Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HDP ve 3. čtvrtletí: Revize potvrzuje pokračující oživení ekonomiky

HDP ve 3. čtvrtletí: Revize potvrzuje pokračující oživení ekonomiky

9.1.2014 11:58
Autor: David Marek

Recese skončila, uvádí zpřesněná data o HDP ve 3. čtvrtletí loňského roku. Zatímco první rychlý odhad ČSÚ uváděl mezičtvrtletní pokles HDP o 0,5 procenta, první revize jej zmírnila na 0,1 procenta a druhá revize změnila znaménko a říká, že se HDP zvýšil o 0,2 procenta. Díky tomu se meziroční pokles HDP zmírnil na 1,2 procenta z 1,7 procenta ve 2. čtvrtletí. Nyní data o HDP lépe zapadají do obrazu vývoje české ekonomiky poskytovaného ostatními ekonomickými indikátory: recese skončila, oživení je prozatím relativně slabé, ale v letošním roce by mělo nabrat na síle.

K mezikvartálnímu růstu ekonomiky pomohla především změna zásob a zvýšení spotřebních výdajů vlády. Naopak spotřeba domácností, firemní investice a zahraniční obchod ekonomiku brzdily. Spotřební výdaje domácností brzdí vývoj nezaměstnanosti, stagnace reálných mezd a další zvýšení míry úspor. Firemní investice brzdí existence nevyužitých výrobních kapacit. Mezera výstupu, tj, rozdíl mezi aktuálním HDP a výkonem ekonomiky při využití stávajících kapacit, nyní dosahuje zhruba 2 procent. Negativní příspěvek čistého exportu by měl být jednorázovou záležitostí, již ve 4. čtvrtletí by měl zahraniční obchod opět podporovat růstu HDP.

Za celý loňský rok se podle mého odhadu HDP snížil o 1,5 procenta. V letošním roce počítám s růstem ekonomiky o 1,9 procenta, k němuž by měl přispět zejména čistý export a zvýšení veřejných výdajů.


Váš názor
 •  
  9.1.2014 16:16

  pan Marek opět přidává jeden ze svých tradičních blábolů že bude lepe to už říkal v roce 2010,2011,2012,2013, ted už i v roce 2014 bohužel lépe nebude a neni možno se dnes v dynamické době opirat o statistiky - vymyšlené , revidované apod a případně o modely či poučky 20,30 i 50 let staré pane Marku ničemu nerozumete..... Revize odahdů HDP , revize infalce kde se sice zelenian zdraží o 20 procnet ale tim že slevnily mobily a letecké motory bude skoro deflace. Spotřebni koš běžných lidi je úplně jiný než udavá statistický koš. Děti případně lidičkové se leteckých motorů fakt nenají :-) Tak pravil legendarni investor z Greenlandu
  martík
 •  
  9.1.2014 13:24

  Moje informace jsou veskze jiné.Průser pokračuje a je živen nýmandama.
  Homo
 • metoda jako metoda
  9.1.2014 12:18

  Nevěřím vám pane Marku. Píšete hezky a rád vás čtu, ale ekonomika churaví, nikoliv že by se zotavovala. Změněné desetinky procent to nevylepší. Uvedu příklad - DP dostane dotaci ve výši 7 mld a ocitne se v zisku půl milionu. Nebo jiný: VZP zruší stovky lůžek a nevyplacené služby nemocnic neproplatí, což se odrazí v zisku atd... Takových případů známe pouze z médií hafo. Je kamuflování činností subjektů nějaká známka růstu? Není, právě naopak. Svědčí to o zoufalé snaze držeti se stébla.
  Jesse
 • Revize o celkových 0.7% je nějak hodně
  9.1.2014 12:09

  Z -0.5% na +0.2%. To je už dost. Kde soudruzi udělali chybu? Není to jen namalované nějakou změnou metodologie?
  paPe3814
  • Re: Revize o celkových 0.7% je nějak hodně
   9.1.2014 12:14

   -0,5% byl odhad.. ve své podstatě věštění z mlhy
   Kapi
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba