Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozkol v ČSSD: Hašek o schůzce se Zemanem lhal. Udělat jasno má zítřejší grémium

Rozkol v ČSSD: Hašek o schůzce se Zemanem lhal. Udělat jasno má zítřejší grémium

30.10.2013 14:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Sociální demokraté Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola potvrdili, že se zúčastnili povolební schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Dosud to popírali, na rozdíl od pátého účastníka Milana Chovance, který přiznal, že se setkání zúčastnil. Hašek v doplňujícím omluvném vyjádření uvedl, že jeho cílem "rozhodně nebylo klamat veřejnost". Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by měli odstoupit ze stranického vedení. Lídr ČSSD Sobotka už uvedl, že s Haškem ve vedení ČSSD oba zůstat nemohou.

"Doposud jsme respektovali společnou dohodu všech účastníků, že o tomto standardním politickém setkání levicových politiků s levicovým prezidentem nad výsledkem voleb nebudeme veřejně hovořit," uvádí čtveřice politiků v prohlášení. "Vzhledem k tomu, že jeden z účastníků tuto dohodu nedodržel, schůzku potvrzujeme. Kategoricky odmítáme jakoukoli interpretaci této schůzky jako údajné přípravy tzv. puče v ČSSD," stojí v prohlášení.

Hašek ještě ve včerejším Interview Daniely Drtinové zprávy o lánském jednání opakovaně označoval za fámu. Podle některých informací sociální demokraté se Zemanem jednali o odstranění předsedy strany Bohuslava Sobotky. Jak tvrdí Zimola, měl to být právě Zeman, kdo po aktérech schůzky žádal mlčenlivost.

"Desátého listopadu se musí rozhodnout, kdo ve vedení zůstane. Jestli Bohuslav Sobotka, nebo Michal Hašek. Musíme ukončit schizofrenii, která se v sociální demokracii táhla už dlouhou dobu. Možná jsem udělal chybu, že jsem se ji nepokusil ukončit ještě před volbami," řekl doslova Sobotka v čerstvém rozhovoru pro Aktuálně.

"Je to enormní pokrytectví právě od těch osob, protože oni nám do očí lhali," řekl v České televizi Štěch. Zmínil tři účastníky schůzky, nejmenoval je. V grémiu, tedy nejužším vedení ČSSD jsou Hašek a Škromach jako místopředsedové, Tejc z titulu šéfa poslaneckého klubu. Místopředsedou je taky Chovanec. Štěch podotkl, že "ne všichni v tom byli stejně". Pokud by nerezignovali, záležitostí by se měl zabývat listopadový ústřední výkonný výbor, případně až sjezd.

O puči se v souvislosti se sobotní schůzkou začalo hovořit v neděli poté, co předsednictvo ČSSD vyzvalo šéfa strany Bohuslava Sobotku, aby přijal odpovědnost za volební výsledek a odešel z funkce. Ten se nátlaku postavil a jednání svých spolustraníků označil za nedemokratické a pokus o puč.

"Jsme připraveni učinit vše pro to, aby byla ČSSD úspěšná v nadcházejících povolebních vyjednáváních a sestavila stabilní a silnou vládu. Naším cílem je, aby vyjednávání o vládě a následnou případnou dohodu jednotně podpořilo všech 50 poslanců poslaneckého klubu," ukončila prohlášení čtveřice sociálních demokratů, která se stavěla za Sobotkův odchod.

Místopředseda ČSSD Milan Chovanec je přesvědčen, že ve vedení strany nemůže zůstat člověk, který lže o povolební schůzce u prezidenta Miloše Zemana. Řekl to dnes novinářům. "Buď lžu já, nebo pan Hašek," uvedl s odkazem na Michala Haška, který svou účast na schůzce popíral. Právě on je tím „jedním z účastníků, kdo tuto dohodu nedodržel“. Stanovisko Haška a spol. přišlo krátce poté.

Chovanec novinářům řekl, že byl na schůzku u prezidenta pozván textovou zprávou několik dní dopředu. "Pozval mě jeden ze členů sociální demokracie, to je pravda, pozval mě několik dní předem, myslím si, že čtyři. Myslím si, že mám průkazný materiál, abych to doložil," řekl novinářům s tím, že se na setkání nejednalo o sesazení Bohuslava Sobotky z čela ČSSD.

"Já jsem na té schůzce byl, nebyl jsem na ní sám," prohlásil. Odmítl ale prozradit, kdo se spolu s ním setkání účastnil nebo který ze členů vedení ČSSD ho pozval. Hovořilo se dosud přitom právě o Haškovi. "Já nebudu dál sypat sůl do ran sociální demokracie," uvedl Chovanec, podle něhož vedení ČSSD ve čtvrtek věc probere na grémiu. Pak prý bude jasno. Na tiskové konferenci opakovaně uvedl, že právě tento stranický orgán musí „vyprat veškeré špinavé prádlo“ a následně veřejnosti představit jasné stanovisko strany.

Podobně jako Štěch hovoří další ze senátorů ČSSD Jiří Dienstbier. Míní, že se ČSSD díky pokusu o puč sjednotí. "Vede to překvapivě spíše k sjednocení postojů a jasné podpoře Bohuslava Sobotky. Naprosto souhlasím, že by všichni ti, kteří udělali podraz na našeho předsedu, celou ČSSD i naše voliče, by měli okamžitě odejít ze všech politických funkcí. Jinak nemáme sebemenší šanci obnovit důvěru u lidí," napsal Dienstbier jednomu ze čtenářů iDNES.cz v online rozhovoru.

(Zdroj: čtk, ČT, MfD, Aktuálně)


Čtěte více:

Vyjednávání o koalici mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL komplikuje rozkol v ČSSD. Média mluví o vlivu Zemana
29.10.2013 8:39
Dnes by mohla začít první vyjednávání o případné vládě mezi zástupci v...
Absence levicové většiny prospěje českým firmám, shodují se světová média. Investoři ale chtějí stabilní vládu
29.10.2013 16:40
Výsledek českých parlamentních voleb by mohl prospět českým podnikům, ...
Rozkol v ČSSD zatím nerozhodný. Babiš bude jednat se Sobotkou, Bělobrádek i s pravicí
30.10.2013 10:00
Spor dvou stranických křídel v ČSSD zůstal po úterku nerozhodný. Místo...

Váš názor
 • pánbůh trestá spravedlivě
  30.10.2013 21:43

  Pana prezidenta nám odvezli na kliniku s poraněným kolínkem . Nevím nechytil - li zase nějakou virózu při které hapal na kolínko a udělal si bebí. Možná se vracel ze schůzky s Haškem a spol. a kvůli utajení si ani neposvítil na cestu , a rozbil si drž. ( koleno). Musela tam bejt taková tma , že si ani Hašek nevšiml , jestli tam vůbec byl. Škoda jich, kluků pravdomluvnejch
  karel IV
 • A náš prezident 10 ti milionů občanů
  30.10.2013 17:32

  jim k tomu ještě hraje na housle a kývá hlavou na souhlas. Ale jak se říká - jaký pán takový krám. Jak může takový prezident někam jet a něco vyjednávat. Nikdo mu nevěří ani co by se za nehet vešlo. Poslední návštěva v Izraleli toho byla skvělou ukázkou. A to nám tady budou vládnout a dělat zákony, s partou svých kamarádů, do příštích voleb. Už aby byly. To jsme chtěli, když jsme si je volil ?
  multi
 •  
  30.10.2013 15:20

  Skvělá to sebranka socanská . Nikdy jsem Bohouše nemusel, nikdy jsem socany nevolil . Ta partička lhářů podporovaná naším soudruhem prezidentem , to je ale síla , skutečný výkvět české demokracie. Mimořádně schopný , mimořádně pracovitý , mimořádně čestný a pravdomluvný soudruh Hašek , snad ani nestojí za komentář. Obklopen mnoha funkcemi , milenkou vydržovanou ze státní kasy , právník vystudovaný na neznámé právnické fakultě ,ten je snad až k poblití , jaké to máme politické předáky . Jaho jihočecha mě mrzí , že se do této party nechal vtáhnout i pan- soudruh Zimola. Ostatně ani on v osobním životě nic moc , tak si s panem Haškem mohou rozumět. O Škromachovi jsem si nikdy iluze nedělal , Voličové této strany , konečně se probuďte . ODS i ČSSD spolu s komunisty při volbách nevolte , prospějete zemi české .
  jihočech
  • Sobotka je nula
   30.10.2013 22:55

   Hašek je podrazák, ale kdy už sociální demokraté pochopí, že se Sobotkou nikdy vládnout nebudou. Je to taková nula, bez charisma, které na jakékoliv dotazy odpovídá několika naučenými frázemi. Co bude asi dělat až ho lidé jednou vykroužkují. Nikdy nepracoval duševně ani tělesně. Vždy se živil jen podrazy v politice. člen soc. dem
   socdem
  • Ježiš Marjáá tohle tady neříkej
   30.10.2013 17:19

   Nebo ti Kalka která tyhle vítěze volí a je ochotna, na jejich obranu, dát na oltář svoji čest, vyškrábe oči. Dokud tady máme voliče, který zvolí kohokoliv podle toho co se dočte v Blesku, tak se budeme stále potácet v politice jako třet'ák v malé násobilce. Všechno je v lidech. Češi rádi střílí od boku a teprve pak, když už je pozdě, tak z plných plic nadávají. Náš pan prezident je toho také, již druhým, příkldem. Všude jinde by musel politik na takové úrovni, po takových podrazech a nehorázném lhani, okamžitě odstoupit. Jen u nás mu jeho příznivci, co ho volili ještě provolávají slávu. Co chceš.
   xxx
 •  
  30.10.2013 14:51

  Hašek se tvářil, jako Kalousek, když tvrdil, že nevolal Lessimu. Jenom za to by měl s ostudou odtáhnout červenat se, asi pět let a deset chodit kanálama.
  Homo
Aktuální komentáře
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data