Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soud: Bývalý obchodník Goldman Sachs zaplatí 825 tisíc dolarů za klamání investorů

Soud: Bývalý obchodník Goldman Sachs zaplatí 825 tisíc dolarů za klamání investorů

12.03.2014 17:01
Autor: ČTK

Bývalý obchodník americké investiční banky Goldman Sachs Fabrice Tourre bude muset zaplatit pokutu přes 825.000 dolarů (16,25 milionu Kč) za klamání investorů. Rozhodl o tom dnes soud na Manhattanu. Porota shledala Tourreho odpovědným za podvod na investorech, když jim nepodal dostatečné informace o prodávaných cenných papírech spojených s rizikovými hypotékami. 

Pokuta je výsledkem civilní žaloby, kterou na Tourreho podala v roce 2010 americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Komise tím poprvé vyhrála u soudu nad jednotlivcem žalovaným za kontroverzní praktiky z doby vedoucí k hypoteční a finanční krizi let 2007-2009. 

Tourre musí zaplatit 650.000 dolarů pokuty. Dalších 175.463 dolarů plus úroky, které má odevzdat, je podle soudu částí jeho bonusu, získanou za napadenou transakci. SEC podle agentury Reuters navrhovala, aby Tourre zaplatil 1,15 milionu dolarů

SEC původně podala žalobu na Tourreho i na celou banku Goldman Sachs. Ta se ale rozhodla, že se soudu vyhne a zaplatí tehdy rekordní pokutu 550 milionů dolarů (asi 11 miliard Kč) za urovnání sporu. Banka sice připustila, že materiály pro klienty neobsahovaly některé důležité informace, odmítla však uznat jakoukoli vinu. 

Tourre získával protihráče pro investora Johna Paulsona, který v roce 2006 začal sázet na propad trhu podstandardních hypoték v době, kdy téměř všichni ostatní sázeli na jeho další vzestup. Paulsonův hedgeový fond Paulson & Co. se obrátil na Goldman Sachs, aby mu pomohla s organizací jeho sázky proti hypotékám. Vznikl tím cenný papír nazvaný Abacus, pro který vybíral podkladová aktiva sám Paulson. 

SEC obvinila Tourreho, že v informačních materiálech pro investory do Abacusu nebyla zmínka o Paulsonově roli ve vybírání konkrétních hypoték. Tourre tím prý oklamal investory, aby mohl tyto papíry snáze prodat. 

Po nástupu hypoteční krize v roce 2007 se ceny hypotečních dluhopisů prudce propadly a investoři, mimo jiné německá banka IKB nebo nizozemská ABN AMRO, utrpěli z investice do Abacusu ztrátu kolem jedné miliardy dolarů. Paulson naopak miliardu dolarů získal. 

Ekonomové podotýkají, že kdyby tehdy bylo lidí Paulsonova typu víc, nenafoukla by se bublina nereálně vysokých cen nemovitostí tak extrémně a následný propad by nebyl tak ničivý.


Váš názor
 • pokuta pro makléře za klamání
  13.03.2014 7:28

  no to by měli zavést tady. To by se zdejší radílkové z Patrie, kteří si cucají svoje rady z prstu, nedoplatili. Proto P.Žabžu raději preventivně odvolali.
  Investor
  • Re: pokuta pro makléře za klamání
   13.03.2014 9:29

   Prosím tě , nepovídej ? A kam ? Já myslela že "postoupil " o stupínek výše.....k možnostem jak "radit". :-)) A ještě se při tom /po/bavit !
   AMN
   • to by nebylo ještě nejhorší
    13.03.2014 9:35

    Třeba Klausovi bych napařil pokutu 100 miliard za rady (lhaní) akcionářům, aby si v privatizaci a na Burze nakoupili akcie a mohli si tak odpovědně zajistit důchodový věk přilepšením si dividendami z majetku firem... Pak bez mrknutí oka podepsal §220OZ o vytěsnění minorit majoritou... za pár let pak jeho pohunci chtěli nahnat podvedené akcionáře do 2. pilíře důchodové reformy... hnus !!
    Jesse
    • Re: to by nebylo ještě nejhorší
     13.03.2014 9:54

     Každý názorový "proud" ve společnosti tzv. účel světí prostředky bude vždy a všude. Nesmí ,ale ovládnout a demoralizovat celou společnost. Sochu mít nikdy, nikde žádnou nebude /možná v jeho novém think-thank/ a letiště kvůli němu nikdo nepostaví. Světová Wikipedie bude pravidelně doplňovat /upřesňovat/ info z jeho rozporuplné role v érě novodobého Českého státu a časem upadne v zapomnění, na rozdíl od jiných velikánů, České státnosti.
     AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data