Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Africký sen

Project Syndicate: Africký sen

07.08.2014 12:41

Sen o tom, že jednadvacáté století bude „africkým stoletím“, je silný a opojný. A také se stává realitou. V době, kdy se afričtí činitelé scházejí ve Washingtonu, aby se 4. až 6. srpna zúčastnili prvního summitu amerických a afrických lídrů, stojí za to zamyslet se nad základem – a hranicemi – pokroku afrického kontinentu.

Ačkoliv konflikty a chudoba jsou v mnoha afrických regionech stále vážným problémem, náš kontinent je nejen stabilnější než kdykoliv dříve, ale zároveň vykazuje tempa hospodářského růstu, která patří k nejvyšším na celé planetě. V posledním desetiletí se desetimiliony lidí z celé Afriky pozvedly na úroveň střední třídy; naše velkoměsta rychle rostou a naše populace je nejmladší na světě.

Afričané však nesmí pokládat za samozřejmost, že jejich čas nadešel. Slova nic nestojí a navzdory pozitivní dynamice na kontinentu víme, že dějiny jsou plné promrhaných snů – a nikde to neplatí více než v Africe.

My Afričané tedy musíme vykonat mnoho věcí, abychom této příležitosti využili. Vybudování větších a integrovanějších subregionálních trhů, které budou hluboce začleněné do globální ekonomiky, je jedním z nejnaléhavějších úkolů, před nimiž stojíme. Všude – od Evropské unie přes Sdružení národů jihovýchodní Asie až po Severoamerickou dohodu o volném obchodu – koneckonců vidíme, jak mohou zeměpisné oblasti vytvářet podmínky pro společný růst a prosperitu odstraňováním překážek obchodu, harmonizací regulačních norem, otevíráním trhů práce a rozvojem společné infrastruktury.

Přesně taková je vize, na jejíž realizaci pracujeme v našem koutě Afriky pod hlavičkou Integračních projektů Severního koridoru. V posledních 18 měsících zahájily Keňa, Rwanda a Uganda, k nimž se připojil Jižní Súdán a nedávno i Etiopie, celkem 14 společných projektů, které úžeji integrují východní Afriku a učiní z našeho regionu lepší a jednodušší místo pro byznys.

Konkrétní výsledky se už objevily. Zavedli jsme jednotná turistická víza platná ve všech třech zemích. Vytvořili jsme jediné celní území, čímž jsme omezili byrokracii a odstranili necelní obchodní bariéry. Plánuje se výstavba železnice se standardním rozchodem, vedoucí z Mombasy přes Kampalu do Kigali a Juby, přičemž financování prvního segmentu zajistili čínští partneři.

Chceme-li podnikat tyto kroky, musíme jít proti desítky let zakořeněným praktikám. Státní hranice bohužel bývaly a bývají v celé Africe spíše úzkým hrdlem, místo aby umožňovaly vnitrokontinentální spolupráci v oblasti obchodu, bezpečnosti a ekologických otázek. Africké ekonomiky až příliš často směňují zboží a koordinují mezi sebou politiku v menší míře, než v jaké to činí se státy ležícími mimo kontinent.

Jsme odhodlaní to změnit. Například v rámci iniciativy Severního koridoru přijala každá z našich vlád zodpovědnost za dohled nad klíčovými projekty.

Uganda zajišťuje investory pro novou ropnou rafinerii a stojí v čele rozvoje regionální infrastruktury informačních a komunikačních technologií, která povede k odstranění poplatků za mobilní roaming mezi našimi zeměmi.

Keňa dostala za úkol rozvoj regionální komoditní burzy, zkvalitnění lidských zdrojů prostřednictvím vzdělávacích a konzultačních služeb a vybudování ropovodů pro surovou i rafinovanou ropu. Zároveň Keňa zkoumá způsoby, jak rozšířit regionálně zaměřenou výrobu energie a její přenos.

Rwanda řeší otázku harmonizace imigračních zákonů a podpory svobody pohybu občanů i návštěvníků. Mezi další koordinační povinnosti patří regionální bezpečnost (prostřednictvím Východoafrického pohotovostního sboru), koordinovaná správa vzdušného prostoru a také společný marketing cestovního ruchu.

Víme, jak bude vypadat úspěch pro občany našeho regionu. A víme, co je zapotřebí udělat. Pokroku bude dosaženo nikoliv budováním pomníků pro politiky nebo pořádáním summitů, nýbrž snižováním nákladů na podnikání a zvyšováním příjmů našich občanů.

Byrokracie pracují pomalu, leckdy i proto, že jsou institucionálně naprogramované k tomu, aby podkopávaly změny. Rámec Integračních projektů Severního koridoru je koncipován tak, aby vytvářel a udržoval politickou vůli, která je pro dokončení tohoto projektu nezbytná.

Spojené státy byly pro naše země vždy významným partnerem, avšak cesta k vyřešení našich problémů nevede přes almužny od amerických daňových poplatníků. To dokážeme pouze my, společně s naším podnikatelským sektorem. Přitom se těšíme na hlubší a „normálnější“ vztah s USA, zaměřený spíše na to, co můžeme vykonat společně, než na to, co mohou Američané vykonat za nás.

Afrika měla vždy vše potřebné k tomu, aby se pozvedla. Společně to můžeme dokázat.

Paul Kagame je prezidentem Rwandské republiky. Uhuru Kenyatta je prezidentem Keňské republiky. Yoweri Museveni je prezidentem Ugandské republiky.

Copyright: Project Syndicate, 2014.


Čtěte více:

Energetický vrchol do roku 2040 nečekejme
14.07.2014 18:02
Ohledně demografického vývoje někdy trpíme určitou schizofrenií. Na je...
Koho Čína potáhne, koho Rusko přibrzdí
01.08.2014 18:00
Když se ve vztahu ke světové ekonomice hovoří o Číně, obvykle jsou hla...
Je skutečně nutné, aby eurozóna snižovala deficity a dluhy?
03.08.2014 10:00
Hlavní ekonom banky Natixis si klade provokativní otázku: Je skutečně ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2021
9:03Rozbřesk: Registrace aut prudce rostou, automotive však čekají velké změny
9:01Rosatom pokládá vyloučení z tendru za netržní. Uškodí prý českému průmyslu
8:53Evropské trhy otevřou v úterý nejednoznačně, Avast potěšil výsledky a zvedá výhled pro tržby  
8:30Avast ve čtvrtletí zvedl výnosy o desetinu, zlepšuje výhled na celý rok
6:09JPMorgan vsadila miliardy dolarů na převrat v evropském fotbalu
19.04.2021
22:05Wall Street zahájila týden poklesem, Altria -6 %  
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (03/21 Q1, Bef-mkt)
CSX Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Harley-Davidson Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Intuitive Surgical Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Lockheed Martin Corp (03/21 Q1, Bef-mkt)
Netflix Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Procter & Gamble Co/The (03/21 Q3, Bef-mkt)
9:00CZ - PPI, y/y
12:45Johnson & Johnson (03/21 Q1)
13:00Philip Morris International Inc (03/21 Q1)
18:00ASM International NV (03/21 Q1)