Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
George Soros o 600 % navýšil objem svých medvědích pozic

George Soros o 600 % navýšil objem svých medvědích pozic

18.08.2014 14:45
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Soros Fund Management, který spravuje aktiva miliardáře George Sorose, zvýšil ve druhém čtvrtletí objem svých „ochranných investic“ proti případnému prudkému poklesu amerických akciových trhů. Svým rozhodnutím tak spustil vlnu obav, když nepřímo naznačil, že v blížících se měsících očekává hlubší burzovní propad. Alespoň to tak na první pohled vypadá...

K zajištění gigantický fond využívá tzv. put opcí, tedy opcí, které držiteli dávají právo prodat k určitému datu příslušné podkladové aktivum za předem sjednanou cenu. Pokud tedy investor nakoupí put opci, explicitně tím dává signál, že věří v pokles ceny podkladového aktiva. V případě Soros Fund Management pak obavy vzbudil nebývale vysoký nárůst držených put opcí k ETF, který kopíruje vývoj akciového indexu S&P 500 (více o problematice ETF ZDE). Celkový objem prodejních kotraktů stoupl na 11,29 mil. z hodnoty 1,6 mil. v prvním čtvrtletí.

Za předpokladu, že pozice od 30. června (den, kdy došlo k povinnému zveřejnění v portfoliu držených pozic regulatornímu úřadu SEC) neopustil tak jeho celková expozice v peněžním vyjádření dosahuje více než 2 mld. USD.

Na první pohled medvědí signál však není třeba příliš přeceňovat. Put opce totiž v případě Soros Fund Management mohou sloužit skutečně pouze jako ochranná investice, která má snížit riziko spojené s velkým objemem dlouhých pozic. Úkolem manažera fondu je totiž vybalancovat riziko, často i za cenu nižšího zhodnocení. Pokud tedy například v jeho portfoliu převládají dlouhé pozice, nákup put opce v případě růstu aktiva povede ke snížení celkového zisku. Naopak v případě, že trhy klesnou, výsledná ztráta bude nižší. Ve výsledku tak celkové riziko portfolia klesá, i když za cenu snížení úrovně maximálně dosažitelného výnosu.


Čtěte více:

G. Soros: Ukrajinské záchranné lano pro Evropu
30.05.2014 12:25
Volby do Evropského parlamentu a prezidentské volby na Ukrajině minulý...

Váš názor
  • Jediná tutovka je short rubl.
    18.08.2014 16:58

    Další moje přání by bylo aby všichni zastánci Putina a ruských manýrů používali, na podporu ruské ekonomie pouze ruských technologií. To by tady byl klid - sčot nenahradí internet.
    ..
  •  
    18.08.2014 15:40

    Teda ten je ale odvážnej...vždyť Faber přeci jasně říkal, že akcie půjdou nahoru!
    Nyk Lísn
    •  
      18.08.2014 16:13

      že to vůl přiznává, ještě ho někdo pořádně vyzobe. Pak začnu shortovat taky :-))
      Jesse
      •  
        18.08.2014 16:23

        No myslím, že v jeho případě ho spíše bude více spekulantů následovat, než že by šlo naschvál proti němu. Nedávno mu to takto vyšlo s jenem, následně s australským dolarem a další zastávkou je zmíněný SPY. :) Já ho teda následuji, a to jsem o tom ještě dodneška ani nevěděl. :)
        Nyk Lísn
        •  
          18.08.2014 16:42

          Já s ním chodím k Primům na pivo :-))
          Jesse
          •  
            18.08.2014 17:20

            Moc mu to nevyšlo, když je zvýšill v druhém čtvrletí, končí třetí a nic..
            Velkamedvědice
            •  
              19.08.2014 11:15

              Neni tam napisane na ake datum put opcie kupil.. Kludne mozu platit este cely dalsi rok (i ked ja vidim iba opcie Dec 2014)..
              Eco
              •  
                19.08.2014 11:53

                To je vzhledem k nízký likviditě u takhle vzdálených kontraktů téměř vyloučené. To by ho přišlo hodně draho. Na tak velký objem, který má v držení, to bude mít na expiračku max. 2 měsíce dopředu a případně to bude rolovat dál.
                Nyk Lísn
                • nyk lísn
                  19.08.2014 12:04

                  Za prve evidentně dle článku jde o brzdu, která nepokrývá celý objem, píše, případně sníží ztráty. A likvidita v průběhu mu může být ukradená. Jde jen o den expirace,, zda bude podklad nad strikem. Nebudeli,přijde díky páce o malý vklad, který odečte od long zisků. V opačném případě, podklad nad strikem, sníží díky páce ztrátu z longů.
                  Velkamedvědice
                  • Re: nyk lísn
                    19.08.2014 12:17

                    To je jasný. Ale k tomu, aby to nakoupil za pokud možno co nejmenší transakční náklady, tak musel kupovat takový put opce, který jsou nejlikvidnější, což jsou s expirací od 2 týdnů do 2 měsíců se strikem blízko ATM. Vzhledem k tomu, že to má ve svým ptf opravdu jen pro částečný zajištění případných ztrát z long pozic, tak bych si tipnul, že nakoupil put opce lehce ITM...takže nějaký striky 196-198. Jen malý vodítko...prostě velký hráči se připravujou na to, že se v nejbližší době může něco stát, což neznamená, že se stane. Ale uvažujou o tom a počítají s tím, a to je dobré vědět. ;)
                    Nyk Lísn
            •  
              18.08.2014 19:11

              Vono to může přijít z ničeho nic, jako rána z čistého nebe. A má aspoň pojistku kdyby něco...
              qwer
Aktuální komentáře
23.05.2026
10:08Víkendář: Podceňují akcie vývoj na ropě?
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data