Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v únoru: Automobily ve vývozu i dovozu

Zahraniční obchod v únoru: Automobily ve vývozu i dovozu

07.04.2014 10:34
Autor: David Marek

Malá otevřená ekonomika je z definice silně závislá na vnějším ekonomickém vývoji. V našem případě jde zejména o vývoj ekonomik zemí Evropské unie, kam směřuje 83 procent českého vývozu. Naštěstí se situace v EU obrací k lepšímu. Na výsledku českého zahraničního obchodu je to znát. Obchodní bilance (v národním pojetí) dosáhla přebytku 13,6 miliardy korun při růstu vývozu o 15,3 procenta, dovoz stoupl o 17,9 procenta.

Mezi hlavní obchodní partnery České republiky logicky patří zejména sousední země a máme štěstí, že právě našim západním a jižním sousedům se ekonomicky docela daří. Vývoz do Německa se v únoru meziročně zvýšil o 19,7 procenta, vývoz do Rakouska dokonce o 25,2 procenta. Nejvíce z toho těží automobilky, vývoz strojů a dopravních prostředků stoupl o 18,5 procenta. Výrazně se ale zvýšil také vývoz chemikálií a spotřebního zboží.

Obchodní bilanci zatížilo zvýšení dovozu zemního plynu o téměř 20 procent. V dovozu se promítla také zvýšená poptávka po automobilech na domácím trhu. Velká část této poptávky totiž směřuje k zahraničním značkám automobilů. Dovoz strojů a dopravních prostředků se kvůli tomu zvýšil o 28 procent.

Po prvních dvou měsících dosahuje přebytek obchodní bilance v národním pojetí 27,7 miliardy korun, což je o 8,6 miliardy více než loni. Zatím vše nasvědčuje k tomu, že letos zahraniční obchod dosáhne nového rekordně vysokého přebytku. A díky tomu by se letos měl celý běžný účet platební bilance přesunout do kladných hodnot, poprvé od roku 1993.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.07.2026
13:18Investiční výhled na druhé pololetí: Volby vrátí na scénu politická rizika  
9:13Víkendář: AI má jiný investiční cyklus, než předchozí technologie
04.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Nárůst inflace i fiskální podpory  
9:22Víkendář: Umělá inteligence jde zatím jen po povrchu, neměla by vést k výraznému růstu nezaměstnanosti
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data