Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Agentury zlepšily rating Řecka a Španělska, výhled je stabilní

Agentury zlepšily rating Řecka a Španělska, výhled je stabilní

23.05.2014 11:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Periferní ekonomiky Řecka a Španělska dnes obdržely příjemný dárek od ratingových agentur. Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivost v případě Řecka o jeden stupeň na známku B. Rating přesto zůstává ve vysoce spekulativním pásmu. Další ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) pak zlepšila hodnocení závazků Španělska, a to rovněž o jeden stupeň na úroveň BBB. Zvýšení ratingu zdůvodnila zlepšujícími se hospodářskými vyhlídkami země. Výhled ratingových známek je v obou případech stabilní. To znamená, že agentury s žádnou další změnou v blízké době nepočítají.

Řecká ekonomika by se letos podle vlády měla po šesti letech v recesi vrátit k růstu. Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).

Španělsko, stejně jako další země eurozóny, v posledních měsících těžilo z obnoveného zájmu zahraničních investorů o jeho dluh. Snížily se totiž obavy z rozpadu eurozóny a navíc se objevují známky, že dosavadní reformy už se začínají Španělsku vyplácet. Zemi však stále ohrožuje vysoká nezaměstnanost (za první kvartál 26 %) a rozpočtový deficit - jedny z nejvyšších v Evropské unii. Problémem jsou stále i banky, pro které Madrid v roce 2012 získal finanční pomoc od evropských partnerů. Stále totiž poskytují málo půjček.

Zlepšení ratingu Řecku přichází jen dva dny před lokálními a regionálními volbami a volbami do Evropského parlamentu, které jsou považovány za referendum o mezinárodní zahraniční pomoci Řecku, upozornila agentura AP.

Analytici agentury Fitch uvedli, že Řecku se podařilo dosáhnout přebytku primárního rozpočtu, který nezahrnuje náklady na obsluhu dluhu. Snížení deficitu za poslední čtyři roky zároveň označili za "významné".

Zdroj: čtk, bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů