Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisk Shellu v závěru roku klesl na minimum za pět let

Zisk Shellu v závěru roku klesl na minimum za pět let

30.01.2014 11:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell zažila v závěru roku nejméně ziskové čtvrtletí za pět let. Její zisk se podle dnešních výsledků propadl meziročně na polovinu, přesně tak, jak koncern varoval před dvěma týdny. Upozornil tehdy na negativní dopad rostoucích nákladů na těžbu, stagnace či poklesu cen ropy a plynu a výrazného snížení ziskových marží jeho evropských rafinerií.

Upravený zisk, který odečítá kolísání cen ropy, klesl na 2,9 miliardy dolarů proti výsledku 5,6 miliardy USD o rok dříve. Bylo to přesně tolik, kolik firma odhadla 17. ledna. Předtím analytici podle agentury Reuters odhadovali výsledek kolem čtyř miliard dolarů. Zisk za čtvrté čtvrtletí byl nejnižší od konce roku 2009.

Těžba ropy společnosti se za čtvrtletí snížila o pět procent na 3,25 milionu barelů denně. Dvě pětiny z toho jsou podle Shellu důsledkem uzavření vrtů v Nigérii z bezpečnostních důvodů, zbytek zapříčinila údržba a vyčerpávání starých polí, které ještě nestačila nahradit produkce nových zdrojů.
Shell vyjádřil odhodlání zrychlit prodej majetku a snížit dál výdaje. Firma chce získat zpět investory novým zaměřením na výnosy, uvedl v dnešní čtvrtletní zprávě nový generální ředitel Ben van Beurden, který nastoupil na začátku roku. Zisk Shellu skončil výrazně pod odhady již ve třetím čtvrtletí, kdy jej podkopaly slabé rafinerské marže, vyšší těžební náklady a výpadky produkce v Nigérii.

Kapitálové výdaje společnosti mají letos klesnout o devět miliard na 37 miliard dolarů. Shell chce také v tomto roce prodat aktiva za 15 miliard dolarů. "Podnikáme v našem celosvětovém portfoliu tvrdé kroky, abychom zlepšili efektivnost kapitálu," uvedl van Beurden.

Nalákat investory chce Shell rovněž zvýšením dividendy za první čtvrtletí proti stejnému období předešlého roku o čtyři procenta (47c ze 45c). Firma to označila za projev důvěry ve svou schopnost tvořit dostatečně vysokou hotovost.

Podobné varování před horším ziskem jako Shell vydala letos i americká těžařská dvojka Chevron. Dokládá to, jak se ropný sektor potýká s růstem nákladů v době, kdy již třetí rok po sobě průměrná světová cena ropy stagnuje kolem 110 dolarů za barel.

(Zdroj: Shell, Reuters, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2026
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?
17:00Primoco UAV SE: Vnitřní informace
15:43UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
15:10Braňo Soták: Nvidia doručila další várka superlativů, vůči AI cyklu zůstáváme optimisty  
14:02K většímu ústupu od dolaru ve světových rezervách ve skutečnosti nedocházelo
12:34EK zhoršila výhled růstu ekonomiky EU kvůli konfliktu na Blízkém východě
12:02Doosan Škoda Power: slabší tržby zastínil rekordní backlog a vyšší ziskovost
11:57Překvapivě klidná Nvidia a nové naděje na otevření Hormuzu  
10:30SpaceX míří na burzu s rekordní valuací, odhaluje miliardové ztráty a upevňuje Muskův vliv  
9:02Výsledky Colt CZ podporují tezi o kvalitnější a stabilnější skupině  
8:44Rozbřesk: Spekulace na dohodu USA–Írán posunuly eurodolar výše

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university