Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ v 1Q zaostal za konsensy (+ komentář)

ČEZ v 1Q zaostal za konsensy (+ komentář)

13.05.2014 8:11, aktualizováno: 13.5. 8:47
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Aktualizováno

Energetická skupina ČEZ dnes zveřejnila své výsledky za první kvartál letošního roku. Zisk na úrovni 9,908 mld. Kč zaostal za konsensy nastavenými na 10,93 mld. Kč. V přepočtu na akcii to představuje hodnotu 18,6 Kč. Za očekáváním zůstal také EBITDA výsledkem 21,2 mld. Kč, když trh počítal s hodnotou okolo 22,1 mld. Kč. Výsledek představuje meziroční pokles 25 %.

Tržby za první tři měsíce roku činily 53,16 mld. Kč oproti předpokladům 54,23 mld. Kč. Za poklesem tržeb stojí především nižší výnosy z prodeje elektrické energie, které meziročně klesly o více než 10 % na 43,748 mld. Kč. V nich se projevila nižší dosažená průměrná zajištěná cena silové elektřiny (44,5 pro rok 2014 proti 51,5 EUR/MWh v roce 2013). Poklesly také výnosy z derivátových obchodů s elektrickou energií, uhlím a plynem. Tržby také negativně ovlivnila mírná zima.

Naopak se podařilo na obdobné úrovni z období loňského roku udržet celkové provozní náklady, které dosáhly 38,783 mld. Kč. Pozitivně se také jeví finanční situace podniku. Běžná likvidita, která měří krytí krátkodobých závazků za pomoci oběžných (tedy těch nejlikvidnějších) aktiv, vykazuje úroveň 1,5 oproti 1,4 za stejné období loňského roku. Financování dlouhodobých aktiv je pak prakticky rovnoměrně rozloženo mezi vlastní kapitál a dlouhodobé cizí zdroje.

Pro letošní rok skupina ČEZ počítá s čistým ziskem na úrovni 27,5 mld. Kč bez zahrnutí opravných položek k dlouhodobému majetku. Jejich velikost bude záviset na vývoji Evropské regulace, vývoji energetického trhu a na interních opatřeních v celém roce 2014. Celoroční EBITDA by měl dosáhnout 70,5 mld. Kč. 
 
ČEZ dnes zároveň oznámil, že má předprodáno 77 % výrobní kapacity na rok 2015 (za 40,5 EUR/MWH), 44 % na rok 2016 (cena 38 EUR/MWH) a 16 % pro rok 2017 (cena 40 EUR za MWH). Právě cena silové elektřiny je klíčovým parametrem v podnikání ČEZ. Analytik Patria Direct Tomáš Sýkora očekává mírně negativní reakci akcií na výsledky prvního kvartálu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  
11:30IEA: Válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii
11:30Zalando expanduje v USA mimo e-shop. Jeho podnikovou platformu adoptuje Levi’s. Akcie rostou o 13 procent
11:19Komentář analytika: Výsledky ČEZ mírně zaostaly za očekávaními, výhled nižší. Dividenda indikována do rozpětí 31 až 42 Kč  
11:01Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o pět procent
11:00Průmyslová výroba v ČR v lednu zpomalila meziroční růst na 2,8 procenta
9:10Rozbřesk: Ceny benzínu v USA letí vzhůru. Jak to Fed vyhodnotí?
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2025
8:54ČEZ zveřejnil opatrný výhled, ropa skočila zpět nad 100 USD a napětí v Íránu udržují neustále se měnící vyjádření Trumpa  
7:25ČEZ dosáhl zisku, který dává prostor dividendě až 42 korun na akcii. S jakými čísly počítá výhled pro letošek?
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD