Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch potvrdila ratingy ČR, čeká růst ekonomiky o 1,9 procenta

Fitch potvrdila ratingy ČR, čeká růst ekonomiky o 1,9 procenta

16.05.2014 8:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings dnes potvrdila hodnocení dlouhodobých devizových závazků České republiky na stupni A+ a beze změny nechala rovněž ostatní úvěrová hodnocení státu. Předpověděla, že česká ekonomika v letošním roce stoupne o 1,9 procenta po loňském poklesu o 0,9 procenta. Napřesrok by měl hospodářský růst zrychlit na 2,5 procenta.

Základy české ekonomiky zůstaly podle Fitch navzdory dvouleté recesi nedotčeny a zadlužení veřejného i soukromého sektoru je nadále nízké. Agentura upozornila, že relativně pružný trh práce zbrzdil v době recese růst nezaměstnanosti. Dodala, že oživení české ekonomiky by měly podpořit zlepšující se hospodářské vyhlídky eurozóny, domácí měnová politika zaměřená na slabší korunu a obnovené investice ve veřejném sektoru. Fiskální deficit a hrubý dluh na úrovních 1,5 % HDP a 46 % HDP z konce roku 2013 jsou dle vyjádření Fitch obě pod mediánovými hodnotami 2,2 % a 52,3 % přiřaditelnými k ratingu "A".

Agentura upozornila, že vytvoření nové vlády po loňských předčasných volbách snížilo nejistotu ohledně rozpočtové politiky. Fitch předpokládá, že rozpočtový schodek v letošním i příštím roce zůstane pod třemi procenty hrubého domácího produktu, což je limit stanovený pravidly Evropské unie. Letos by měl deficit činit 1,8 procenta HDP a napřesrok 2,3 procenta HDP, uvedla agentura na svých internetových stránkách.

Fitch hodnotí růstové vyhlídky české ekonomiky opatrněji než Česká národní banka (ČNB). Ta minulý týden předpověděla, že hrubý domácí produkt letos stoupne o 2,6 procenta a napřesrok jeho růst zrychlí na 3,3 procenta.

(Zdroje: čtk, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2026
11:50CSG se ohradila proti analýze Hunterbrook, potvrdila růst vlastní výroby munice o 20 %
11:44Evropa se při klidné ropě úspěšně zvedá. Čeká se na další výsledky a data  
11:32Duolingo díky AI navýšilo zisk i tržby, akcie se však po zveřejnění výsledků propadly o 13 %
10:35Deloitte: Nájmy mezičtvrtletně zdražily o 2,1 procenta na 339 Kč za metr čtvereční
10:22Palantir opět "explodoval". Tržby i zisk táhnou zejména vládní kontrakty, významně vyšší je i výhled
9:59Akcie Pinterestu raketově vzrostly. Inspirativní sociální síť překonala odhady a zlepšila výhled
9:58SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:46UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:26UniCredit překonala očekávání, zlepšila výhled a znovu míří na Commerzbank
8:59Rozbřesk: Obchodní příměří mezi USA a EU se drolí
8:51CSG pod palbou, ještě silnější Palantir a čekání na AMD  
6:05FX Strategie: Koruna stále sleduje primárně ceny ropy, dolaru mohou prospět solidní data z trhu práce  
04.05.2026
16:46PODCAST Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
16:34Umění odhadovat akciové trendy
16:29Akcie CSG se po zprávě shortaře Hunterbrook propadly až o 26 %
15:35Bitcoin překročil 80 tisíc dolarů. Poprvé od ledna
14:02Akciové trhy opět táhne jen hrstka titulů. Extrémně úzká rally zvyšuje šance na korekci  
13:14Dánsko pozastavuje rozšiřování datových center kvůli přetížení sítě
12:11Akcie začínají týden smíšeně po dobrých výsledcích a další falešné naději kolem Íránu  
10:49Nový šéf Berkshire Hathaway Greg Abel se představil investorům. Slíbil stabilitu a čeká na příležitosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Prodeje nových domů