Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR pokračuje v plánu restrukturalizace, akcie + 17 %

NWR pokračuje v plánu restrukturalizace, akcie + 17 %

15.07.2014 8:50, aktualizováno: 15.7. 9:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Těžařská společnost NWR dnes ráno před otevřením trhu oznámila, že získala souhlas s plánem restrukturalizace od 84 % držitelů zajištěných dluhopisů a 65 % držitelů nezajištěných dluhopisů. NWR tak zatím nezískala plnou podporu věřitelů s plánem restrukturalizace, protože k jeho schválení je zapotřebí souhlas minimálně 75 % držitelů jak zajištěných, tak nezajištěných dluhopisů. Společnost bude zřejmě dále vyjednávat s držiteli nezajištěného dluhu ve snaze získat dodatečnou podporu (minimálně 10 p.b.) pro úplné schválení restrukturalizačního návrhu. Budoucí vývoj cenných papírů společnosti NWR přibližuje na variantním scénáři analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.

Minulý týden skončilo zvýhodnění prémií 0,25 % nominálu pro ty držitele dluhopisů, kteří se rozhodnou pro novou podobu návrhu restrukturalizace bilance společnosti z 2. července.

Domníváme se, že šance získat podporu u druhé verze návrhu restrukturalizace je jistě vyšší, než v prvním kole, které podpořilo „jen“ 40 % držitelů nezajištěného dluhu splatného v roce 2021. Alternativní plán, tj. vyčlenění aktiv (OKD a NWR Karbonia) do speciální entity (SPV) s následnou snahou tyto aktiva zpeněžit, který by přišel na řadu v případě nezískání podpory pro plán stávající, by totiž zřejmě znamenal, že držitelé nezajištěných dluhopisů nezískají zpět vůbec nic (stejně jako akcionáři). Z případného prodeje aktiv by za dalších podmínek totiž byli částečně uspokojeni jen držitelé zajištěného dluhu splatného v roce 2018.

A jaký tedy předpokládáme další vývoj ceny akcií NWR? Pokud společnost podporu pro svůj návrh na restrukturalizaci získá, předpokládali bychom s ohledem na poslední vývoj reakci výrazně pozitivní, možná i v řádu desítek procent. Naše doporučení v takovém případě ale zní (především těm, kteří se odvážili akcie nakoupit v uplynulých dnech) – prodávejte (případnou) rally a realizujte zisky.

Dalším krokem v restrukturalizačním plánu je totiž emise nového akciového kapitálu v objemu 150 mil. EUR, který má dle společnosti reprezentovat 96 % budoucích vydaných akcií. Stávajících 264 mil. kusů akcií má představovat pouze 4 % kapitálu, což by znamenalo výrazné (25x) naředění majetku všech těch akcionářů, kteří do společnosti další kapitál již investovat nehodlají. Teoretická (modelová) hodnota společnosti (s ohledem na poslední zveřejněné informace o zásobách uhlí z 2. června) by se totiž podle nás vzhledem k celkovému počtu nových akcií (6,6 mld. kusů) totiž nutně blížila nule.

Pokud restrukturalizační plán podporu nenajde a přijde na řadu prodej aktiv, akcie se bohužel s velkou pravděpodobností stanou zcela bezcennými. S použitím zveřejněných parametrů o uhelných rezervách, přepokládané ceně uhlí, nákladech na těžbu a očekávaných investičních výdajích samotnou společností se totiž dopočítáme k zhruba 50 mil. EUR jako hodnotě OKD (bez zahrnutí hotovosti a dluhu), resp. hodnotě ekonomicky vytěžitelných zásob uhlí v domácích dolech. Hodnota licencí pro těžbu v Polsku (Debiensko, Morcinek) je značně diskutabilní, resp. nedokážeme ji nijak rozumně specifikovat, když za stávajícího předpokladu cen uhlí nelze rozvojové projekty rozvíjet, a zřejmě je tak hodnota dnešním pohledem relativně nízká. K uspokojení 500 mil. EUR zajištěného dluhu, dalších přednostních věřitelů (jako ECA, zaměstnanci, dodavatelé, a další.) a už vůbec ne 275 mil. EUR nezajištěného dluhu, to zřejmě stačit ani zdaleka nemůže.

Připravujeme podrobnosti . . .

   


Čtěte více:

Armageddon na akciích NWR - cesta ke ztrátě 99 % hodnoty
03.07.2014 11:20
Devastace akcií NWR na pražské burze pokračuje. Včera zveřejněné bližš...
NWR oznámila fakta o své produkci a prodejích; komentuje také objednávky pro Q3 (+komentář analytika)
11.07.2014 8:42
Společnost New World Resources Plc a New World Resources N.V. (NWR), k...
J. Korb: Trhy prochází korektivním vývojem, černý scénář zatím přesto nehrozí (video)
11.07.2014 15:36
Akciové trhy prošly v průběhu týdne korektivním vývojem, který je způs...

Váš názor
 •  
  15.07.2014 11:10

  Zdá se mi, že info ohledně ředění je opakovaně podáváno zkresleně. Stávající kapitál je přece asi 100 mil. Euro, nová emise má být 150 mil. Euro. Ať počítám jak chci, tak mi vychází že stávající kapitál nebude činit 4 % celkového kapitálu, ale přece 40 %!! Nebo neumím počítat? Nová emise může být v jiné /10 x nižší/nominální hodnotě, to ano...ale to přece vůbec nevadí...nic se tím přece nenaředí, nová emise bude muset být vydána s jiným isin a nové akcie budou mít jinou cenu než ty stávající ! Prostě nwr bude mít dva typy akcií s různými cenami, to je vše.
  Haso
  •  
   15.07.2014 11:36

   Je to jinak, aby mohlo NWR získat akciový kapitál ve výši 150 mil. EUR, bude muset vydat 1,3 mld. ks akcií možná více, což záleží na diskontu při úpisu. Ovšem pokud je cena OKD a Debienska okolo 2 mld. Kč, poté je hodnota jedné akcie 1,5 Kč na akcii, což znamená, že akcie jsou nadhodnocené. Nebo pokud chce NWR vydat nových 96 % akcií, tak bude emitovat 6 mld. ks akcií a hodnota akcie je asi 0,25 halířů. Robin
   1
 • Cena akcii pri novem upisu
  15.07.2014 9:38

  Je treba si uvedomit, ze pri soucasne cene a souhlasu k restrukturalizaci dluhu maji akci NWR velky spekulativni rustovy potencial. Pri upisu novych akcii, pokud vezmeme v uvahu 25x redeni bude jejich cena okolo 16 CZK/akcii
  Akcionar
  • Kontrolni otazka
   15.07.2014 10:43

   Jaka je hodnota spolecnosti a jejich akcii, pokud dluhy vcetne uroku presahuji trzni hodnotu majetku spolecnosti? Navic v pripade, ze hospodareni je i nadale vysoce ztratove?
   Neakcionar
   • Re: Kontrolni otazka
    15.07.2014 10:51

    Ano, to je 0, jenže to, o čem mluvíš, je jenom likvidační hodnota (v případě, že by společnost vstoupila do likvidace). Pakliže společnost disponuje volnou hotovostí, s kterou je schopna zajistit bezproblémový provoz, tak vnitřní hodnota vypočtená na základě očekávaného budoucího CF může být klidně i vyšší než tržní cena, což by mohl být i případ NWR, kdyby se výrazně zvedly světový ceny uhlí. ;)
    Nyk Lísn
   • Re: Kontrolni otazka
    15.07.2014 10:46

    Hodnota je aktuálně 0!
    qwer
Aktuální komentáře
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022
11:14Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie
11:07Po negativní sérii si trhy vybírají oddechový čas, akcie a dluhopisy opatrně rostou  
11:02NET4GAS, s.r.o.: Sdělení skupiny NET4GAS a jejích společníků k současné situaci na trhu
11:00Evropské trhy se nadechují nad vodou, ale sentiment zůstává nejistý  
9:05Rozbřesk: Fiskální experimenty nové britské vlády se nelíbí libře, koruna vyhlíží zasedání ČNB
8:51Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 295 miliard korun. Navýšil se o výdaje na zastropování cen energií
8:50Nový návrh rozpočtu, sázky na libru pod paritou s dolarem a po včerejším výprodeji nádech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Prodeje nových domů