Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pegasu ve 3Q propadl provozní a čistý zisk i vlivem Egypta, snižuje celoroční výhled (+komentář)

Pegasu ve 3Q propadl provozní a čistý zisk i vlivem Egypta, snižuje celoroční výhled (+komentář)

21.11.2013 8:23, aktualizováno: 21.11. 9:14

Aktualizováno

Znojemský výrobce netkaných textiií Pegas Nonwovens dosáhl ve třetím čtvrtletí roku výnosů 47,9 milionu eur, což je meziročně téměř beze změny (+0,1 %). Provozní ziskovost před odpisy, úroky a zdaněním, měřena ukazatelem EBITDA, meziročně klesla o 22,2 % na 8,8 mil. EUR. Společnost zaznamenala ve 3Q prudký propad čistého zisku, a to o 72,9 % na 2,3 mil. EUR.

„Rok 2013 je pro PEGAS z několika ohledů velmi výjimečný a hlavně náročný. V tomto roce jsme dokončili či dokončujeme několik technických projektů zaměřených na vývoj a kvalifikaci nových materiálů, které by měly významně změnit produktové portfolio. Obrovskou energii a zdroje jsme věnovali výstavbě, zprovoznění a kvalifikaci našeho nového výrobního závodu v Egyptě, kde jsme přes všechny události a problémy poslední doby úspěšně naplnili původní harmonogram,“ uvedl generální ředitel Pegasu František Řezáč.

Výrobní linka v Egyptě byla zprovozněna dle harmonogramu, avšak náběh komerčních dodávek doznal dle Řezáče oproti původním předpokladům zpoždění kvůli nutnosti kvalifikace většího množství materiálu oproti plánu, což snížilo dodané množství. „Zejména tyto faktory se podílely na skutečnosti, že dosažené výsledky za třetí čtvrtletí nenaplnily naše očekávání,“ uvedl Řezáč. Vzhledem k dosavadním výsledkům letošního roku a s ohledem na předpokládaný vývoj ve čtvrtém čtvrtletí firma snížila celoroční výhled EBITDA na 37 - 39 mil. EUR (při vyloučení přecenění opčního akciového plánu na reálnou hodnotu) z původního rozmezí 40 - 44 mil. EUR. Při zveřejnění výsledků za 2Q firma prognózovala za celý rok 2013 růst EBITDA na dolní hranici původně udávaného rozpětí 5 až 15 procent. Celkové investiční výdaje by letos neměly přesáhnout 41 mil. EUR.

Za období prvních devíti měsíců 2013 společnost dosáhla výnosů 146 milionů eur, což je v meziročním srovnání o 4,2 % více. Provozní zisk před odpisy a zdaněním EBITDA klesl o 3,2 % na 27,9 mil. EUR a čistý zisk se snížil o 48,9 % na 9,1 mil. EUR.

Na poklesu ukazatele EBITDA se podílel nárůst osobních nákladů na základě přecenění opčního akciového plánu na reálnou hodnotu a v důsledku vyššího počtu zaměstnanců v souvislosti s novým závodem v Egyptě. Dobrá výkonnost v oblasti prodejů z počátku roku byla postupně vykompenzována nižšími než plánovanými výsledky v oblasti výroby. Vliv mechanismu přenesení cen vstupních materiálů byl v meziročním hodnocení mírně pozitivní, dodala společnost.

EBITDA marže dosáhla v prvních devíti měsících roku 2013 19,1 % a poklesla tak o 1,5 procentního bodu oproti stejnému období loňského roku. EBITDA marže ve třetím čtvrtletí 2013 činila 18,3 %, o 5,2 procentního bodu méně nežli ve třetím čtvrtletí minulého roku.

„S ohledem na růst ceny akcií Pegasu v průběhu posledních měsíců, očekáváme bezprostřední negativní reakci trhu. Přesto se domníváme, že slabší než očekávaná čísla byla do velké míry způsobena jednorázovými vlivy, v dlouhodobém období zůstáváme pozitivní na titul a domníváme se, že případná krátkodobá korekce může být z pohledu dlouhodobého investora dobrou příležitostí k akumulaci akcií,“ komentoval analytik Patria Direct Tomáš Sýkora. Akcie společnosti v úvodu obchodování reagují poklesem o 2,7 %.

 


Čtěte více:

Pegasu ve 2Q pomohly ceny polymerů a kurzové pohyby. Provoz v Egyptě obnoven, výhled opatrně potvrzen
29.8.2013 8:32
Znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens oznámil, že ve dr...
Pegas - Zkušební provoz v Egyptě obnoven s opatrným výhledem (komentář k výsledkům za 2Q13)
29.8.2013 11:40
Společnost Pegas Nonwovens dnes před trhem zveřejnila výsledky za 2Q13...
Pegas - Erste výrazně zvyšuje cíl, čeká růst produkce i dividendy
2.10.2013 12:10
Ke zvýšení cílové ceny akcií společnosti Pegas Nonwovens přistoupili a...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university