Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švýcaři v referendu zamítli nejvyšší minimální mzdu na světě (495 Kč)

Švýcaři v referendu zamítli nejvyšší minimální mzdu na světě (495 Kč)

19.05.2014 9:30
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Švýcarští voliči v nedělním hlasování zamítli návrh na nejvyšší minimální mzdu na světě. Celkem se proti vyjádřilo 24 z celkových 26 kantonů. Návrh sestavený Švýcarskou obchodní unií počítal se zavedením minimální mzdy 22 CHF (zhruba 495 Kč). Země doposud minimální mzdu zavedenou nemá.
 
Důvodem pro zavedení byly dle navrhovatelů příliš vysoké životní náklady, které mohou přivést nízkopříjmové občany do stavu chudoby. Švýcarsko, dle některých ukazatelé, patří na špici zemí s nejvyššími cenami a nejdražšími městy na světě. Volby však ukázaly, že obyvatelé souhlasí s postojem vlády i zástupců firem, kteří vyjádřili své obavy ze zavedení minimální mzdy. Dle jejich názoru by schválení vedlo pouze k propouštění a snížení hospodářské konkurenceschopnosti. To by následně pouze zvýšilo již tak vysoké švýcarské ceny.

Mediánová hodinová mzda ve Švýcarsku dosahuje 33 CHF. Minimální mzda byla snahou jak navýšit počet obyvatel blížících se této hodnotě.
OECD uvádí, že nejvyšší minimální mzdou v současnosti disponuje Lucembursko s hodnotou 10,66 USD, následováno Francií (10,6 USD) a Austrálií (10,21 USD). Při očištění o vyšší švýcarské ceny by návrh 22 CHF představoval zhruba 14 USD na hodinu při 42 hodinovém pracovním týdnu.

Referenda jsou běžnou součástí švýcarské demokracie. Země je často považována za hospodářství s nejvyšší mírou přímé demokracie na světě.

(Zdroje: cnbc, reuters)


Váš názor
  •  
    19.05.2014 11:14

    Svajciari maju kopu problemov, ktore im asi malokto zavidi, ale co sa tyka priamej demokracie a rozhodovacich procesov, vacsinovy obcan je tam vzdy az na prvom mieste. Priemerny Svajciar vdaka tomu svoju zodpovednost za smer zeme berie vazne a o politiku sa tym padom aspon trochu zaujima..
    Eco
Aktuální komentáře
17.02.2026
6:19FX Strategie: Inflační ne-překvapení a jestřábí ČNB podpořily korunu, může americký HDP nalomit dolarové medvědy?  
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index