Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spojené státy se stanou Čínou budoucnosti

Spojené státy se stanou Čínou budoucnosti

27.06.2014 11:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavní ekonom banky Natixis v jedné ze svých posledních analýz přemítá nad tím, jak se bude vyvíjet výrobní sektor ve Spojených státech. Uvažuje dokonce o tom, že USA se stanou „Čínou budoucnosti“. Tím má na mysli zemi, která bude přitahovat firmy z výrobního sektoru svými nízkými výrobními náklady. Tedy zejména nízkými cenami energií a nákladem práce. Pokud by tomu tak bylo, Spojené státy by se specializovaly na výrobní sektor, který by potřeboval velké množství energií a práce.

Artus poukazuje na to, že Čína je takovou „výrobní“ ekonomikou stále méně. Příčinou je prudký růst nákladů práce a cen energií v Asii jako celku. První graf porovnává jednotkové náklady práce v USA (nastaveny na hodnotu 100) a v Číně. Zatímco až do roku 2003 se jednotkové náklady v Číně pohybovaly kolem 40 % těchto nákladů v USA, poté dochází k jejich prudkému růstu. V současné době tak tyto náklady v Číně dosahují více než 70 % úrovně jednotkových nákladů práce v USA:

1

Reindustrializace Spojených států je podle ekonoma patrná z řady indikátorů. Mezi ně patří vývoj investic, produkční kapacity výrobního sektoru i jeho výstupu. Roste rovněž zaměstnanost ve výrobním sektoru a podíl Spojených států na globálním obchodu. Kontrast mezi Spojenými státy na straně jedné a dalšími vyspělými ekonomikami na straně druhé je patrný z druhého grafu. Výstup výrobního sektoru v USA prudce roste od roku 2009. V eurozóně byl nejdříve vývoj velmi podobný, na počátku roku 2011 ale došlo ke zlomu a výrobní sektor od té doby čeká na oživení. Ještě horší je vývoj v Japonsku a ve Velké Británii:

2

„Spojené státy využívají nízkých cen energií a nákladu práce ke své reindustrializaci. Nízká úroveň nákladů práce, která je patrná zejména v jižních státech USA, není přitom ještě obecně známým faktem. Zároveň je však třeba uvést, že oživení průmyslu probíhá v sektorech s nižší přidanou hodnotou. Například investice v technologických sektorech procházejí po roce 2007 stagnací. V tomto smyslu Spojené státy skutečně nahradí Čínu jako výrobce s nízkými produkčními náklady,“ píše Artus.

Zdroj: Natixis


Čtěte více:

Nákup akcií Alibaba je (také) sázkou na čínské komunisty
27.05.2014 15:03
Čínská internetová společnost Alibaba, obdoba amerického Facebooku, ch...
Souboj newyorských burz o listování (nejen) Alibaba, aneb když je ve hře prestiž
27.06.2014 13:23
Očekávaný „IPO hit“ letošního léta už zná své klíčové protagonisty. Za...

Váš názor
 • Ubrečenci zase jedou.
  27.06.2014 15:50

  Desítky let zdejší amikobijci předvídají zánik USA. Jednou je to nedostatek ropy, potom pád US dolaru, nebo finanční krize. Vysoká neudržitelná nezaměstnanost a morální marast. Ale ani jednou se tyto předpovědi nematerializují. Ekonomická situace je rok od roku lepší a naopak tolik, na věčné časy SSSR, skončil a změnil se zpět na Rusko a jejich ekonomie i s rublem, který se tak moc snaží nahradit právě tolik pomlouvaný dolar, jdou do kytek a zdejší pátá kolona se opět marně snaží o nové házení špíny a ztrapn'uje se novými výmysly. Právě dnes je na příkladu Ukrajiny vidět kdo se snaží připojit ke komu a od koho se distancovat. To je realita o které ale naši škaredohlídové nemluví.
  ..
 • Zajimavý postřeh
  27.06.2014 13:02

  s absencí "malinkatého" faktu. O nákladech na výrobu v čínských fabrikách, které se v posledních dvou letech zvyšují se autor zminuje, ale nezahrnuje do tohoto fakta budoucí, které nemusí znamenat, že se budou i nadále vstupy /např. cena práce/ pro výrobu zvyšovat. Faktem, ale je, že i nadále budou náklady práce v USA - snižovány nejen cenami energií, ale také náklady na pracovní sílu zejména na tu, která není původem Made in USA. Země která je považována jako země neomezených možností, budou do ní proudit za svými sny, zástupy snících.
  AMN
  • Re: Zajimavý postřeh
   27.06.2014 14:33

   Už před několika lety jsem tady psala, že si Čína udělá ze SS svými investicemi montovnu. Uvidíme, jak dlouho to bude trvat... Jinak samozřejmě souhlasím, že pracovníky v těch montovnách nebudou pouze ti, jejichž rodiče jsou rodilými Američany. Sweatshopů s velmi nízkými náklady ale už je - i v NY - dost...
   Kalka.
   • :o)))))))))))))))))))))))))))))))
    27.06.2014 16:31

    Revize přinesla vylepšení americké spotřebitelské důvěry - v červnu nakonec rostla 27.6.2014 16:10 Autor: Tomáš Vlk, Patria Online
    SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data