Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrad bude podle Zemana žádat od ministrů lustrace. Bude Babiš ministrem financí Sobotkovy vlády?

Hrad bude podle Zemana žádat od ministrů lustrace. Bude Babiš ministrem financí Sobotkovy vlády?

04.11.2013 8:59, aktualizováno: 4.11. 12:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Zájemci o ministerská křesla budou muset mít lustrační osvědčení. Prezident Miloš Zeman ministrem nejmenuje nikoho, kdo ho nebude mít čisté. Napsaly to dnešní Lidové noviny (LN). Podle listu je to první zásadní vzkaz pro případ, že by se členem koaliční vlády se sociálními demokraty a lidovci měl stát šéf ANO Andrej Babiš. 

"Žádné výjimky zákon nepřipouští a prezident republiky splnění všech podmínek pro jmenování členů vlády vyžadoval a nadále vyžaduje," řekla hradní mluvčí Hana Burianová. Požadavek lustrace uplatňovala prezidentská kancelář u všech předchozích vlád.

Právníci ale upozorňují, že dikce zákona není zcela jednoznačná. U vlády lustrace výslovně stanovena není, řekl listu proděkan olomoucké právnické fakulty Filip Dienstbier. Podle bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu a senátorky Elišky Wágnerové judikatura chybí. "Vláda je bezpochyby politický orgán, na ten se (lustrační) zákon nevztahuje. Ale sami ministři na svých ministerstvech také fungují jako správní orgány, jichž se týká," uvedla. 

Požadavek, aby ministři měli lustrační osvědčení, by podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky neměl zásadně zkomplikovat jednání o nové vládě. "Pokud jde o otázku negativního lustračního osvědčení, myslím si, že je to zvyklost, která by měla být respektována i nadále, pokud jde o členy vlády. Podle mého názoru to není zásadní komplikace, rozhodně nám to neznemožňuje, abychom jednání po víkendu zahájili a intenzivně v nich pokračovali," nechal se slyšet Sobotka na dnešní tiskové konferenci po setkání s předsedou Asociace samostatných odborů ČR Bohumírem Dufkem. Právě s odbory, ale i zástupci zaměstnavatelů by Sobotka o novém kabinetu také rád jednal. 
 
Dodal, že v prvních dnech a týdnech se stejně jednání povedou o programu a až poté o personálních otázkách. Za jména ministrů ponesou odpovědnost jednotlivé vládní strany, podotkl také Sobotka, který by upřednostňoval koaliční spolupráci s KDU-ČSL a ANO před menšinovou vládou sociální demokracie.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve víkendovém rozhovoru pro Právo řekl, že by mu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka jako premiér nevadil a že by dokonce v jeho vládě vzal funkci ministra financí. Babiš dále mimo jiné odmítl, že by jeho hnutí mělo usilovat o sestavení vlastní vlády s ním v čele. „Ať je jím (pozn. red. premiérem) když tak Sobotka, dobře mluví a dobře vypadá. Mně žvanění nejde, ale jsem pracovitý a mám výsledky a mohl bych v klidu makat třeba jako ministr financí,“ uvedl šéf hnutí ANO a společnosti Agrofert.

Lidové noviny dnes připomněly, že Babiš na Slovensku bojuje o čistotu svého jména. Komunistická Státní bezpečnost o něm vedla svazek jako o spolupracovníkovi s krycím jménem Bureš. Předseda ANO tvrdí, že je jako agent evidován neoprávněně. Soud rozhodne nejdříve v lednu.

(Zdroj: ČTK, LN, Právo)


Čtěte více:

Vyjednávání o koalici mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL komplikuje rozkol v ČSSD. Média mluví o vlivu Zemana
29.10.2013 8:39
Dnes by mohla začít první vyjednávání o případné vládě mezi zástupci v...
Rozkol v ČSSD zatím nerozhodný. Babiš bude jednat se Sobotkou, Bělobrádek i s pravicí
30.10.2013 10:00
Spor dvou stranických křídel v ČSSD zůstal po úterku nerozhodný. Místo...
Rozkol v ČSSD: Hašek o schůzce se Zemanem lhal. Udělat jasno má zítřejší grémium
30.10.2013 14:17
Sociální demokraté Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří ...
Sobotka povede jednání o vládě a chce odchod „pučistů“. Moody’s varuje před novými volbami
31.10.2013 9:57
Předseda a nově i šéf vyjednávacího týmu sociální demokracie Bohuslav ...
Babiš: Do vlády s ČSSD a Lidovci půjdu, premiérem ale musí být Sobotka
01.11.2013 9:20
Andrej Babiš se začíná smiřovat s tím, že jeho hnutí ANO bude muset vs...

Váš názor
  •  
    04.11.2013 11:02

    U Mlynare mu to nevadilo,ale ted ho sere,ze se muze stat ministrem financi Babis a ta jeho particka ,,profesionalu,, pujde srat...no hlavne ze mu zustane ta pena u huby...
    Vata
  • K čemu lustrace
    04.11.2013 10:12

    Dnes kdy je to stará věc a nikoho už nezajíma,dnes je duležitější zda je národohospodář nebo zloděj,kmotr atd,doba se změnila Hrade
    prorok
Aktuální komentáře
11.02.2026
22:03Smíšená nálada na Wall Street: Investoři stále nedokáží "docenit" vyšší kapitálové výdaje a k tomu všemu silnější trh práce  
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 pct
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  
10:10Dassault Systemes hlásí slabé výsledky i výhled, akcie padají nejvíce od roku 2002
8:45Rozbřesk: Trhy mají strach z masivních investic do AI. Je oprávněný?
8:39Obavy z AI zasahují tradiční finanční firmy a Paramount dál bojuje o Warner Bros.  
6:03AI investice zvyšují volatilitu na trzích. S&P 500 se po růstu může znovu octnout pod tlakem
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst