Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pegas za 4Q s hlubší ztrátou, čeká růst EBITDA až o pětinu a potvrzuje 'progresivní' politiku dividend

Pegas za 4Q s hlubší ztrátou, čeká růst EBITDA až o pětinu a potvrzuje 'progresivní' politiku dividend

20.3.2014 8:25, aktualizováno: 20.3. 10:18

Aktualizováno

Znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku dosáhl 12% nárůstu výnosů na 53,2 milionu eur, jimiž překonal očekávaných (medián konsensu Reuters) 52,8 mil. EUR. Proti očekávané čisté ztrátě 3,55 mil. EUR však společnost reportovala ztrátu více než dvojnásobnou na úrovni 7,6 mil. EUR.

Společnost uvedla, že meziroční růst výnosů byl způsoben vyššími prodeji spojenými s náběhem výroby z nové egyptské linky. Provozní ziskovost před odpisy, úroky a zdaněním EBITDA vzrostla ve 4Q13 o 14 % na 10,6 mil. EUR při konsensu 10,1 mil. EUR.

Za celý rok 2013 vzrostla EBITDA zhruba o procento na 38,6 milionu eur a opět mírně překonala očekávání na úrovni 38,1 mil. EUR. Na meziroční srovnání měl pozitivní vliv mechanismus přenesení cen vstupních materiálů a slabší kurz české koruny vůči EUR. Nepříznivě naopak působily nižší než plánované výsledky v oblasti výroby a přecenění opčního akciového plánu na reálnou hodnotu, uvedl Pegas.

„V roce 2013 jsme dosáhli ukazatele EBITDA ve výši 38,6 milionu EUR. Po vyloučení přecenění opčního akciového plánu na reálnou hodnotu jsme tak mírně překonali aktualizovaný výhled, který jsme zveřejnili v listopadu loňského roku. Z čistě finančního hlediska rok 2013 mírně zaostal za našimi původními očekáváními, nicméně jsme přesvědčeni, že z velké části bylo hospodaření minulého roku nepříznivě ovlivněno souborem jednorázových faktorů, které by se již neměly opakovat. Naopak ze strategického pohledu se dle mého názoru jednalo o jeden z nejúspěšnějších roků v historii společnosti, kdy Pegas učinil opravdu významný krok vpřed,“ komentoval čísla generální ředitel a člen představenstva Pegas František Řezáč.

Provozní zisk EBIT ve 4Q meziročně vzrostl o 1,3 % na 6,8 milionu eur, nad očekávání 6,3 mil. EUR. V celoroční bilanci dosáhl 25,5 mil. EUR, o 4 % méně ve srovnání s rokem 2012 a byl dle společnosti ovlivněn nárůstem odpisů. Čistý zisk ve 2013 meziročně klesl o 93 % na 1,4 milionu eur, především vlivem kurzových změn. Ve 4Q Pegas zaznamenal čistou ztrátu 7,6 milionu eur v porovnání se ziskem 3,2 mil. EUR ve 4Q12 – i zde roli sehrála oslabená koruna vůči euru a následné přecenění rozvahových položek denominovaných v EUR.

Co se výhledu na rok 2014 týče, společnost očekává navýšení výroby o více než 10 % díky nové výrobní kapacitě v Egyptě. Výrobní kapacita by měla být na základě dohod se zákazníky v tomto roce vyprodaná. Společnost očekává meziroční růst EBITDA v rozmezí 12 až 22 procent. Pegas neplánuje letos dodatečné „významné“ investice, celkové investiční výdaje nepřesáhnou úroveň 12 milionů eur.

CEO Pegasu Řezáč po výsledcích zopakoval, že společnost hodlá naplňovat "progresivní" dividendovou politiku. Její konkrétní výši navrhne představenstvo Pegasu v květnu. V loňském roce společnost vyplatila dividendu 1,05 eura na akcii.


Čtěte více:

Pegas - Erste výrazně zvyšuje cíl, čeká růst produkce i dividendy
2.10.2013 12:10
Ke zvýšení cílové ceny akcií společnosti Pegas Nonwovens přistoupili a...
Pegasu ve 3Q propadl provozní a čistý zisk i vlivem Egypta, snižuje celoroční výhled (+komentář)
21.11.2013 8:23
Znojemský výrobce netkaných textiií Pegas Nonwovens dosáhl ve třetím č...
Pegas - Snížení celoročního cíle po slabších číslech (komentář k výsledkům za 3Q13)
21.11.2013 9:30
Společnost Pegas Nonowovens právě zveřejnila své výsledky za 3Q13. Kon...
Dividendy letos klesnou... Patria vydala nový přehled doporučení
20.2.2014 18:57
Domácí výsledková sezóna se rozbíhá a spolu s výsledky mnohé firmy ozn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data