Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza otevřela v plusu: Erste +2 %, v růstu pokračuje NWR

Pražská burza otevřela v plusu: Erste +2 %, v růstu pokračuje NWR

18.12.2013 11:38
Autor: Jakub Lukáš, Patria Finance

Pražská burza vstoupila do dnešního obchodování s 0,5 % růstem a následuje tak západoevropské trhy, které stejně tak korigují včerejší pokles. Rozhodujícím bodem pro další vývoj bude závěr dvoudenního jednání amerického Fedu, které by mohlo vyústit v omezení kvantitativního uvolňování (zveřejnění ve 20:00 a 20:30). Německý Ifo index potvrdil oživení, výrazné překvapení nepřinesl. Z ostatních burz v regionu polský WIG posiluje o 0,7 %, rakouský ATX o 1 %, když maďarský BUX naopak ztrácí 0,2 %.

V čele růstu jsou akcie Erste Bank, které přidávají více než dvě procenta a překonávají tak úroveň 678 CZK. Komerční banka naopak zůstává bez výraznějšího pohybu kolem hladiny 4247 CZK. Mírný růst vidíme u ČEZ, kde je hlavní zprávou prodloužení smlouvy pro předsedu představenstva Daniela Beneše na další čtyřleté funkční období.

Uhelná společnost NWR pokračuje po včerejším více než 3% růstu a posiluje i dnes, když se akcie pohybují 1,1 % nad včerejším závěrem. Firma totiž včera oznámila, že se dohodla na jistých dodatcích k úvěru Exportní úvěrové agentury a na pozastavení testování podmínek čerpání dluhu až do 30. září 2014.

V červených číslech se naopak pohybuje Fortuna se ztrátou 1,2 %, podobně jako CETV, která oslabuje o 1 % nebo Pegas, který odepisuje 0,5 %.
Mírně výš obchoduje Orco. Ředitel pro ČR a SR Vobruba potvrdil zastavení stavebních prací na klíčovém polském projektu Zlota 44 kvůli zpožďování prací generálním dodavatelem a snahu pokračovat od ledna bez něho. Uvedl, také, že právě riziko přerušení stavebních prací (které se naplnilo) stálo za vytvořením opravné položky 74 mil. eur u projektu, zveřejněné s 9M výsledky.

Další pozornost míří na páteční závěr obchodování, kdy by mělo dojít k pravidelné periodické aktualizaci indexu PX a CECE.

 


Čtěte více:

Nová báze indexu PX: Klesne zastoupení Telefóniky CR, nováčkem Stock Spirits - již dnes!
20.12.2013 11:10
Index pražské burzy PX čeká dnes (20. prosince) po závěru trhu period...
Daniel Beneš bude i další čtyři roky předsedou představenstva ČEZ
17.12.2013 17:19
Generální ředitel ČEZ (514,8 CZK, 0,18%) Daniel Beneš bude i další čty...
Orco zastavilo práce na klíčové Zlotě 44, dodavatel je zpožďoval. Prodeje také váznou
18.12.2013 9:56
Stavební práce na klíčovém polském projektu Zlota 44 skupiny Orco od p...
Německý index Ifo
18.12.2013 10:15
Index podnikatelského klimatu sestavovaný mnichovským institutem Ifo s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2026
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD