Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Babiš odvolal náměstka pro finanční trh Urbana a ruší externí advokáty

Babiš odvolal náměstka pro finanční trh Urbana a ruší externí advokáty

24.03.2014 11:12
Autor: ČTK

Ministr financí Andrej Babiš odvolal k 1. dubnu náměstka pro finanční trh Radka Urbana. Nahradí jej právník Martin Pros, kterého nominovala na náměstka koaliční ČSSD. ČTK to řekl zdroj obeznámený s děním na ministerstvu financí. Mluvčí úřadu Marek Zeman informaci nepotvrdil s tím, že MF chystá souhrnnou zprávu, kde budou všechny personální změny k 1. dubnu uvedeny.

Urban se náměstkem na MF stal v září 2011. Předtím působil od roku 2001 v České Spořitelně, nejprve jako ředitel správy aktiv, později jako generální ředitel Investiční společnosti České spořitelny. Od roku 2009 působil rovněž jako místopředseda představenstva Investiční společnosti ČS. Není členem žádné strany. 

 
Pros má za sebou kariéru v Komerční bance. Od roku 2010 působí ve vedoucích pozicích právního oddělení korporátního a investičního bankovnictví v pařížském sídle Société Générale.

Již v únoru se novými náměstky na MF stali Lukáš Wagenknecht (35) pro finance, audit a provoz, Simona Hornochová (40) pro daně a Ondřej Závodský (34) pro dohled nad loteriemi a hospodaření s majetkem státu. Dalšími náměstky na ministerstvu jsou Jan Gregor pro veřejné rozpočty a Eva Anderová pro mezinárodní vztahy. Gregor je náměstkem od září 2010, Anderová od července loňského roku.

Ministerstvo financí také vypovědělo 22 mandátních smluv, které mělo uzavřeno s celkem 13 advokátními kancelářemi. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě s tím, že chce více využívat vlastních právníků. Ministerstvo tak chce ušetřit, celková výše odměn vyúčtovaných advokáty na základě vypovězených smluv podle úřadu činila 4,3 milionu korun.

"Jde o první fázi, další smlouvy se analyzují. Chceme dát přednost vlastním odborníkům a příležitost absolventům práv. Praxi, kdy ministerstvo vyplácí právním kancelářím desítky až stovky milionů korun ročně, nehodlám tolerovat," uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Ministerstvo rovněž začalo připravovat otevřená řízení na právní kanceláře, které by zastupovaly ve sporech kvůli fotovoltaickým elektrárnám. Dosavadní kanceláře byly vybrané bez výběrového řízení. MF navíc není spokojeno mimo jiné s finančními podmínkami smluv. V souvislosti s těmito smlouvami jde za loňský rok o náklady zhruba 13 milionů korun.

Ministerstvo financí chystá dále od 1. dubna změny v organizační struktuře, cílem je zefektivnit řízení úřadu.


Čtěte více:

Urban (MF ČR) na Patria.cz: Investorům chceme dát stimul a ekonomice vydělat. Transakční daň by zničila část trhu
11.06.2013 17:56
Nové možnosti pro investory, odcházející za svými investicemi do zahra...

Váš názor
  •  
    24.03.2014 14:31

    Von ten kluk to asi fakt myslí vážně.
    Homo
Aktuální komentáře
23.06.2026
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky
11:23Vzniká ČEZ Energy. Prodej až 49% podílu může financovat odkup minorit
10:51Korekce na techu zrychlila v Koreji a pokračuje dál na západních trzích  
10:49Aktivita v eurozóně dál klesá, tempo se ale zmírňuje
9:23Rozbřesk: Maestro Greenspan položil základ nezávislého centrálního bankovnictví
8:56ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ uzavřela dodatečné financování ve výši 8,9 mld. Kč k existující úvěrové smlouvě
8:52ČEZ založil ČEZ Energy, ETF lákají rekordní miliardy a Lucid propouští  
6:06Šéf JP Morgan je překvapen výkonem akciových trhů. Na ekonomiku se podle něj valí „malá tsunami“
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba