Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Africký sen

Project Syndicate: Africký sen

07.08.2014 12:41

Sen o tom, že jednadvacáté století bude „africkým stoletím“, je silný a opojný. A také se stává realitou. V době, kdy se afričtí činitelé scházejí ve Washingtonu, aby se 4. až 6. srpna zúčastnili prvního summitu amerických a afrických lídrů, stojí za to zamyslet se nad základem – a hranicemi – pokroku afrického kontinentu.

Ačkoliv konflikty a chudoba jsou v mnoha afrických regionech stále vážným problémem, náš kontinent je nejen stabilnější než kdykoliv dříve, ale zároveň vykazuje tempa hospodářského růstu, která patří k nejvyšším na celé planetě. V posledním desetiletí se desetimiliony lidí z celé Afriky pozvedly na úroveň střední třídy; naše velkoměsta rychle rostou a naše populace je nejmladší na světě.

Afričané však nesmí pokládat za samozřejmost, že jejich čas nadešel. Slova nic nestojí a navzdory pozitivní dynamice na kontinentu víme, že dějiny jsou plné promrhaných snů – a nikde to neplatí více než v Africe.

My Afričané tedy musíme vykonat mnoho věcí, abychom této příležitosti využili. Vybudování větších a integrovanějších subregionálních trhů, které budou hluboce začleněné do globální ekonomiky, je jedním z nejnaléhavějších úkolů, před nimiž stojíme. Všude – od Evropské unie přes Sdružení národů jihovýchodní Asie až po Severoamerickou dohodu o volném obchodu – koneckonců vidíme, jak mohou zeměpisné oblasti vytvářet podmínky pro společný růst a prosperitu odstraňováním překážek obchodu, harmonizací regulačních norem, otevíráním trhů práce a rozvojem společné infrastruktury.

Přesně taková je vize, na jejíž realizaci pracujeme v našem koutě Afriky pod hlavičkou Integračních projektů Severního koridoru. V posledních 18 měsících zahájily Keňa, Rwanda a Uganda, k nimž se připojil Jižní Súdán a nedávno i Etiopie, celkem 14 společných projektů, které úžeji integrují východní Afriku a učiní z našeho regionu lepší a jednodušší místo pro byznys.

Konkrétní výsledky se už objevily. Zavedli jsme jednotná turistická víza platná ve všech třech zemích. Vytvořili jsme jediné celní území, čímž jsme omezili byrokracii a odstranili necelní obchodní bariéry. Plánuje se výstavba železnice se standardním rozchodem, vedoucí z Mombasy přes Kampalu do Kigali a Juby, přičemž financování prvního segmentu zajistili čínští partneři.

Chceme-li podnikat tyto kroky, musíme jít proti desítky let zakořeněným praktikám. Státní hranice bohužel bývaly a bývají v celé Africe spíše úzkým hrdlem, místo aby umožňovaly vnitrokontinentální spolupráci v oblasti obchodu, bezpečnosti a ekologických otázek. Africké ekonomiky až příliš často směňují zboží a koordinují mezi sebou politiku v menší míře, než v jaké to činí se státy ležícími mimo kontinent.

Jsme odhodlaní to změnit. Například v rámci iniciativy Severního koridoru přijala každá z našich vlád zodpovědnost za dohled nad klíčovými projekty.

Uganda zajišťuje investory pro novou ropnou rafinerii a stojí v čele rozvoje regionální infrastruktury informačních a komunikačních technologií, která povede k odstranění poplatků za mobilní roaming mezi našimi zeměmi.

Keňa dostala za úkol rozvoj regionální komoditní burzy, zkvalitnění lidských zdrojů prostřednictvím vzdělávacích a konzultačních služeb a vybudování ropovodů pro surovou i rafinovanou ropu. Zároveň Keňa zkoumá způsoby, jak rozšířit regionálně zaměřenou výrobu energie a její přenos.

Rwanda řeší otázku harmonizace imigračních zákonů a podpory svobody pohybu občanů i návštěvníků. Mezi další koordinační povinnosti patří regionální bezpečnost (prostřednictvím Východoafrického pohotovostního sboru), koordinovaná správa vzdušného prostoru a také společný marketing cestovního ruchu.

Víme, jak bude vypadat úspěch pro občany našeho regionu. A víme, co je zapotřebí udělat. Pokroku bude dosaženo nikoliv budováním pomníků pro politiky nebo pořádáním summitů, nýbrž snižováním nákladů na podnikání a zvyšováním příjmů našich občanů.

Byrokracie pracují pomalu, leckdy i proto, že jsou institucionálně naprogramované k tomu, aby podkopávaly změny. Rámec Integračních projektů Severního koridoru je koncipován tak, aby vytvářel a udržoval politickou vůli, která je pro dokončení tohoto projektu nezbytná.

Spojené státy byly pro naše země vždy významným partnerem, avšak cesta k vyřešení našich problémů nevede přes almužny od amerických daňových poplatníků. To dokážeme pouze my, společně s naším podnikatelským sektorem. Přitom se těšíme na hlubší a „normálnější“ vztah s USA, zaměřený spíše na to, co můžeme vykonat společně, než na to, co mohou Američané vykonat za nás.

Afrika měla vždy vše potřebné k tomu, aby se pozvedla. Společně to můžeme dokázat.

Paul Kagame je prezidentem Rwandské republiky. Uhuru Kenyatta je prezidentem Keňské republiky. Yoweri Museveni je prezidentem Ugandské republiky.

Copyright: Project Syndicate, 2014.


Čtěte více:

Energetický vrchol do roku 2040 nečekejme
14.07.2014 18:02
Ohledně demografického vývoje někdy trpíme určitou schizofrenií. Na je...
Koho Čína potáhne, koho Rusko přibrzdí
01.08.2014 18:00
Když se ve vztahu ke světové ekonomice hovoří o Číně, obvykle jsou hla...
Je skutečně nutné, aby eurozóna snižovala deficity a dluhy?
03.08.2014 10:00
Hlavní ekonom banky Natixis si klade provokativní otázku: Je skutečně ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.07.2024
16:28Komentář Invesco: Zlato a jeho červnová výkonost
9:57Víkendář: Tisíce umělých inteligencí místo jedné velké
12.07.2024
22:01Hlavní americké indexy obrátili po poklesu a uzavřely týden ziskem.  
17:59Světová ekonomika v příštím roce
17:48FT: Unilever plánuje zrušit třetinu pracovních míst v kancelářích v Evropě
17:46Americké banky zahájily výsledkovou sezónu, trhy umazávají včerejší ztráty  
17:15Braňo Soták: Update investičních tezí  
16:49Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 30.6.2024
16:35Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl
15:26Jakub Blaha: JP Morgan zaznamenala výrazné oživení divize investičního bankovnictví  
14:56Citi hlásí růst tržeb všech hlavních divizí, varuje ale pře vyššími náklady
14:07Čistý úrokový výnos Wells Fargo za 2Q zaostal za odhady
11:18Banky poskytly v červnu hypotéky za 24,2 mld. Kč, nejvíce od března 2022
11:04Perly týdne: Kdy přijde čas na hodnotové akcie a proč je NVIDIA titulem s největším množstvím krátkých pozic
9:06Rozbřesk: Další propad americké inflace otvírá Fedu dveře k předvolební redukci sazeb, E. Zamrazilová: nižší inflace neznamená strmý pád sazeb
8:57Dodávky letounů 737 MAX se možná opozdí až o půl roku, sdělil Boeing zákazníkům
8:07Čína v červnu dosáhla rekordního přebytku obchodní bilance. Většina evropských trhů zelená, výjimkou je Amsterdam  
11.07.2024
17:10Je možné predikovat černé labutě?
17:03Investoři po inflačních číslech vybírají zisky, koruna zvrátila klesající trend posledních dní  
16:32Bloomberg: Petrodolary už dávno nefungují, ale ropný odchod od dolaru se jen tak konat nebude

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data