Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Babiš: O lustrační osvědčení žádat nebudu. ANO navrhuje nezvyšovat daně a zavést centrální nákupy

Babiš: O lustrační osvědčení žádat nebudu. ANO navrhuje nezvyšovat daně a zavést centrální nákupy

06.11.2013 14:00
Autor: ČTK

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že ve vládě být vůbec nemusí. O lustrační osvědčení, které by při jeho případném angažmá ve vládě zřejmě požadoval prezident Miloš Zeman, žádat nebude. Chce počkat na rozhodnutí slovenských soudů, u kterých se domáhá očištění svého jména. Babiš to dnes řekl novinářům. Na Babiše vedla komunistická Státní bezpečnost (StB) svazek jako na spolupracovníka s krycím jménem Bureš. Babiš ale tvrdí, že StB vedla svazek bez toho, aby o tom věděl.

Negativní lustrační osvědčení požadovala po ministrech všech dosavadních českých vlád prezidentská kancelář. Stejnou podmínku stanovil zájemcům o ministerská křesla také Zeman. Ministrem prý nejmenuje nikoho, kdo lustrační osvědčení nebude mít.

"Nevidím důvod, proč bych o lustrační osvědčení žádal. Experti mi říkají, že ho nepotřebuju. Neuvažuju o tom, že bych seděl ve vládě, počkám na soud, který bude v lednu," řekl na dotazy na novinářů Babiš. Na argument, že by jej Zeman kvůli nedoložení lustračního osvědčení zřejmě ministrem nejmenoval, Babiš dodal: "V pohodě, mně to žíly netrhá."

Hnutí ANO by se mohlo na vládní spolupráci domluvit s vítěznou ČSSD a lidovci. Se zástupci ČSSD, kterou v posledních dnech otřásl spor mezi předsedou Bohuslavem Sobotkou a prvním místopředsedou Michalech Haškem, se chce Babiš sejít v neděli večer. V neděli ráno se sejde Ústřední výkonný výbor ČSSD, který by měl spory ve straně ukončit. S lidovci se ANO potká v pátek dopoledne.

Rada ekonomických poradců (REP), která bude radit hnutí ANO, navrhuje nezvyšovat daně, zavést centrální nákupy a registr smluv. Uvedl to dnes analytik Aleš Michl, který je členem této rady. Rada se chce podívat také na návrh rozpočtu na příští rok, který připravila vláda v demisi. Mezi další cíle podle Michla patří prověřit návrhy protikorupčních zákonů, které navrhuje iniciativa Rekonstrukce státu.

Kromě Michla v REP usednou také například ekonomové Michal Zdeněk a Petr Zahradník, Jan Čapek z Ernst & Young a Robert Pelikán z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Podle šéfa ANO Andreje Babiše budou poradci pracovat pro hnutí zadarmo.

Podle Michla REP plánuje dát hnutí ANO taková doporučení, která by měla zamezit opakování chyb, které se staly v minulých letech. Podle Michla bylo chybou, že stát v době prosperity nespořil a po nástupu ekonomické krize zvýšil daně a zabrzdil ekonomiku.

Poradci se chtějí zabývat jak makroekonomikou, tak legislativou. "Budeme dávat konkrétní doporučení, jasná stanoviska. Budeme oponenti politiků," řekl Michl.

V rozpočtu na příští rok by odborníci rádi našli úspory. Podle Michla by se mohlo šetřit na provozních výdajích, určitě nechce škrty v oblasti investic. Cílem by podle něj mělo být dosáhnout během dvou volebních období vyrovnaného státního rozpočtu.

Babiš řekl, že odborníci rovněž posoudí zákonná opatření, která po rozpuštění Sněmovny projednal Senát, a programové priority možných koaliční partnerů. Například u lidovců se chtějí zaměřit na jejich plány ohledně zdanění fyzických osob a společného zdanění manželů.

 


Čtěte více:

Babiš: Do vlády s ČSSD a Lidovci půjdu, premiérem ale musí být Sobotka
01.11.2013 9:20
Andrej Babiš se začíná smiřovat s tím, že jeho hnutí ANO bude muset vs...
Hrad bude podle Zemana žádat od ministrů lustrace. Bude Babiš ministrem financí Sobotkovy vlády?
04.11.2013 8:59
Zájemci o ministerská křesla budou muset mít lustrační osvědčení. Prez...
Zeman: Tajení lánské schůzky? Komické. 20 proti 13 ale nejsou pučisté
05.11.2013 11:21
Prezident Miloš Zeman se poprvé veřejně vyjádřil k povolební schůzce v...

Váš názor
 • ojejej
  06.11.2013 15:33

  Pročpak asi nebude žádat :) Chtěl být premierem nebo MF a teď najednou nemusí být ve vladě :)
  Bob
  • Re: ojejej
   07.11.2013 3:58

   Proč asi požadoval Zemoind při hlasování o důvěře vlády, "ověřené" podpisy hlasů poslanců a když tu důvěru nedostali, tak si tam stejně najmenoval svoje kámouše z prognost'áku, jen dočasně a jak dlouho bude tato dočasnost trvat. Mezitím si už udělují odměny a Pecina najímá nové lidi a nakupuje 850 nových vozů tonám pověz. Taky věříš na ty jeho vyrozy a výrony :o)).
   bobík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data