růst cloudu navíc zaznamenal zpomalení  
11:01Po důležitých výsledcích jsou tu přípravy na jednání USA - Čína. Trhy pokračují v růstu  
10:31Český zpracovatelský průmysl se blíží stabilizaci. Nové zakázky začaly růst

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data