Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR: Inflace v červnu na nule

ČR: Inflace v červnu na nule

09.07.2014 9:07, aktualizováno: 9.7. 9:24
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Aktualizováno

Podle nejnovějších údajů statistického úřadu se spotřebitelské ceny v červnu nezměnily. Zůstaly na stejné úrovni jako v květnu i jako loni v červnu.

Meziroční inflace tak padá z květnových 0,4 % k nule, tedy lehce pod tržní konsensus.

Na jedné straně v za poslední měsíc mírně zlevnily potraviny a znovu i telekomunikačních služby, na straně druhé jsou tentokrát dražší sezónní zájezdy a pohonné hmoty.

Spotřebitelé jistě ocení, že po čtyřech letech začaly konečně zlevňovat potraviny. Navíc i nadále pokračuje snižování cen telekomunikačních služeb, i když efekt loňské cenové revoluce se již z větší části vyčerpal.

To co naopak domácnosti i nadále pozitivně pociťují a co jim umožňuje uspořené peníze utratit jinak, jsou levnější energie. Úspory v řádech tisíců korun mohou použít jinak, než za účty za elektřinu a plyn.

Stagnace spotřebitelských cen však nejspíše nebude mít dlouhého trvání. Je pravděpodobné, že už od příštího měsíce se inflace začne opět zvyšovat, aby v závěru roku zdolala hranici jednoho procenta.

Inflace je o půl procentního bodu nižší, než předpokládala centrální banka. Vzhledem k faktorům, které dnes zveřejněné číslo ovlivnily, bychom se neměli dočkat žádné překvapivé či dramatické reakce.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Vytvoří inflace nové investiční příležitosti?
30.06.2014 18:00
Globální růst se bude podle současných očekávání v následujících dvou ...
Rozbřesk - inflace v eurozóně: hrozí japonský scénář?
01.07.2014 9:10
Včerejší slabá evropská inflace opět nastartovala debatu nad tím, zda...

Váš názor
  • Ten pocit ...
    09.07.2014 13:01

    ... když právní upozornění pod článkem je delší než článek samotný :-/
    M.H.
Aktuální komentáře
14.04.2026
17:47Co a jakým směrem potáhne dolar
16:09AI přebíjí geopolitiku. Analytici masivně zvyšují odhady zisků firem z rozvíjejících se trhů  
14:27Restrukturalizace Citi nese ovoce, banka vykázala nejlepší návratnost za pět let
13:34Stát zahájí první kroky k zestátnění ČEZ letos v červnu. Plně ovládnout ho chce do roku 2029
13:29BlackRock překonal odhady a zaznamenal rekordní příliv do ETF
13:14JPMorgan překonala rekordy v tradingu, přesto snížila výhled
11:35Šance na dohodu USA - Írán drží optimismus na trzích. Důsledky války poodhalí PPI  
11:30Novo Nordisk spojuje síly s OpenAI. Doufá v urychlení vývoje nových léků
11:00Poptávka po ropě letos klesne, IEA kvůli Íránu výrazně přehodnotila prognózu
10:36Jan Bureš: Pohonné hmoty tlačí inflaci ke dvěma procentům, intenzita energetického šoku rozhodne
10:03Rozbřesk: Trhy věří brzkému konci íránského konfliktu. Ale co když se pletou?
9:48Příliš drahá a roztříštěná? Investoři zpochybňují strategii i valuaci OpenAI
9:21Tržby LVMH nesplnily očekávání. Oživení luxusu brzdí válka na Blízkém východě
8:43Nejistota kolem Hormuzu pokračuje, OpenAI čelí otázkám ohledně valuace a Rolls-Royce SMR má kontrakt na tři reaktory  
6:05Block: Vliv umělé inteligence na zaměstnanost se znatelně projeví na akciovém trhu
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y