Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P srazila rating Chorvatska, čeká pokračování recese

S&P srazila rating Chorvatska, čeká pokračování recese

24.01.2014 15:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Chorvatska o jeden stupeň na BB. Předpověděla, že chorvatská ekonomika letos zůstane již šestým rokem v recesi. Opozice zhoršení ratingu využila ke kritice vládní politiky. 

"Je to možná ta nejzlověstnější a nejpřímější zpráva, která říká lidem řídícím Chorvatsko, že jsou na špatné cestě. Zaplatit za to budou muset občané a ekonomika," uvedl bývalý ministr financí Ivan Šuker z hlavní opoziční strany HDZ. Ta vyzvala k parlamentní diskuzi o snížení ratingu. 

Chorvatsko se loni v červenci stalo členem Evropské unie. Tamní vláda se potýká s vleklou recesí, stoupající nezaměstnaností, napjatými veřejnými financemi a nevýkonnou státní správou. Chorvatská ekonomika se od roku 2009 nachází v recesi a během této doby celkově klesla o zhruba 12 procent. 

Prostor vlády pro podporu hospodářského růstu je omezený. Evropská komise se loni rozhodla zahájit proti Chorvatsku disciplinární kroky kvůli příliš vysokým rozpočtovým schodkům, což vládu tlačí k úsporným opatřením. 

S&P označila neschopnost vlády zlepšit stav veřejných financí za jeden z důvodů snížení ratingu. Analytici podle agentury Reuters uvedli, že je krok S&P nepřekvapil. Upozornili, že úroveň nákladů Chorvatska na půjčky na zahraničních trzích odráží přesvědčení investorů, že Chorvatsko patří mezi nejrizikovější země v Evropské unii.

(Zdroj: S&P , Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.02.2026
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony
13:02Ztrácí dolar punc bezpečného přístavu? Podle Deutsche Bank velí rizika spojená s AI
11:42Nové pražské byty zdražily koncem roku 2025 meziročně o 3 procenta
11:33Kung-fu či salta. Čínští humanoidi ovládli nejsledovanější pořad v Číně k oslavám Nového roku
11:01Investoři vyhlížejí novou inspiraci. Evropské akcie i dluhopisy lehce stoupají  
10:31Těžař BHP nabírá nový směr. Měď poprvé tvoří většinu zisku, akcie na novém maximu  
8:52USA a Írán budou jednat v Ženevě, BHP těží z růstu cen kovů a SpaceX a xAI v užším výběru Pentagonu  
8:42Rozbřesk: Silný leden pro hypotéky. Nemovitostní trh zůstane napjatý i letos
6:19FX Strategie: Inflační ne-překvapení a jestřábí ČNB podpořily korunu, může americký HDP nalomit dolarové medvědy?  
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index