Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energetický vrchol do roku 2040 nečekejme

Energetický vrchol do roku 2040 nečekejme

14.07.2014 18:02

Ohledně demografického vývoje někdy trpíme určitou schizofrenií. Na jedné straně tu jsou obavy z toho, že Země není schopna uživit neustále rostoucí světovou populaci. Namísto „uživit“ přitom můžeme použít spíše „zajistit námi automaticky předpokládaný/požadovaný životní standard“. Na straně druhé stojí hlavně obavy z toho, jak stárnutí populace v některých zemích vyvolává tlak na celý dosud zaběhnutý ekonomicky – sociální systém. Tedy včetně systému zdravotní péče, či systému penzijního.

Jak ukazuje první z následujících dvou grafů, světová populace by každopádně měla do roku 2040 dál růst bez nějakého většího poklesu tempa růstu. Příspěvek zemí OECD je jen marginální, mnoho nepřidá ani Čína. Růst zajišťuje Indie, „Key growth“ – Brazílie, Indonésie, Saudská Arábie, Irán, Jižní Afrika, Nigérie, Thajsko, Egypt. Mexiko a Turecko. Nejvíce ale přispívá „zbytek světa“.

Druhý graf s předpokládaným vývojem světového produktu ukazuje obrázek v mnohém odlišný. Je zde také růst, ale už explozivní. A podíly na tomto hrubém produktu hrubě neodpovídají podílům na světové populaci a to ani v roce 2040. Jinak řečeno, i v tomto roce bude svět poměrně jasně rozdělen na bohatou a (relativně) chudou část. Zatímco první graf by mohl podněcovat někdy až sebemrskačské, či xenofobní úvahy o úpadku západu, druhý hovoří jinou řečí. Samozřejmě, že západ už nebude dominovat tak, jako na přelomu tisíciletí. O úpadku ale lze hovořit jen těžko. Spíše bych hovořil o posunu od velkého extrému k větší rovnováze.

Do druhého grafu jsem pro zpestření vložil sofistikovanou statistickou metodou „od oka“ trend předkrizového produktu. Takto upravený graf nám vypráví obsáhlý příběh ekonomického pokrizového oživení/neoživení, stimulace/nestimulace, produkčních mezer, nepřekvapivé absence hypersupermegainflace, atd. Můžeme tvrdit, že trend z několika předkrizových let je moc optimistický, protože ho nastavovaly i bubliny na nemovitostech. To je ale chyba - bavíme se totiž o tom, že zdroje byly špatně využity a ne o tom, že zdroje (lidé, kapitál, technologie) nebyly. To, že jsem nechal lidi ve firmě namísto rozumné práce kopat na zahradě díry a zase je zahazovat, nic nemění na výši jejich potenciálu k rozumné práci. Pokud něco potenciál poškodilo, není to jeho někdy „mylné“ využití před krizí, ale jeho dlouhodobé nevyužití po krizi.

A ještě jedna taková zajímavost: V roce 2014 je produkt OECD někde kolem 35 trilionů USD roku 2005. V roce 2040 by se podle projekcí měl pohybovat kolem 60 trilionů USD. Naše příjmy a spotřeba se tedy téměř zdvojnásobí. Musím říci, že pro mě je to záhada. Jsme šikulové a pravděpodobně skutečně najdeme způsob jak to technicky zvládnout. A možná dokonce i bez toho, abychom při tom neotrávili planetu natolik, že bychom si naším dvojnásobným produktem mohli nanejvýše mazat hruď. Respektive bychom ho generovali pro to, abychom se mohli z jeho důsledků léčit. Hovořím o záhadě na poptávkové straně věci. Není mi totiž jasné, jak zvýšíme naší spotřebu na dvojnásobek bez toho, aby se z nás nestali totální oniomaniaci.

graf1 

Předchozí dva grafy jsou jejich tvůrci Exxonu nástrojem k odhadu vývoje poptávky po energiích. Ten je zobrazen v posledním grafu. Jednoduše řečeno: Roste to, ale pomaleji a pomaleji. I když na konci je takové zvednutí dané vývojem v Indii a zbytku světa včetně oněch „Key Growth“. Každopádně vidíme, že země OECD, jichž jsme hrdou součástí, se na poptávce po energiích podílí méně a méně. A všimněme si, že cca od roku 2030 to platí i o tradičním podezřelém z neustále rostoucího hladu po energiích, tedy Číně.

graf2

Scénář, který nám nastínil Exxon, se asi dá považovat za jakýsi střední proud. Zlomy, či kontrariánské myšlenky v něm nenajdeme. Podle něho světová populace stále znatelně poroste trendem přibližujícím se lineárnímu. Ekonomická aktivita bude znatelně živější, budou se ztrácet rozdíly mezi západem a zbytkem světa, což je dobře. Spotřeba energií bude naopak růst utlumenějším tempem, i když vrcholu by ani do roku 2040 neměla dosáhnout.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)