Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Samsung vykázal nižší zisk kvůli slabšímu prodeji telefonů

Samsung vykázal nižší zisk kvůli slabšímu prodeji telefonů

31.07.2014 8:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung (502,8 EUR, 0,66%) Electronics vykázal ve 2Q14 nejhorší zisk od roku 2012. Důvodem byl slabší prodej chytrých telefonů. Čistý zisk firmy za tři měsíce do konce června klesl o 20 procent na 6,3 bilionu wonů (126,2 miliardy Kč).

Výsledky zaostaly za odhady analytiků, kteří čekali zisk 6,5 bilionu wonů. Tržby se snížily o devět procent na 52,4 bilionu wonů. Firma rovněž potvrdila, že její provozní zisk klesl o téměř čtvrtinu na 7,2 bilionu wonů.

Samsung již na počátku tohoto měsíce varoval před slabými výsledky hospodaření, protože předchozí vysoký růst prodeje chytrých telefonů slábne. Samsung má problémy hlavně v segmentu levných chytrých telefonů, které jsou v současnosti nejrychleji rostoucím segmentem trhu s chytrými telefony a je zde silná konkurence.

Samsung dodal, že ve čtvrtletí prodaj 95 milionů mobilních telefonů, z toho 80 procent tvořily chytré telefony. Bližší informace však neposkytl. Firma rovněž prodala osm milionů tabletů. Výzkumná společnost IDC odhadla, že dodávky chytrých telefonů Samsungu ve čtvrtletí klesly o čtyři procenta na 74,3 milionu, přestože celkový trh s chytrými telefony vzrostl o 23 procent. Samsung zůstal největším dodavatelem chytrých telefonů, jeho podíl na globálním trhu však klesl na 25 procent z 32 procent. Přístroje Samsungu využívají operační systém Android.

Mobilní divize vykázala provozní zisk 4,4 bilionu wonů, což byl rovněž nejnižší údaj za dva roky. Podíl divize na celkovém zisku firmy se snížil na 60 procent z dřívějších 70 procent. Podle analytiků má Samsung problémy hlavně v rozvojových zemích, kde spotřebitelé používající telefony s Androidem jsou více ochotni zkoušet přístroje také od jiných značek. Přechod mezi různými přístroji s Androidem je pro spotřebitele nyní jednodušší a levnější, což omezilo věrnost jedné značce.

Ve třetím čtvrtletí však Samsung očekává zvýšení prodeje přístrojů, protože v tomto období bývá poptávka spotřebitelů obvykle vyšší. Firma však také bude čelit silnější konkurenci. Mimo jiné se očekává, že Apple (98,15 USD, -0,23%) představí nový iPhone s větší obrazovkou, napsala agentura AP. Polovina analytiků oslovených agenturou Bloomberg doporučuje nákup titulu a druhá polovina radí akcie Samsung držet.

Zdroj: ČTK, Bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.07.2026
17:18Od Východoindických společností až po SpaceX „umožňující multiplanetární život“
15:42Goldman Sachs: Trend na akciích míří stále nahoru, poklesy jsou příležitostí k nákupu
13:20Investiční výhled na druhé pololetí: Zhodnocení první poloviny roku 2026  
11:33Perly týdne: Nutnost vládní kontroly nad AI a OpenAI jako bublina
10:47Pátek bez Ameriky přináší zklidnění, akcie převážně zelené  
9:00Rozbřesk: Proč Němci končí a Španělé jdou dál, aneb souvisí spolu ekonomická výkonnost a sportovní úspěch?
8:52Slabá data z trhu práce podpořila akcie, Tesla překvapila růstem a Trumpův tlak na Fed neustává  
6:15Je AI bublina blízko prasknutí? Co říká pět oblíbených tržních indikátorů
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data