Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nizozemská Rabobank zaplatí za kauzu LIBOR pokutu přes miliardu dolarů

Nizozemská Rabobank zaplatí za kauzu LIBOR pokutu přes miliardu dolarů

29.10.2013 15:41
Autor: ČTK

Nizozemská bankovní skupina Rabobank musí za svou roli v manipulaci s mezibankovními sazbami LIBOR a EURIBOR zaplatit regulačním úřadům v USA, Velké Británii a Nizozemsku pokutu v celkové výši 1,07 miliardy dolarů (20 miliard Kč). Rabobank je pátou světovou bankou, která se s úřady dohodla na urovnání v souvislosti se skandálem kolem sazby LIBOR a pokuta pro ni je druhá nejvyšší. Výkonný šéf banky Piet Moerland po dnešní zprávě o dohodě uvedl, že okamžitě odstupuje z funkce. 

LIBOR a další referenční sazby slouží ve světě jako měřítka pro sazby obchodních kontraktů v hodnotě bilionů dolarů. Britské banky Barclays a Royal Bank of Scotland, švýcarská UBS a makléřská společnost ICAP již kvůli manipulacím s klíčovými úrokovými sazbami dostaly úhrnnou pokutu 2,7 miliardy dolarů

Rabobank podle agentury Reuters uvedla, že do manipulací s klíčovými sazbami bylo zapleteno asi 30 jejích zaměstnanců, manažeři společnosti ale o těchto praktikách údajně nevěděli. Banka ujistila, že k pokrytí pokuty má dostatečné rezervy a její finanční stabilitu to nepodlomí. 

Rabobank je družstevní instituce, která tradičně financuje holandské producenty sýrů a tulipánů. Výše její pokuty je varováním pro další instituce v čele s německou Deutsche Bank, které za manipulace s úrokovými sazbami během finanční krize ještě potrestány nebyly. 

Sazbu LIBOR stanovuje Britská bankovní asociace na základě informací, které obdrží od bank. Velké banky v době eskalace finanční krize v letech 2007 až 2009 hlásily s tichým souhlasem vlád a centrálních bank nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby je neohrozily existenční problémy. Špatné kontroly nad sazbou LIBOR ale v té době využívali i někteří obchodníci a další zaměstnanci bank k manipulaci sazeb pro vlastní účely. Letos se rozhodlo, že o agendu související s tvorbou sazby se bude starat burzovní společnost NYSE Euronext.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.03.2026
6:01Bude AI nakonec nejvíce doléhat na profese s vyšší kvalifikací?
09.03.2026
17:35PODCAST Týdenní výhled: Ropa zdražuje, trhy začínají brát íránskou válku vážně  
17:09Sektorové valuační extrémy - průmyslová renesance, finanční úpadek
15:52Ropa může i po skokovém růstu ceny ještě dál výrazně zdražit
15:05ON-LINE: Ropa nad 100 dolary, Saúdská Arábie už snižuje produkci
15:03Yardeni zvýšil pravděpodobnost tržního kolapsu na 35 procent. Čeká nás turbulentní období  
14:45Zastropování důchodového věku bude stát stovky miliard. Výdaje vyskočí po roce 2030
12:36Trhy se smiřují s drahou ropou po delší dobu. Začátek týdne je výrazně červený  
10:56Optimismus mizí. Trhy naceňují dlouhou válku a stagflaci  
10:53Nezaměstnanost v únoru vzrostla na 5,2 procenta, přibylo volných míst
9:27Ceny ropy kvůli eskalaci války na Blízkém východě stouply nad 100 dolarů
8:56Rozbřesk: Ekonomické dopady íránského konfliktu přinášejí inflační šok a posilují dolar
8:54Írán má nového vůdce. Nahoru vystřelila ropa i evropský plyn, futures hluboko v červeném  
6:09Akciová rotace do staré ekonomiky a k „reálným lidem“
08.03.2026
10:12Víkendář: Je to jen začátek…
07.03.2026
15:28BNP Paribas a Morgan Stanley uvádí zelený dluhopis proti tání ledovců
10:08Víkendář: Umělá superinteligence je tu
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
15:00USA - Prodeje starších domů