Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brent na rozdíl od WTI přerušil růst, pohonné hmoty ale mohou jít dál vzhůru

Brent na rozdíl od WTI přerušil růst, pohonné hmoty ale mohou jít dál vzhůru

26.05.2014 17:30
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Hlavní typy ropy v minulém týdnu nedržely jednotný směr. Ve výsledku si další solidní zisky připisuje americká WTI, jejíž cena stoupla na 105 dolarů. Naopak severomořský Brent lehce klesl na 110,5 dolaru za barel. Oba typy se za poslední měsíc drží vzestupného trendu, který je ale u WTI strmější.

Zásoby ropy v USA podle týdenních dat výrazně klesly o více než 7 milionů barelů. Snižovaly se nejen zásoby v Cushingu, ale právě i celkové. To může snižovat obavy z hromadění suroviny u zpracovatelů, které začalo hrát větší roli po navýšení kapacity ropovodů z Cushingu k pobřeží Mexického zálivu. Pro cenu jde o pozitivní zprávu. Naproti tomu příznivý vliv tlumí nad očekávání rostoucí zásoby benzínu a ropných destilátů.

WTI

Podpůrnými tématy pro Brent zůstávají zejména nepokoje a opětovné omezení produkce ropy v Libyi a rizika spojená s ukrajinskou krizí. V posledních dnech ale podpora z této strany nebyla příliš aktivní, když ze zmíněných oblastí nechodily takové zprávy, které by trhy ještě více znepokojily. Volby na Ukrajině sice představovaly riziko avšak nakonec byl jejich výsledek přijat spíše pozitivně.

Nová data z hlavních ekonomik do hry příliš nepromlouvala. Statistiky z eurozóny byly dohromady lehce horší než odhady, čímž podporují předpoklad o dalším uvolnění měnové politiky ECB. Čísla ze zámoří příliš důležitá nebyla a zápis z jednání Fedu potvrdil směřování k postupnému utahování politiky.

Ceny pohonných hmot v ČR se zvýšily. Natural 95 podle posledních údajů CCS stojí v průměru 36,26 korun za litr a motorová nafta 36 korun rovných. Dál směrem vzhůru bude ceny táhnout zdražující benzín v Rotterdamu, který reaguje na předchozí růst cen ropy. Přidává se postupně sílící dolar a nadále i faktor podprůměrných marží. Pro nejbližší dny tedy odhadujeme růst maloobchodních cen pohonných hmot o 10-20 halířů na litr.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.12.2025
22:03Wall Street bez jasného směru: Trhy vyčkávají na rozhodnutí a prognózu Fedu, novinky k exportním omezením Nvidie  
17:28Valuace amerického trhu a jedno „skoro nic“, které se za pár let stává významnou věcí
16:09Bitcoinové ETF od BlackRocku má vysoký roční výnos, většina investorů ale na něj zatím nedosáhla
14:30Goldman Sachs: Optimismus ustupuje, investoři hledají příležitosti mimo AI
13:41Colt CZ získal povolení k převzetí Synthesie za více než 23 miliard Kč
12:50Ford a Renault spojují síly. Dostupné elektromobily jako nová strategie
12:04Rostoucí výnosy přibrzdily akcie v rozletu  
10:52Nová cílová cena a doporučení Patrie: Silná rozvaha a dividendy Philip Morris ČR drží atraktivitu i přes vyšší náklady  
10:48Pavel jmenoval Babiše premiérem, vládu jmenuje v pondělí zatím bez Turka
10:07Rozbřesk: Stojí před eurodolarem nejen Fed, ale znovu i děravý francouzský rozpočet?
9:36Vítězství pro Nvidii: Trump jí povolil vývoz do Číny, analytici ale varují před ztrátou výhody
9:04Německý export v říjnu držel tempo, dovoz se propadl o více než procento
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:40Nepřátelská nabídka Paramountu, restrukturalizace PepsiCo a spojení Ford-Renault  
6:44Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
08.12.2025
17:43Jedno americké dluhové finance fiction
15:59PODCAST Týdenní výhled: Fed míří ke snížení sazeb, ECB u nich dosáhla dna a Netflix pod tlakem  
15:29Paramount neskládá zbraně. Učinil nepřátelskou nabídku na koupi Warner Bros. za 30 dolarů za akcii
13:11Magnum Ice Cream se odštěpila od Unileveru a debutuje na amsterdamské burze
12:23Schnabelová: Další krok ECB bude zvýšení sazeb, ale ne brzy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
Oracle Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/25 Q4, Aft-mkt)
2:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba