Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ukrajina rozhodla: Prezidentem se má stát

Ukrajina rozhodla: Prezidentem se má stát "čokoládový král"

26.5.2014 8:58
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Miliardář Petro Porošenko, který část svého jmění (i přezdívku) získal z podnikání v cukrářském průmyslu, dle předběžných výsledků zvítězil v ukrajinských prezidentských volbách. Nedělní odhady mu přisoudily absolutní majoritu v prvním kole a výrazný náskok před druhou Julijí Tymošenkovou. Definitivu vítězství by Porošenkovi měly potvrdit dnešní oficiální výsledky.

Země se 45 mil. obyvatel tak rozhodla o muži, který má před sebou jednoznačný cíl, a to konsolidovat krizí zmítanou zemi. Prvním úkolem je sjednotit rozpolcenou ukrajinskou společnost. Ta se totiž nachází na pokraji, respektive už z části je, v občanské válce. Východní separatisté neuznávají současnou ukrajinskou vládu a v nedávných volbách rozhodli souhlasně o odtržení části území. Separatistické snahy na východě země promluvily také do prezidentských voleb, když se proruské oblasti nezúčastnily prezidentských voleb. Proto první Porošenkovy kroky povedou právě na východ, kde hodlá uklidnit napjatou atmosféru a zajistit mír v zemi.

Druhým úkolem bude vyřešení otázky spolupráce s Ruskem. Porošenko již dříve deklaroval, že hodlá zachovat územní svrchovanost Ukrajiny a neuzná Ruskou „okupaci Krymu“. Přesto bude muset se severním sousedem hledat společnou řeč minimálně v otázce dodávky nerostných surovin. Představitelé Ruska již několikrát varovali, že pokud Ukrajina nesplatí své závazky z dodávek plynu, může být tok do země uzavřen. Kromě plynu pak roli hrají i další suroviny, neboť ukrajinský export míří v největší míře právě do Ruska.

Neméně důležitou otázkou pak zůstává integrace Ukrajiny do evropské společnosti. Porošenko totiž potřebuje najít nejen politického, ale také obchodního partnera. V současné chvíli totiž největší část exportů míří do postsovětských zemí (Rusko, Bělorusko). Do EU v minulém roce z Ukrajiny mířilo zboží v hodnotě necelých 14 mld. EUR. Právě spolupráce s EU, ať už politická (již dříve odsouhlasené pomocné půjčky od EU či MMF), tak také obchodní (dovoz zemědělských produktů), mohou Porošenkovi pomoci v jeho snaze zvrátit nepříznivý ekonomický vývoj, který se dle všeho notně zbrzdí.

Konsensuální odhady totiž letos počítají s kontrakcí hospodářského růstu Ukrajiny na úrovni -7,5 %. Země tak nutně země potřebuje oživit svou ekonomiku. Dá se předpokládat, že část peněz bude proudit na zlepšení infrastruktury a část zamíří do zdravotnictví, tedy do oblastí, které v posledních letech svou kvalitou strádají.

Zdroje: Reuters, tradingeconomics, EC


Váš názor
 • Najde někdo 5 rozdílů
  26.5.2014 10:07

  Co bylo předtím a co bude potom?
  medium2
  • Re: Najde někdo 5 rozdílů
   27.5.2014 11:49

   No predsa z bláta do kaluže.... Zase oligarcha. No asi oveľa viac platí ako inde, kto má peniaze má i prvdu a moc... Kličko, ako vrah svojho mafiánského šéfa, Timošenkova, ktorú hľadal interpoI a okrádala Ukrajinský štát. Janukovič sprivatizoval všetky banky, Jaceňuk jeden z vrahov vlstného ľudu a Teraz čokoládový kráľ. Parafráza pre Ukrajinu na "Povedz mi čo čítaš a já Ti poviem kto si" znie "Povedz mi s kým sa spolčuješ a já Ti poviem kto si "
   jářku
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data