Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR pokračuje v plánu restrukturalizace, akcie + 17 %

NWR pokračuje v plánu restrukturalizace, akcie + 17 %

15.7.2014 8:50, aktualizováno: 15.7. 9:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Těžařská společnost NWR dnes ráno před otevřením trhu oznámila, že získala souhlas s plánem restrukturalizace od 84 % držitelů zajištěných dluhopisů a 65 % držitelů nezajištěných dluhopisů. NWR tak zatím nezískala plnou podporu věřitelů s plánem restrukturalizace, protože k jeho schválení je zapotřebí souhlas minimálně 75 % držitelů jak zajištěných, tak nezajištěných dluhopisů. Společnost bude zřejmě dále vyjednávat s držiteli nezajištěného dluhu ve snaze získat dodatečnou podporu (minimálně 10 p.b.) pro úplné schválení restrukturalizačního návrhu. Budoucí vývoj cenných papírů společnosti NWR přibližuje na variantním scénáři analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.

Minulý týden skončilo zvýhodnění prémií 0,25 % nominálu pro ty držitele dluhopisů, kteří se rozhodnou pro novou podobu návrhu restrukturalizace bilance společnosti z 2. července.

Domníváme se, že šance získat podporu u druhé verze návrhu restrukturalizace je jistě vyšší, než v prvním kole, které podpořilo „jen“ 40 % držitelů nezajištěného dluhu splatného v roce 2021. Alternativní plán, tj. vyčlenění aktiv (OKD a NWR Karbonia) do speciální entity (SPV) s následnou snahou tyto aktiva zpeněžit, který by přišel na řadu v případě nezískání podpory pro plán stávající, by totiž zřejmě znamenal, že držitelé nezajištěných dluhopisů nezískají zpět vůbec nic (stejně jako akcionáři). Z případného prodeje aktiv by za dalších podmínek totiž byli částečně uspokojeni jen držitelé zajištěného dluhu splatného v roce 2018.

A jaký tedy předpokládáme další vývoj ceny akcií NWR? Pokud společnost podporu pro svůj návrh na restrukturalizaci získá, předpokládali bychom s ohledem na poslední vývoj reakci výrazně pozitivní, možná i v řádu desítek procent. Naše doporučení v takovém případě ale zní (především těm, kteří se odvážili akcie nakoupit v uplynulých dnech) – prodávejte (případnou) rally a realizujte zisky.

Dalším krokem v restrukturalizačním plánu je totiž emise nového akciového kapitálu v objemu 150 mil. EUR, který má dle společnosti reprezentovat 96 % budoucích vydaných akcií. Stávajících 264 mil. kusů akcií má představovat pouze 4 % kapitálu, což by znamenalo výrazné (25x) naředění majetku všech těch akcionářů, kteří do společnosti další kapitál již investovat nehodlají. Teoretická (modelová) hodnota společnosti (s ohledem na poslední zveřejněné informace o zásobách uhlí z 2. června) by se totiž podle nás vzhledem k celkovému počtu nových akcií (6,6 mld. kusů) totiž nutně blížila nule.

Pokud restrukturalizační plán podporu nenajde a přijde na řadu prodej aktiv, akcie se bohužel s velkou pravděpodobností stanou zcela bezcennými. S použitím zveřejněných parametrů o uhelných rezervách, přepokládané ceně uhlí, nákladech na těžbu a očekávaných investičních výdajích samotnou společností se totiž dopočítáme k zhruba 50 mil. EUR jako hodnotě OKD (bez zahrnutí hotovosti a dluhu), resp. hodnotě ekonomicky vytěžitelných zásob uhlí v domácích dolech. Hodnota licencí pro těžbu v Polsku (Debiensko, Morcinek) je značně diskutabilní, resp. nedokážeme ji nijak rozumně specifikovat, když za stávajícího předpokladu cen uhlí nelze rozvojové projekty rozvíjet, a zřejmě je tak hodnota dnešním pohledem relativně nízká. K uspokojení 500 mil. EUR zajištěného dluhu, dalších přednostních věřitelů (jako ECA, zaměstnanci, dodavatelé, a další.) a už vůbec ne 275 mil. EUR nezajištěného dluhu, to zřejmě stačit ani zdaleka nemůže.

Připravujeme podrobnosti . . .

   


Čtěte více:

Armageddon na akciích NWR - cesta ke ztrátě 99 % hodnoty
3.7.2014 11:20
Devastace akcií NWR na pražské burze pokračuje. Včera zveřejněné bližš...
NWR oznámila fakta o své produkci a prodejích; komentuje také objednávky pro Q3 (+komentář analytika)
11.7.2014 8:42
Společnost New World Resources Plc a New World Resources N.V. (NWR), k...
J. Korb: Trhy prochází korektivním vývojem, černý scénář zatím přesto nehrozí (video)
11.7.2014 15:36
Akciové trhy prošly v průběhu týdne korektivním vývojem, který je způs...

Váš názor
 •  
  15.7.2014 11:10

  Zdá se mi, že info ohledně ředění je opakovaně podáváno zkresleně. Stávající kapitál je přece asi 100 mil. Euro, nová emise má být 150 mil. Euro. Ať počítám jak chci, tak mi vychází že stávající kapitál nebude činit 4 % celkového kapitálu, ale přece 40 %!! Nebo neumím počítat? Nová emise může být v jiné /10 x nižší/nominální hodnotě, to ano...ale to přece vůbec nevadí...nic se tím přece nenaředí, nová emise bude muset být vydána s jiným isin a nové akcie budou mít jinou cenu než ty stávající ! Prostě nwr bude mít dva typy akcií s různými cenami, to je vše.
  Haso
  •  
   15.7.2014 11:36

   Je to jinak, aby mohlo NWR získat akciový kapitál ve výši 150 mil. EUR, bude muset vydat 1,3 mld. ks akcií možná více, což záleží na diskontu při úpisu. Ovšem pokud je cena OKD a Debienska okolo 2 mld. Kč, poté je hodnota jedné akcie 1,5 Kč na akcii, což znamená, že akcie jsou nadhodnocené. Nebo pokud chce NWR vydat nových 96 % akcií, tak bude emitovat 6 mld. ks akcií a hodnota akcie je asi 0,25 halířů. Robin
   1
 • Cena akcii pri novem upisu
  15.7.2014 9:38

  Je treba si uvedomit, ze pri soucasne cene a souhlasu k restrukturalizaci dluhu maji akci NWR velky spekulativni rustovy potencial. Pri upisu novych akcii, pokud vezmeme v uvahu 25x redeni bude jejich cena okolo 16 CZK/akcii
  Akcionar
  • Kontrolni otazka
   15.7.2014 10:43

   Jaka je hodnota spolecnosti a jejich akcii, pokud dluhy vcetne uroku presahuji trzni hodnotu majetku spolecnosti? Navic v pripade, ze hospodareni je i nadale vysoce ztratove?
   Neakcionar
   • Re: Kontrolni otazka
    15.7.2014 10:51

    Ano, to je 0, jenže to, o čem mluvíš, je jenom likvidační hodnota (v případě, že by společnost vstoupila do likvidace). Pakliže společnost disponuje volnou hotovostí, s kterou je schopna zajistit bezproblémový provoz, tak vnitřní hodnota vypočtená na základě očekávaného budoucího CF může být klidně i vyšší než tržní cena, což by mohl být i případ NWR, kdyby se výrazně zvedly světový ceny uhlí. ;)
    Nyk Lísn
   • Re: Kontrolni otazka
    15.7.2014 10:46

    Hodnota je aktuálně 0!
    qwer
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba